غلامرضا امیرخانی در یادداشتی به مرجع‌سازی‌هایی اشاره کرده که قفسه‌های کتابخانه ملی را پُر کرده‌اند و حتی یک تَن نیز سراغ این دایره‌المعارف‌ها نمی‌رود.
مرجع‌نماهایی که در قفسه کتابخانه ملی جا خوش کرده‌اند!
خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)- غلامرضا امیرخانی، استادیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی: هند را سرزمین عجایب و کشور ۷۲ ملت نامیده‌اند. تا هنگامی که این دیار را ندیده بودم، واقعا درک درستی از این جملات نداشتم. سفر یک هفته‌ای که البته برای دیدن یک شهر چون بمبئی یا دهلی هم کفایت نمی‌کند، فضای دیگری را پیش چشمم گشود. از جمله ویژگی‌های مردم هند، نحوه معاش و کسب درآمد است. از هر راهی نیاز خود را تامین می‌کنند و البته هر کس در هر موقعیتی که هست، از وضع خود راضی است و چندان شکایتی ندارد.
حتما خوانندگان محترم از وضعیت نشر در هند و پایین بودن قیمت کتاب در آنجا شنیده‌اند. ولی در هند پدیده دیگری هم هست که بعید می‌دانم در هیچ کجای دنیا نظیر و مانندی داشته باشد: مرجع سازی که شاخه‌ای است از کتابسازی.

آشنایی بنده با این پدیده نادر به سال ۱۳۸۰ باز می‌گردد. در سال ۷۹ بنا شد با کمک دولت، مبالغی ارز دولتی برای خرید کتب انگلیسی و عربی اختصاص داده شود تا ساختمان در حال احداث کتابخانه ملی (همین ساختمان معظم فعلی) از حیث منابع جدید خارجی غنی باشد. تصمیم مدیریت کتابخانه ملی (آن زمان هنوز کتابخانه ملی و اسناد  ملی با هم ادغام نشده بودند) این بود که سه گروه از اعضای هیات علمی و مدیران کتابخانه ملی به کشورهای مصر، سوریه و لبنان، و هند رفته تا مستقیما منابع مورد نیاز را خریداری کنند.با انجام این ماموریت در زمستان ۱۳۷۹ و پس از گذشت مدتی، کتاب‌های خریداری شده به ایران رسید. بسته‌بندی کتاب‌های هندی عالی بود. کارتون‌های مخصوص با روکشی از جنس گونی و عایق‌بندی شده با لایه ضد آب. یادم هست وقتی بسته‌های کتاب که مستقیما از گمرک به ساختمان قدیم کتابخانه ملی در خیابان ۳۰ تیر رسیده بود را گشودم، از فرط خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجیدم. صدها کارتن کتاب محتوی کتاب‌هایی با عنوان Encyclopedia. 

دایره‌المعارف توریسم، دایره‌المعارف علوم سیاسی، دایره‌المعارف کشورهای اسلامی، دایره‌المعارف مردم‌شناسی، دایره‌المعارف ملیت‌ها و اقوام و... و جالب‌تر تعداد مجلدات هر دایره‌المعارف: 10 جلد و پنجاه جلد و حتی یکصد و پنجاه جلد. همه مجلدات هر عنوان، یک شکل و با روکش جداگانه و زیبا.واقعا متحیر بودم از این حجم دایره‌المعارف. تحسین می‌کردم هندیان مولد علم را و ایضا کسانی که این خریدها را کرده و این گنجینه را به ذخایر کتابخانه ملی افزوده بودند. چشمتان روز بد نبیند. جلد نخست اولین دایره‌المعارف را باز کردم، متعجب شدم. نظم الفبایی نداشت. گفتم حتما چینش سلسله مراتبی دارد یا گاهشمارانه. چیزی دستگیرم نشد. جلد بعدی و جلدهای بعدی.

به سراغ عنوان بعدی رفتم. همین قصه تکرار شد. بعدی و بعدی. به خودم شک کردم. از سال پیش تدریس درس مرجع‌شناسی را در دانشگاه پیام نور آغاز کرده بودم. گفتم لابد سواد من قد نمی‌دهد و به قول مرحوم جلاال آل احمد، هنوز استاد و اوسا نشده‌ام.

روز بعد دوباره به سراغ این کتاب‌ها رفتم. عجب! یقین حاصل شد که اصلا دایره‌المعارف و دانشنامه‌ای در کار نیست. قصه این بود:
برادران و شاید هم خواهران هندی، با استفاده از قابلیت‌های اینترنت که نسبتا پدیده جدیدی بود، مقالات مرتبط با یک موضوع را سرچ کرده، پرینت گرفته و به هم چسبانده بودند. با جلدها و روکش‌های متحدالشکل. همین.جالب اینجا بود که مسئول اصلی خرید این کتاب‌های نفیس! با افتخار می‌گفت: چون کتاب‌های مرجع و باارزشی بود، از هر عنوان دو دوره خریدیم! معلوم شد که این مقام محترم حتی زحمت نداده یک عنوان از این کتاب‌ها را دست کم تورقی کند. البته شاید هم کرده بود و اصولا مفهومی از کتاب مرجع در ذهنش نبوده.

به هر حال نزدیک به شانزده سال است که این آثار فخیم، در تالارهای باشکوه کتابخانه ملی قفسه‌ها را پر کرده‌اند. بعید می‌دانم محض رضای خدا یک تَن هم یکی از این‌ها را تورق کرده باشد. اگر حوصله داشتید سری به آنجا بزنید و از نزدیک این مرجع‌نماها را ببینید.
کد مطلب : ۲۹۳۰۹۳
http://www.ibna.ir/vdcdns0xsyt0nz6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
اقای امیرخانی شما که چندسال مدیر اطلاع رسانی و معاون کتابخانه بودید چرا زودتر تکلیف مرجع نماها رو روشن نکردید و الان دعوت به بازدید عمومی میکنید
feedback
Canada
کارمند
واقعا درست گفتتد چرا تا الان حرمت نگه داشتید و آبروداری کردید حرفی نزدید.؟؟؟؟!!!!
feedback
Romania
Sindhi
کاش کتابهایی که شما خریدید تو کمیته خرید و جاهای دیگه اون هم با اون قیمت ها رو هم بررسی کنین😂
feedback
United States
کارمند
افسوس صد افسوس اقای دکتر شما سال ها سمت مدیرکلی اطلاع رسانی و معاونت کتابخانه ملی را داشتید ولی هیچ توجهی به مرجع و غیر مرجع نداشتید !!! الان چه اتفاقی افتاده؟؟؟؟؟
feedback
Ireland
کتابدار
با سلام واحترام خدمت همه علاقه مندان کتاب و کتابخوانی
جالبه!!
عجیبه!
خنداه داره!
مضحکه
نمیدونم چیه
ولی هرچی که هست شما قضاوت کنید
عضو هیئت علمی کتابخانه ملی
سالهای مدیر کل اطلاع رسانی کتابخانه ملی
سالها معاون کتابخانه ملی
حالا که به رسم روزگار مدیریت را به جوان تر ها سپرده اند
چه بی پروا می تازند
آقا این دسته گل شماست به سر این مللکت زدید
عضو هیئت علمی اگر نگاه دلسوزانه و اخلاقی داشت کمر همت به اصلاح می بست
نه با انتصابات الکی سالهای سال فراهم آوری کتابخانه ملی را که امید هشت ملیون ایرانی است را روی هوا بگذارد که دوستش ناراحت نشود
نه کارشناس را یک شبه بکند معاون مدیرکل که حتی یک خط از اطلاع رسانی نمی دانست
کاشکی با مظلوم نمایی در مطبوعات و غرض ورزی در لباس دوست به سازمان به کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران آسیب نمی زدید
کاشکی شما یکبار فقط یکبار نام کتابخانه ملی ایران را کامل به زبان می آوردید
قطعا آن موقع شرمنده مردم ایران بودید
feedback
United States
کتابدار مرجع
فکر کنم وظیفه ما کتابداران اینه که از تجربیات دیگران درس بگیریم و از منابع محدود مان بهینه استفاده کنیم
feedback
United States
ارباب جمعی
این مطلب مشخصا یک مخاطب داره و اونم اقای دکتر خسروی است. خوبه که خودشون رسما جواب بدهند و پشت دیگران قایم نشوند
feedback
Canada
ارباب جمعی
این مسئله خیلی مهم و آیا محتوای این مطلب را کسانیکه مخالف این افشا گری هستند قبول دارند یا نه؟
سوالی که الان قابل طرح اینکه این‌کتابهای بی ارزش توسط چه کسی خریداری شده؟
feedback
Iran, Islamic Republic of
نادری
تازه فهمیده اید ! مگر به بقیه مراجع موجود هم مراجعه می شود؟ سال هاست که کتابخانه ملی سالن مطالعه عده ای پشت کنکوری دکتری یا امتحانهای مختلف است
feedback
Iran, Islamic Republic of
کتابدار کتابخانه ملی
متاسفانه ادم ها بر اساس اهداف شخصی نظر می دهند. به نظر میاد چیزی که ایشون دغدغه دارند منابع مرجع کتابخانه نیست. موقعیت معاونت کتابخانه ملی هست که مدتی هست از ایشون گرفته شده و الان دلسوز این موضوعات شدند.
یادشون نیست موقعی که معاون کتابخانه ملی بودند یک حلقه ای از دوستانشون رو دور خودشون جمع کرده بودن و تنها چیزی که براشون مهم نبود مسایل تخصصی کتابخانه ملی بود.
feedback
United States
کارمند
اقای امیرخانی لطف کنید در مورد دوره طلایی خودتان هم یکم روشنگری کنین ببینیم این کتاب های عربی و هندی و... جریانشون چیه🤣🤣🤣
feedback
Iran, Islamic Republic of
کتابدار ۲
دوستان کتابدار
خوبه که مسائل را تخصصی ببینیم. چه جوری میشه که یک به اصطلاح استاد کتابداری نفهمیده که این همه کتاب بی ارزش را نباید بخره.
خواب بوده یا مشغول گشت و گذار تو کشور هند .
واقعا تعریف منابع مرجع چیه؟؟
feedback
Iran, Islamic Republic of
ارباب جمعی
خانمها آقایان کمتر حرفهای بی ربط بزنید بگدارید کسی که مسبب این خرید بوده جواب بده.اینطور که متوجه شدم گفتن که دکتر خسروی این کار انجام دادند خب ایشون حتما توضیحی برای این انحام کار دارند. و چه خوب که در همین جا برای همه تعریف بکنن که چرا همچین خریدی کردند و از آبروی خود دفاع ، یا عذرخواهی بکنند بابت چنین اشتباه بزرگی.
feedback
Iran, Islamic Republic of
اسماعیل پور
احتمالا فردا دستور میدن که کتابها را جمع کنند که بیشتر آبروریزی نشه.
بیچار ه کتابخونه ملی که مدیری که ۲۰ سال پیش چنین خرابکاری کرده، حالا دوباره شده معاون کتابخانه ملی
feedback
Iran, Islamic Republic of
منتقد
ببخشید این قسمت متوجه نشدم که عزیز کتابدار گفته "سالها معاون کتابخانه ملی
حالا که به رسم روزگار مدیریت را به جوان تر ها سپرده اند" هر چی حساب می کنم دکتر امیرخانی نباید سنش از دکتر خسروی بیشتر باشه و ایشان جوانتر بودن.دکتر خسروی قیافه اش مشخص سنش بیشتره حالا چطوری حوانگرایی شده الله و اعلم !!!!!!!!!!
feedback
Germany
کتابدار 3
بنا بر اطلاعات سایت کتابخانه ملی دکتر امیرخانی متولد سال 1348 و دکتر خسروی متولد سال 1333 هستند. معنای جوانگرایی در کتابخانه ملی یعنی این!. بماند که دکتر خسروی بازنشسته هستند ولی شوق به هر نوع خدمت ایشان را کماکان بیش از پیش وادار به حضور در کتابخانه و مناصب می کند.
feedback
United States
کتابدار
البته ایشون خودشون خوب میدونند که در همون دوره (سال ۸۲ یا ۸۳ باید باشه ) ایشون هم به نمایندگی از کتابخانه ملی به همراه تیمی به لبنان رفتند و شاهکارهای خرید ایشون از کتب عربی هم در مخازن کتابخانه ملی در حال درخشش هست.
به نظرم تقوا داشتن در اظهارنظر و دوری از هوای نفس و حب قدرت کیمیایی است که این روزها به سختی پیدا می شود.
feedback
Belgium
کارمند
آقای امیر خانی کاش مشکل فقط انتخاب نادرست این کتابهای بی زبان بود، مشکل اصلی در انتخاب آدمهای نالایق در این کتابخانه است که راس بعضی امور را در دست گرفته اند؛ واقعا باید پاسخگو باشید‌.
feedback
Iran, Islamic Republic of
دانش آموخته علم اطلاعات
من فکر کنم دکتر امیرخانی تجربه ای مربوط به کشور هند و در رابطه با پیدیده کتابسازی را به اشتراک گذاشته. بیاییم راجع به موضوع بحث کنیم. هم از دید کتابداری و مرجع شناسی و هم از دید بازار چاپ و نشر. اتفاقا اینجا یعنی ایبنا هم بهترین مکان طرح این موضوعاته.
feedback
Iran, Islamic Republic of
کارمند کتابخانه ملی
حب جاه و مقام چقدر خطرناکه . به راحتی از دل انسان کنده نمی شه
feedback
Iran, Islamic Republic of
Soonami
آقا یا خانم ارباب جمعی این موضوع مربوط به ۲۰سال پیشه ,اقای دکتر خسروی به اندازه کافی و حتی بیشتر چه از لحاظ علمی و مادی به این سازمان کمک کرده اند ،شما که در پی کشف حقیقت هستید از آقای دکتر امیر خانی بپرسید در این مدت با حقوق بسیار بالا بعنوان مشاور که در ضمن از اسفند ماه از ترس کرونا در سازمان حضور ندارند ..... چه گلی بر سر این سازمان زدند
feedback
Iran, Islamic Republic of
کتابدار کتابخانه ملی
آقای امیرخانی کاش مشکل ما همین خرید کتابهای بی آزار بود که گوشه ای مانده اند..مشکل در انتخاب افراد نالایق است که در راس بعضی امور حکمرانی میکنند این درد بزرگتری است که شخص شما باید پاسخگو باشد.ظلم و بی عدالتی بیسوادی وبی ادبی بیداد میکند.
feedback
Iran, Islamic Republic of
دلسوز
جناب آقای امیرخانی بد نیست که یک کمی مدیریت خوتان را مورد نقد و بررسی قرار دهید . واقعا انسان متحیر می شود که چطور بعد از عزلتان و برکناری اجباری تان یکدفعه اینقدر دلسوز سازمان شده اید و به فکر بیت المال افتاده اید؟
ازبیست سال پیش که وارد سازمان شدم شما مدیرکل بودید تا چند سال اخیر که به یاری اعوان و انصار سیاسی به جایگاه معاونت دست یافتید . از همان ابتدا شهره بودید به اینکه از جمله مدیرانی هستید که کاری به کار امورات کتابخانه ندارید و در عین اشغال پست های مدیریتی به کارهای خودتون مشغل بوده اید و معاون مرحومتان به امورات رسیدگی می کرد. حالا چی شده که یک دفعه دغدغه مند شده اید؟ این سجاده آب کشیدن ها دیگه از مد افتاده است . ملت چشمهاشون بازه. خوبه خودتون هم بفرمائید که چرا برکنار شدید؟
البته منتظر شنیدن توضیحات کسانی که اون کتاب های به درد نخور را خریده اند هم هستیم. متاسفانه یک عده افراد بر کتابخانه ملی چنبره زده اند که گوئی مدیریت حق و میراث آباء و اجدادی آنهاست. از بدنه دولت هم هر کی وزیر نمی شه می فرستنش توی این حیات خلوت که برای روز مبادا روی نیمکت ذخیره بنشینه. امان از قیامت شما مدیران.
feedback
Iran, Islamic Republic of
کارمند
جناب امیرخانی چطور شانزده سال پیش پیگیر نشدید یا زمانی که متوجه شدید مراجع کپیه یا دوران معاونتتون که دنبال دوست و دوست بازی بودید
چطور الان دنبال حاشیه سازی و ایجاد تشنج تو کتابخونه هستید
feedback
Iran, Islamic Republic of
کتابدار
دکتر خسروی انقدر برای کتابخونه زحمت کشیده و کارهای بنیادی انجام داده که با این تبلیغات پوچ خدشه ای بهش وارد نمیشه
feedback
Iran, Islamic Republic of
کارمند
یعنی خنده تار از این حرف نشنیدم.
feedback
United Kingdom
کارشناس
چه شده که یکدفعه یاد خریدهای نزدیک به بیست سال پیش افتاده اید !!!!! سال های زیادی مدیر کل اطلاع رسانی بوده اید و سالها هم معاون. کتابخانه . حالا بعد مشاور شدن به مرحله آگاهی رسیده اید ! جریان این خریدها و تیمهای خرید کننده را به خوبی می دانید و دارید برای مطرح کردن خود در مطبوعات نبش قبر می کنید! نه آن کتابها به آن بی ارزشی است که شما شعارش را می دهید و نه خریدار یک نفر بوده که او را متهم می کنید. بهتر است شما بفرمایید در دوران تصدی معاونتان چه خریدهای مشعشع خارجی انجام داده اید !
feedback
Netherlands
کتابدار۲
نمیدانم صحت داره یانه. شنیدم که دکتر خسروی در سالهای اخیر هم یک مجموعه عکس دیجیتابی بی ارزش را به مبلغ چند میلیارد برای کتابخونه ملی خربدند.
خدا کنه دروغ باشه
feedback
Iran, Islamic Republic of
کارمند
کاملند صحت دارد. عکسهای قاجار.
feedback
Netherlands
کارمند سابق کتابخانه
انگاری دکتر امیرخانی نورافکن انداخته به تاریکخانه اشباح. بدجوری جوش آوردند
feedback
United States
خیر .
اتفاقا بابی باز شد که عملکرد ایشون در دوره معاونت کتابخانه کمی از طرف همکاران کتابخانه ملی مورد ارزیابی قرار بگیره
feedback
Iran, Islamic Republic of
همکار
من بیش از ۱۵ ساله که در سازمان اسناد و کتابخانه ملی کار می کنم. اتفاقا هم با دکتر امیرخانی و هم دکتر خسروی کار کردم و به هر دو احترام میذارم. فقط یک نکته در مورد دکتر امیرخانی هست که حقیقتا در هیچ مدیر دیگری ندیدم. اونم اینه که در کار ایشون هیچ پنهان کاری وجود ندارده. همین الان هم اومدن و یک مطلب را با امضای خودشون و خیلی شفاف نوشتند. اگر به آقای خسروی و دوستانشون بر خورده، بیان پاسخ رسمی و شفاف بدن. اینجوری و با اسم مستعار که ارزشی نداره.
feedback
Iran, Islamic Republic of
کارمند
همکار تو چرا مستعاری
feedback
Iran, Islamic Republic of
ج. م.
با سلام به همه دوستان و فرهنگ دوستان. من از کارکنان سابق مرکز اطلاع رسانی جهاد هستم. حال که صحبت از مسائل سالها پیش کتابخانه ملی شد، این را بگویم که با اعمال نفوذ آقای خسروی، اجرای برنامه افتتاح ساختمان جدید کتابخانه به دوستان قدیمی ایشان یعنی آقایان تقوی و ... واگذار شد که مبلغ کلانی از بیت المال نصیب ایشان شد.
feedback
Netherlands
بازنشسته
واقعا از آقای امیرخانی متحیرم در نوشتن این مطلب.
بزرگوار! واقعا این موضوع مهم است یا خیل بزرگان و اهل علمی که توسط جناب خسروی از کتابخانه ملی رانده شدند؟
در راس آنها مرحوم دکتر عباس حری که با دسیسه های آقای خسروی از کتابخانه ملی فرار کرد.
feedback
Germany
ای کاش خود شما در این مورد بیشتر می نوشتید.
feedback
Iran, Islamic Republic of
کارمند آی تی
جناب آقا یا خانم کتابدار ۲
متاسفانه درست شنیدید. مجموعه عکسهای دیجیتال و بی ارزش شخصی به نام کامران قاجار به مبلغ بیست میلیارد ریال با اعمال نفوذ خسروی به سازمان قالب شد.
feedback
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
آقا یا خانم ارباب جمعی این موضوع مربوط به ۲۰سال پیشه ،دکتر خسروی چه از لحاظ مادی و علمی به اندازه کافی به این سازمان کمک کرده اند ، شما که در پی کشف حقیقت هستید از آقای دکتر امیر خانی بپرسید در این مدت با حقوق بسیار بالا بعنوان مشاور ( در ضمن از اسفند ماه از ترس کرونا در سازمان حضور ندارند ) چه گلی بر سر سازمان زده اند
feedback
Iran, Islamic Republic of
البته باید دقیق بررسی کرد که آیا همه خدمات دکتر خسروی مانند خرید این کتابها از هندوستان بوده است؟ مثلا شما بفرمایید که چه کار مهمی در دوران مسئولیت طولانی ایشان در کتابخانه انجام شده است؟ ایشان مدتهای مدید در رأس سه معاونت کتابخانه، اسناد و پژوهش بوده اند اما خروجی مهمی از کارشان نه کارمندان کتابخانه دیده اند، نه مراجعه کنندگان کتابخانه و نه سایر کتابداران. ایشان به جای پاسخگویی درباره عملکرد خود تنها به متهم کردن دیگران و از میدان خارج کردن آنها با انواع حیله ها می پردازند. جالب است که تاکنون چند بار هم از کتابخانه اخراج یا بازنشست شده اند اما به هیچ وجه جدایی از میز ریاست را بر نمی تابند و دوباره به انحای مختلف با شور بیشتر باز می گردند.
feedback
Iran, Islamic Republic of
انتقاد
مطلب مطرح شده یک بحث علمی فرهنگی است.و البته یک گزارش از عملکرد شتباه در خرید با پول سازمان دولتی حال خواسته یا ناخواسته توسط دکتر خسروی.بنابراین خوب است در کمال فرهیختگی آقای دکتر خسروی توضیح بدهند. چرا بقیه فرمایشات غیر اخلاقی و فرهنگی دوستان فقط شده مایه سرگرمی و خنده خوانندگان.
feedback
Iran, Islamic Republic of
کارمند
آقا یا خانم کارشناس که خیلی هم به اصل جریان خرید این کتابها آگاه هستی و میگی یه نفر نبوده که رفته هند و خرید کرده. پس این هم میدونی که دررلس اون افراد چه کسی حرف اول و آخر میزده و خیلی هم خوشحال بوده که این کتابها را تونسته برای کتابخانه بخره.الان موضوع این کتابهای هندی به درد نخوره که توسط آقای دکتر خسروی خریداری شده ولو برای 20 سال پیش باشه و حتی اگر نقش قبر باشه بهتره انگیزه و هدف ایشون برای این خرید نه جندان ارزان مشخص شود و لا غیر.
feedback
Iran, Islamic Republic of
کتابدار
آقای امیرخانی اساس کتابهای تالارها از سی تیر آمده که شما مدیرش بودید دو سال هم مدیر کل اطلاع رسانی بودید و‌ متوجه بد بودن این کتابها نشدید چون اهل بودن و کار کردن و رسیدگی به مجموعه نبودید. زمان معاون کتابخانه بودنتان هم احتمالا صرف انتصابات دوستانه و ادای دین به رفقای بی کفایت و صد البته بی نتیجه گذشت و باز هم فرصت پیدا نکردید مجموعه تحت امرتان را بررسی و نوسازی کنید. واقعا چرا در زمانی که در رأس کتابخانه بودید کتابها را ندیدید و الان که به هر دلیل در کتابخانه نقشی ندارید افشاگری می‌کنید؟ ای کاش برای بدست آوردن پست از دست رفته به راحتی و صراحت تیشه به ریشه کسانی که اولین بار حکم شما را به سمت مدیریت مزین کردند نمی‌زدید.
feedback
Luxembourg
مینوی
این بحث خرید کتاب خطی دوران شما آقای امیرخانی که آقای مستوفی و یک نفر دیگر در کمیسیون گفته بودند ۵۰ و حداکثر ۷۰ میلیون می ارزد و شما آن را ۷۰۰ میلیون خریدید چی است. چرا آن دو نفر را از کمیته بیرون کردید ؟
feedback
India
کتابدار سالهای دور
بالاخره خیاط تو کوزه افتاد.
خسروی که سالها با شب نامه نویسی علیه بجنوردی و تبراییان و ... روزگار می گذراند، حالا مواجه شده با کوهی از انتقادات علیه خودش. اونم به دست کی؟
رفیق صمیمی و یار همیشگیش.
چرخ گردون از این‌بازیها فراوان دارد....
feedback
Iran, Islamic Republic of
علی
کتابخانه ملی کجا بود. چه سرویس ملی میده این کتابخانه؟ بگویید سالن مطالعه
feedback
Iran, Islamic Republic of
کارمند بازنشسته کتابخانه ملی
آقای امیرخانی باند باز در زمان حکم فرمایی شما تو کتابخونه خود من شاهد گند هایی که تو بخش سفارشات زده میشد بودم به شما در مورد خرید های بی مصرف توضیح دادم شما منو به اشد مجازات محکوم کردید
feedback
India
کارمند دون‌پایه
یه چیز دیگه هم که همه میدونن ولی نمیگن سفرهای خارجی اقای خسرویه. چند بار دور کره زمین چرخیده با پول بیتوالمال.
۲۰‌بار رفته ایفلا. حتی یک مقاله خودش نداده.
فکر کنم‌فقط قطب جنوب نرفته. اونم اگر کتابخانه ملی پولش را بده حتما میره
feedback
Canada
کارشناس
کارمند بازنشسته کتابخانه ملی شما را شهرابی بیرون کرد.
feedback
India
دلسوخته
جناب دکتر امیرخانی
مطالب شما درست است. ولی واقعا نباید این حرفها زودتر گفته می شو؟؟
انقدر در برابر دسیسه های پیداو پنهان جناب خسروی باید سکوت می کردید تا انسان نازنینی چون مرحوم نوری پور هم جان خود را از دست بدهد؟
feedback
Iran, Islamic Republic of
کتابدار کتابخانه ملی
نکته تاسف آور این مباحث و اظهارنظرها تقابلی که است که بین پیشکسوتان کتابخانه ایجاد می شود. متاسفانه تنها کسانی که از این بحثها سود می برند آنهایی هستند که از بیرون به سازمان وارد می شوند و در جایگاه های تخصصی قرار می گیرند.
feedback
Iran, Islamic Republic of
حالا که سخن از اقدامات آقای دکتر خسروی به میان آمده است، خوب است ایشان درباره زمان تصدی معاونت پژوهش و دیجیتال کتابخانه ملی هم پاسخگو باشند. در آن زمان ۴ بار تصاویر اسکن شده از نسخه های خطی و کتب چاپ سنگی و نشریات قدیمی کتابخانه از بخش دیجتال پرید و بخش عمده ای از آنها هم بازیابی نشد. آیا کسی نباید پاسخگوی هزینه صرف شده برای اسکن این کتابها باشد؟ و آیا اسکن مجدد نسخه های خطی قدیمی که کاغذ های بسیاری از آنها شکننده است و نشریات قدیمی و کتابهای چاپی قدیمی آنها را در معرض تلف و خراب شدن قرار نمی دهد؟
feedback
Iran, Islamic Republic of
این اطلاعات در زمان ایشون نپرید. بلکه در زمان مدیریت اقای واقف زاده یکی دیگر از رانتی های سازمان که به مدد حمایت اقای صلاحی و بعدش هیئت علمی سازمان شد ، پریدن.
لطفا در ارائه اطلاعات آدرس غلط ندهید.
feedback
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا بر اساس اطلاع دقیق آن مطلب نوشته شده است. در زمان ریاست دکتر خسروی انبوهی از اسکن تصاویر از بین رفت. ولی دریغ از حتی یک توضیح خشک و خالی بابت این همه هزینه ای که دود شد و به هوا رفت.
feedback
Iran, Islamic Republic of
کارمند ای تی
اتفاقا کلیه داده ها در زمان مدیریت ایشان و گماشته خود افتاد
feedback
Iran, Islamic Republic of
کتابدار
این کتاب های سالیان سال است که توسط ناشران هندی در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ارائه و به فروش می رسد و کتابخانه دانشگاهی ایران هم بی نصیب از این کتاب ها نیستند. این فروش، خصوصا در سال های اولیه ارائه کتاب های به ظاهر دایره المعارف هندی و به دلیل انتخاب این کتاب ها توسط اعضای هیات علمی از روی عناوین و فهرست کتاب ها بدون مشاهده آنها، بسیار اتفاق افتاده است. هر چند کتابدارانی بودند که از خرید این نوع کتاب ها، صرف نظر می کردند ولی بسیاری از کتابداران بر اساس درخواست اعضای هیات علمی این کتاب ها را برای مجموعه خود خریداری نمودند. در سال های بعد که دست ناشران هندی رو شده بود دیگر خبری از خرید این کتاب ها نبود.
feedback
Iran, Islamic Republic of
در صورتی که این کتابها هر سال در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می شدند، سفرکردن به هند و خرید آنها که گناه مضاعف است. یعنی بیت المال این اندازه نزد بعضی بی ارزش است که برای خرید کتابهایی که هر سال در شهر تهران قابل خریداری بود، به سفر خارجی با حق ماموریت و هزینه های گزاف بروند؟؟؟
اگر هم فرض کنیم که نمی دانستند این کتابها در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ارایه می شود پس اصلا صلاحیت علمی نداشته اند که برای خرید کتابهای خارجی به سفر خارج از ایران بروند. هر یک از این دو صورت که صحیح باشد جناب آقای دکتر خسروی باید جواب بدهند که چرا پول بیت المال را به این صورت هدر دادند.
feedback
India
امید
پناه بر خدا. در یک سازمان کاملا فرهنگی، این قدر دسیسه و توطئه. کتابخانه ملی است یا مافیا؟
feedback
Iran, Islamic Republic of
ﻛﺎﻇﻢ ﺣﺎﻓﻆﻴﺎﻥ ﺭﺿﻮﻱ
ﻫﺮ ﻛﺲ ﻛﻤﻲ ﺳﺮﺵ ﺩﺭ ﻛﺎﺭ ﻧﺸﺮ و ﺧﺮﻳﺪ ﻛﺘﺎﺏ ﺧﺎﺭﺟﻲ اﻣﺎﻡ ﺩﺭ ﺳﺎﻟﻬﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﻫﻨﺪﻳﻬﺎ ﺟﺎﻱ ﺧﺎﺭﺟﻲ ﻫﺎ ﺭا ﺩﺭ ﻧﻤﺎﻳﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﻱ ﺑﻴﻦ اﻟﻤﻠﻠﻲ اﺯ ﻧﻮﻉ اﻳﺮاﻥ ﭘﺮ ﻣﻲ ﻛﺮﺩﻧﺪ ﻣﻲ ﺩاﻧﺪ ﻛﺘﺎﺑﺴﺎﺯﻱ ﻫﺎﻱ اﻧﻬﺎ ﭼﻪ ﺑﺮ ﺳﺮ ﻧﺸﺮ ﺁﻭﺭﺩﻩ. ﺑﮕﺬﺭﻳﻢ اﻣﺎﻥ اﺯ ﺑﻜﺎﺭ ﮔﻴﺮﻱ ﺷﺎﺭﻻﺗﺎﻥ ﻫﺎ ﺩﺭ ﻛﺘﺎﺑﺨﺎﻧﻪ ﻫﺎ.
feedback
Iran, Islamic Republic of
dayani
کار از ابتدا اشکا داشته است:
چرا سه کشور هند و مصر و سوریه، قرار بوده است کتابهای که ما میخواهیم تهیه شود یا کتابهایی که آنها دارند خریداری شود.
feedback
United States
غلامرضا امیرخانی
با سپاس از همه عزیزانی که نسبت به مطلب اینجانب اظهار توجه فرمودند، خصوصا اساتید بزرگوار جناب آقای دکتر دیانی و جناب استاد حافظیان رضوی، در مورد پرسش جناب دکتر دیانی به طور خلاصه به استحضار می رسانم:
تقریبا برای نخستین بار بود که بودجه ارزی قابل توجهی برای خرید کتابهای خارجی در اختیار کتابخانه ملی قرار می گرفت که طبیعتا به سبب توجه ویژه رئیس جمهور وقت جناب آقای خاتمی به کتابخانه بود. کتابخانه ملی هم در زمینه منابع خارجی بسیار ضعیف بود؛ خصوصا در زمینه کتب عربی . چرا که دست کم در حوزه کتابهای لاتین، به سبب وجود بخش ایران شناسی و اسلام شناسی از ابتدای دهه ۴۰، مجموعه قابل قبولی وجود داشت.
به عبارت دیگر تهیه هر گونه مجموعه ای از آثار با ارزش، کلاسیک و متون علمی به زبان های انگلیسی و عربی با توجه به شرایط پیش گفته کاملا معقول بود.
در این ماجرا خرید کتب عربی از سوریه و لبنان با دقت کامل صورت گرفت. خرید از مصر به سبب سهل انگاری ، هر چند شامل آثار بی ارزش و بدون استفاده می شد، ولی منابع ارزشمندی هم خریداری شده بود. خرید از هند را هم که در یادداشت توضیح داده ام و استاد حافظیان عزیز هم به درستی اشاره فرموده اند.
ضمنا موارد چندی هم در باره بنده در نظرات گفته شده که اگر اسم و امضا داشت، پاسخ می دادم ولی در صورت فعلی، ارزش جوابگویی ندارد.
feedback
Iran, Islamic Republic of
کتابدار کتالخانه ملی
آقای دکتر امیرخانی مطالب را از سر دلسوزی و غنی تر شدن منابع مرجع کتابخانه ملی ایراد فرمودند امیدوارم دوستان بجای نقد غیر منصفانه به ماهیت ان توجه فرمایند و از سخنان غیر کارشناسی پرهیز کنند چون عده ای کتابخانه ملی را میراث اجدادی خود می دانند و قصد ندارن مدیریت را نیروهای جوانتر با تجربه واگذار کنن
feedback
Russian Federation
.
این هم از غرور و نخوت شماست که برای اطرافیان و انتقاداتشون ارزش قائل نیستید
feedback
Canada
کارشناس
چرا ما نمی توانیم بدون توهین و استفاده از کلماتی که در شان افراد فرهنگی نیست انتقاد بکنیم. واقعا برای آقای دکتر خسروی با این شان ک منزلت متاسفم که چنین طرفدارانی دارد که با این کلمات توهین آمیز لطمه به شخصیت ایشون میزنن.
feedback
Iran, Islamic Republic of
Mohsen Abadani
با این هجمه ها از طرف افراد بی نام و نشان و فیک معلومه حق کدوم طرفیه
feedback
Iran, Islamic Republic of
مریم باقری
آقای آبادیان با احترام به نظر جنابعالی به نظر من کلمه حق را درست فرمودید چون واقعا با این توصیفی که از خرید کتابهای به درد نخور هندی شده در حق کتابخانه ملی و اعضا آن ناحقی شده و به عبارتی این کار حق الناس محسوب می شود.
feedback
United States
الان خودت مثلا فیک نیستی ؟
feedback
Iran, Islamic Republic of
کارمند کتابخانه ملی
آقای دکتر امیرخانی چرا یک کلام نمی گویید که بایستی خیلی زودتر از اینها از کارهای اشتباهی که توسط آقای دکتر خسروی انجام می شده صحبت می کردید والان خیلی دیر شده. خب بفرمایید برای همه مشخص بشه که از حب جاه و مقام بوده یا علاقه و احترام به ایشان.یا به قول مرحومه خانم پوری سلطانی در زمانی که نامه ای تهیه کرده بودید برای منصوب کردن آقای دکتر خسروی به ریاست کتابخانه و از آن بانوی گرامی خواسته بودید امضا بکند گفته بود باز این امیرخانی دوره افتاده.واقعا این همه لطف و هواخواهی آدم از بچه خودش هم ندیده.
feedback
Iran, Islamic Republic of
بی طرف
با عرض پوزش از همه افرادی که نظرات مثبت یا منفی در مورد مطلب مورد نظر دادند. حقیقتا من کاری به اینکه چه کسی مقصر بوده و کامنتهای انتقادی، ندارم. ولی هنوز کامنتی و توضیحی از جناب یا جنابانی که این خریدهای فیک کردن ندیدم حداقل آقای دکتر خسروی که اسمشان مطرح شده است پاسخی بدهند.باتشکر
feedback
India
اسماعیل جنیدی
من دو بار این مطلب را خواندم. از کسی اسم برده نشده. چرا برخی برآشفتند و ....
ظاهرا برخی از مسئولین کتابخانه ملی، جزو خط قرمزها هستند و بری از اشتباه. چقدر خوش به حال کتابخانه ملی می شد که برخی از این افراد بدون عیب و نقص، بر می گشتند به مدرسه هاشون و کار ناظمی و مبصری خودشون را انجام می دادند.
feedback
Russian Federation
کارمند کتابخانه ملی
جناب امیرخانی اینکه چون نام افراد مستعاره من جواب نمی دهم، دلیل خوبی برای فرار از پاسخگوئی به انتقادات نیست . اگر افراد نام خود را به دروغ احمدی، اصغری و یا خیلی چیزهای دیگر بگذارند ، دلیل بر فیک نبودن آنهاست؟؟؟ مهم انتقادی است که به عملکر شما و مدیریت شما می شود . و اگر پاسخی و دفاعی داشتید می بایستی جواب می دادید . این نشانگر ضعف و عدم دلیل قانع کننده در دفاع از خودتونه. ملت را نادان فرض کنید . ما که دیگه کارمند کتابخانه ملی هستیم و همه چیز را داریم از نزدیک می بینیم. امیدوار هرگز طمع مدیریت مجدد در این سازمان را نداشته باشید
feedback
Canada
فیک
باز خوبه آقای دکتر امیرخانی جوابی داده آقای دکتر خسروی چرا جواب نمیده؟
ا
feedback
Iran, Islamic Republic of
کتابدار
جناب آقای امیرخانی از کامنت اول تا آخر دو مطلب عمده با واژه‌های متفاوت خوب یا بد عنوان شده و تقربیا همه افراد دو پرسش مطرح کرده‌اند :
۱- شما در دوره مدیریت خودتان چه مدیریت اطلاع رسانی از سی تیر تا تخصصی و عمومی و چه معاونت کتابخانه چه خدمتی کردید که حالا اینگونه از نواقص رونمایی می‌کنید؟
۲- چرا بعد از گذشت سالها این زمان را برای نقادی این کتابها انتخاب کردید چرا این کتابها در سالهای مدیریت شخص شما مورد نقد قرار نگرفت؟
بنظر جنابعالی ‌پاسخ دادن به این دوسؤال مستقیم و اساسی نیاز به دانستن اسم افراد و‌ امضا دارد؟ شاید به قول دوستی صرفا بهانه‌ای هست برای طفره رفتن از پاسخگویی.
هر چند بجاست افرادی که در تهیه این‌کتابها نقش داشته اند نیز برای روشن شدن اذهان کتابداران ، در دفاع از خود و یا اعتراف به اشتباه، صحبت کنند.
feedback
Iran, Islamic Republic of
کتابدار
به نظر می رسد ابتدا باید به موضوعی که مطرح شده خریدمرجع نماهای هندی پاسخ داده شود البته اگر آقای دکتر خسروی پاسخی داشته باشند.
feedback
Iran, Islamic Republic of
کارشناس
راستی الان کدوم یک از این کامنتهای با اسم مستعار برای آقای دکتر خسروی هست؟؟؟؟!!!!
feedback
India
کتابدار
مشخصه. همه کامنتهای مخالف مال ایشون یا مشاورشون هست.
feedback
India
کتابدار
مشخصه. همه کامنتهای مخالف مال ایشون یا مشاورشون هست.
feedback
Canada
کارمند کتابخانه ملی
در متن اسمی از آقای دکتر خسروی نیامده.اسم ایشون را افرادی که کامنتهایی حال نگوییم توهین آمیز و مثلا با عکس العمل شدید مخالفت آمیز با مطلب گذاشتند مطرح کردن و توجه همه را جلب کردن که ای وای پس این خرید توسط دکتر خسروی انجام شده. بنده خدا ایشون درگیر دوستی خاله خرسه شدن.
feedback
Sweden
عسکر نوروزی
یکی از اولین درس هایی که در دوره کاردانی کتابداری خواندیم درس مجموعه سازی و کتاب انتخاب کتاب مرحوم سینایی بود در اون درس و کتاب، نحوه انتخاب کتاب و شیوه ارزشیابی کتاب به تفضیل بیان شده بعدتر در درس های مراجع به تفضیل با مراجع،اهمیت و نحوه انتخاب آشنا شدیم بعدترها که الواح نوری آمدند دائره المعارفها هم با حجم کم و سرعت و عمق بازیابی بیشتر وارد عرصه شدند.
اینکه در کتابخانه ملی در حوزه انتخاب و ارزشیابی منابع مرجع چنین اشتباه فاحشی رخ داده زنگ خطری است در سطح ملی که برای خرید نرم افزارهای مرتبط با کتابخانه و بانک های اطلاعاتی با توجه به اینکه نقد و توجه چندانی به این عرصه در سطح ملی نشده احتمالا ما با خطاها حیف و میل ها و رانت های بیشتری در این حوزه مواجه باشیم .
از جناب آقای دکتر امیر خانی تشکر می کنم که با این یاداشت کوتاه پر مخاطب و پر بارخورد فتح بابی شدند به توجه به مسایل بنیادین انتخاب و خرید منابع در سطح ملی
feedback
Iran, Islamic Republic of
منتقد
جناب کارشناس ما توهینی ندیدیم؟ از نظر شما انتقاد با توهین یکی است؟ مضافا اینکه نظرات کاربران چه ربطی به دکتر خسروی داره؟؟؟
feedback
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه کتابخانه ملی شده محل جولان آدمهای سیاسی. هر نوجوانی میخواهد مشق مدیریت کند و رزومه جمع کند میاد کتابخانه آزمون و خطا می کند.
feedback
India
مدیر سابق
به عقیده من و صرف نظر از بحث فوق، دوره کاری جناب دکترخسروی می شود به دو بخش تقسیم شود. بخش اول که با وجود مدیران توانمند و دلسوز و سلامتی مانند مرحوم دکتر مزینانی و مرحوم نوری پور و دکتر امیرخانی کارها به خوبی پیش می رفته.
بخش دوم‌مربوط به چند سال اخیر است که به دلیل نبودن آدمهای قوی در کنار ایشون، عملا هیچ کار مهمی انجام نشده است و بیشتر وقت ایشان صرف مسایل حاشیه ای شده است.
feedback
Iran, Islamic Republic of
فیض
با کامنت های سوگیرانه که قشنگ معلومه کار چه کسانیه و برای تطهیر چه کسانیه دیگه خوندن کامنت ها و دادن نظر ارزشی نداره