سه‌شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۳:۱۵
آيين‌ يادبود زنده‌ياد منير قادري، معاون كتاب ماه تاريخ و جغرافيا

مراسم يادبود زنده‌ياد منير قادري، معاون كتاب ماه تاريخ و جغرافيا، چهارشنبه 17 فروردين در سراي اهل قلم موسسه خانه كتاب برگزار مي‌شود. منير قادري در حالي كه نيمه شب 26 اسفند از تهران عازم زادگاهش مشهد مقدس بود، دچار حادثه شد و جان به جان ‌آفرين تسليم کرد./

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، منير قادري، ويراستار و معاون كتاب ماه تاريخ و جغرافيا در آخرين روزهاي سال 89 در يك سانحه رانندگي درگذشت وي از سال ۱۳۸۴ به کتاب ماه تاريخ و جغرافيا پيوست و تا آخرين ساعات قبل از سفر آخرش، مشغول کارهاي مرتبط با آخرين شماره کتاب ماه تاريخ بود.

وي متولد دي ماه ۱۳۵0 بود و دوره کارشناسي زبان آلماني و کار‌شناسي ارشد فرهنگ و زبان‌هاي باستاني خود را در دانشگاه تهران با معدل عالي و به ‌عنوان دانشجوي ممتاز سپري کرد. قادري در مدت فعاليت فرهنگي ـ علمي خود علاوه بر مشارکت فعال در گروه واژه‌گزيني فرهنگستان، در پديد آمدن ۵0 شماره اخير کتاب ماه تاريخ و جغرافيا نقش تعيين کننده داشت.

كتاب مهم «يوزف ويسهوفر» به نام «قيام گئوماته و آغاز پادشاهي داريوش اول» را زنده ياد منير قادري در كتاب «نقد تاريخي» نقد كرده است. او اهميت كتاب ويسهوفر را يادآور مي‌شود اما تلقي او از گذشته باستاني ايران را به دور از يكسونگري مورخان غربي نمي‌داند. ترجمه فارسي كتاب و اشكالات و پاره‌اي از برگردان‌هاي نادرست و جمله‌هاي نامفهوم مترجم را نيز يك به يك برمي‌شمارد تا خواننده را در بهره‌گيري درست از مندرجات كتاب ياري داده باشد.

مجلس بزرگداشت زنده ياد منير قادري معاون و ويراستار سختکوش و پرتلاش کتاب ماه تاريخ و جغرافيا،چهارشنبه (17 فروردين) ساعت 15.30 تا 17 در سراي اهل قلم واقع در خيابان انقلاب اسلامي، خيابان فلسطين جنوبي، كوچه خواجه نصير، شماره 2 برگزار مي‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها