من به دین و پیامد‌های آن کار دارم و ازکسی که سال‌های سال مشغول فقه و اصول بوده نمی‌توان توقع دیگری داشت.
من به دین و پیامد‌های آن کار دارم
امیر خداوردی نویسنده رمان تقدیرشده جایزه «احمد محمود» در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره رمان تازه‌اش «جنون خدایان» ، یکی از محور‌های اصلی این رمان را اپیدمی معرفی کرد و گفت: به نظرم یکی از موضوعات محوری این رمان اپیدمی باشد و احتمالا وجه استعاره‌ای دارد. اپیدمی در ادبیات داستانی بار منفی دارد؛ اینجا اما این‌طور نیست. منفی نیست و بلا و مصیبت محض نیست، حالا مثبت هست یا نه نمی‌دانم. این اپیدمی مرموز و ناشناخته با حاشیه‌هایی از شبه علم تحلیل و توجیه می‌شود. همینطور با روان‌شناسی با فلسفه و خیلی چیزهای دیگر پیوند می‌خورد. یک رابطه دوسویه پیدا می‌کند، همانطور که این‌ها آن را تفسیر می‌کنند، آن نیز این‌ها را می‌کاود و تبیین می‌کند. البته چیزی که از همه بیشتر برای من جلوه می‌کند شخصیت‌ها و روایت‌هاست؛ انسان محصوردر روایت و روایت محصور در انسان است. مثلاً آلوت یک تجربه روایی بود آنجا دانای کل در اول شخص حلول می‌کرد و بازدانای کل می‌شود؛ کاری الهام گرفته از متون مقدس. در جنون خدایان آن تجربه بسط پیدا می‌کند و به سلسله‌ای از روایت می‌رسیم.

او در ادامه فضای داستانی رمان را این‌گونه توصیف کرد: جنون خدایان در جغرافیای جمهوری آذربایجان معاصر رخ می‌دهد، وضعیت فی ما بین آذربایجان و ارمنستان نیز یکی از موضوعات اصلی جنون خدایان است؛ حالتِ نه جنگ نه صلحِ این دو کشور و هیجان و اضطرابی که همواره مردمان این دو سرزمین همسایه را به خود مشغول کرده است.

                                 

البته اینجا هم خبری از داستانِ شهر یا روستا نیست؛ قرار نیست مکان‌ها روایت شوند، مکان‌ها جایی هستند که شخصیت‌ها را شکل می‌دهند، زمینه‌ساز شخصیت‌ها می‌شوند، همانطور که خاستگاه شخصیت‌های آلوت، شرق فلات ایران است، خاستگاه شخصیت‌های جنون خدایان نیز شمال غربی فلات ایران و ابتدای قاره‌ اروپاست. جغرافیا آدم‌ها را می‌سازد و این آدم‌ها هستند که روایت می‌کنند و روایت می‌شوند.

نویسنده آمین می‌آورم در پاسخ به این سوال که چرا فضاهایی به غیر از ایران را برای روایت انتخاب میکند گفت: به نظرم ایران چیزی محدود و محصور در مرزهای امروزین نیست. من ایران را مجموعه کشورهایی می‌بینم که پیوندهای عمیق و کهن فرهنگی و هویتی بایکدیگر دارند. همانطور که نویسنده ایرانی از تهران و اصفهان و قزوین می‌نویسد از باکو و کابل و بغداد هم می‌تواند و بلکه باید بنویسد. این شهرها نمودهای یک فرهنگ و یک هویت جمعی واحداند که موقعیت‌هایی متفاوت و ویژه یافته‌اند.

در آخر او از رابطه محتوایی جنون خدایان و دیگر نوشته‌هایش اینگونه سخن گفت: من به دین و پیامد‌های آن کار دارم. و ازکسی که سال‌های سال مشغول فقه واصول بوده نمی‌توان توقع دیگری داشت. در هرکدام از آمین می‌آورم و آلوت به جنبه‌ای از دین و دین‌داری پرداخته بودم. آمین می‌آورم دغدغه‌های شخصیتی دین‌دار را به تصویر می‌کشید که درجهان معاصر با حجم عظیمی از تردید روبروست. آلوت جریان فکری تکفیر و خشونت دینی را دنبال می‌کرد. در این رمان نیز همین کار را کرده‌ام، تفسیر سازوکار هستی و استدلال‌هایی که ما را به باورهایی سوق می‌دهد که با آنها خود و دیگران و هستی را باز تولید می‌کنیم.
 
کد مطلب : ۲۹۱۳۷۷
http://www.ibna.ir/vdcguq9xuak9yw4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
قربانی
ايشون دعوا دارن ؟ چرا عکسشون این شکلیه؟
feedback
Iran, Islamic Republic of
محمد
جالب بود. مشتاق خواندن این رمان هستم
feedback
Iran, Islamic Republic of
ماریا
هنوز منتشر نشده. معلوم نیست کی منتشر میشه؟
feedback
Iran, Islamic Republic of
رضوانه
آقای خداوردی آدم مهربونیه اصلا هم این شکلی نیستن.
feedback
Iran, Islamic Republic of
معمولا میگذغرند یک اثر منتشر شود و بعد مصاحبه میکنند. نه اینکه قبل چاپ براش رپورتاژ بروند
feedback
Iran, Islamic Republic of
رضا
این چه عکسی هست که از استاد خداوردی روی سایت بارگذاری کردید عکس بسیار بی کیفیت و زشت هست. لطفا عوض کنید . ممنون از مطالب خوبتون
feedback
Iran, Islamic Republic of
موسوی
با این انتخاب عکستون همه چیز تحت الشعاع عکس قرار گرفته کسی به متن اهمیتی نمیده که آقای خداوردی چه کرده اند؟
feedback
Iran, Islamic Republic of
دلارام
من نمیدونم چرا آقای رضا دشتی این عکس و اصلا شکار کردن از ایشون که شما بردارین اینجا بذارین.
feedback
United States
رضا
خیلی مشتاقم کتاب را بخوانم و در مورد این نگرش تازه به مسئله اپیدمی که این روزهای کرونایی خیلی با آن سرو کار داریم بیشتر بدانم
feedback
Iran, Islamic Republic of
شروین
مشتاقم کتاب زودترمنتشر شه و مطالعه کنم این اثر رو
feedback
Iran, Islamic Republic of
شهروی
کتاب جنون خدایان چه زمانی منتشر میشود
feedback
Netherlands
فقط مانده بود ادبیات داستانی هم بشود شعبه‌ای از قم.