مجموعه فعالیت‌های ترویج کتابخوانی در قالب کتابی با عنوان «معرفی برنامه‌های ترویج کتابخوانی در ایران» توسط روابط‌عمومی ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب تهیه و منتشر شده‌است.
کتاب معرفی برنامه‌های ترویج کتابخوانی در ایران منتشر شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به‌نقل از شبکه ترویج کتابخوانی ایران، هرساله مجموعه فعالیت‌های ترویج کتابخوانی در قالب کتابی با عنوان «معرفی برنامه‌های ترویج کتابخوانی در ایران» منتشر و در اختیار علاقه‌مندان به این حوزه قرار می‌گیرد. امسال نیز این فعالیت‌ها در قالب کتابی با همین نام که از سوی روابط‌ عمومی ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب تهیه شده‌، منتشر و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته‌است.
 
این کتاب در چهار بخش، به معرفی فعالیت‌های کتابخوانی که از سوی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال‌های گذشته و به‌ویژه ۱۳۹۸ برگزار شده، پرداخته‌است. نحوه اجرا، اهداف، نهادها و سازمان‌های همکار، دستاوردها، شاخص‌های انتخاب و آمار و گزارش برگزاری هر برنامه در سال‌های مختلف در این کتاب به تفکیک اشاره شده‌است؛ همچنین در دو بخش آخر این کتاب، به معرفی ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب و شبکه‌های کتابخوانی این ستاد پرداخته شده‌است و در بخش آخر کتاب نیز به معرفی پژوهش‌های انجمن گرفته در این دفتر در حوزه کتابخوانی اشاره شده‌است.
 
«طرح انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران»، «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب»، «تقدیر از افراد و گروه‌های برگزیده در ترویج کتابخوانی» و «جام باشگاه‌های کتابخوانی کودکان و نوجوانان» چهار فعالیت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که به‌منظور گسترش عدالت فرهنگی، ایجاد امید و شور در جامعه، تمرکززدایی و توسعه فعالیت‌های فرهنگی از سال ۱۳۹۳ به این سو طراحی و هر ساله اجرا می‌شود.
 
در برگزاری این چهار رویداد، نهادها و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی همکاری دارند که ازجمله می‌توان به معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، وزارت آموزش و پرورش، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، خانه کتاب و ادبیات داستانی ایران، اتحادیه ناشران و کتابفروشان، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، انجمن علمی کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، شبکه‌های ترویج کتابخوانی و نهادهای بین‌المللی مانند کمیسیون ملی یونسکو، شرکت ارتباطات سیار هوشمند امین، صندوق کودکان سازمان ملل(یونیسف) شبکه شهرهای دوستدار کتاب، شبکه روستاها و عشایر دوستدار کتاب و  جمع زیادی از انجمن‌ها، تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد اشاره کرد.
 
معرفی برنامه‌های ترویج کتابخوانی در ایران
کد مطلب : ۲۹۹۳۴۳
http://www.ibna.ir/vdchkwnix23nwxd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما