یادداشت مدیر عامل خانه کتاب در رثای كي‌عطا طاهري بويراحمدي؛

بزرگ‌مردا که تو بودی و از اهالي امروز بودي

نیکنام حسینی‌پور؛ مدیر عامل خانه کتاب در یادداشتی، درگذشت بزرگ‌مرد ایل، و نشان فرهنگ و اخلاق؛ كي عطاطاهري بويراحمدي را تسلیت گفت.
بزرگ‌مردا که تو بودی و از اهالي امروز بودي
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نیکنام حسینی‌پور؛ مدیر عامل خانه کتاب در متن یادداشت خود در رثای كي عطاطاهري بويراحمدي؛ نویسنده فقید بویراحمدی آورده است:
 
 بزرگ مردا که تو بودی و از اهالي امروز بودي
درگذشت فرهیخه وارسته و بی‌ادعای کهگیلویه و بویراحمد، مرد اخلاق و ادب استاد کی‌عطا طاهری، را باید ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر برای علاقمندان به فرهنگ‌های بومی ایران زمین دانست؛ معلم و پژوهشگر ارزشمندی که گنجیه‌ای گران‌سنگ از میراث فرهنگی ـ تاریخی کهگیلویه و بویراحمد را در حافظه داشت و به حقیقت، حافظ و نگهبانی شایسته برای آن بود و با مکتوب کردن و انتشار این میراث فرهنگی، به نیکی از عهده انتقال آن به نسل‌های دیگر برآمد؛ «معلم»، «پژوهشگر» و «کنشگری سیاسی ـ فرهنگی» که همانا تعهد به فرهنگ و ارزش‌های انسانی چون عدالت و آزادی را باید ابعاد مهم شخصیتی این بزرگ مرد دانست.
 
 آثار او چون «ممیرو»، «درخت را نکشید»، «کی بانو» و «کوچ، کوچ»، از یک سو دریچه‌ای برای آشنایی با فرهنگ و لایه‌های گوناگون فرهنگ بومی منطقه کهگیلویه و بویراحمد و گاه کاوش در این فرهنگ، و از سوی دیگر نشان‌دهنده دغدغه‌ها و اندیشه‌های ژرف انسانی و متعهدانه‌ای است که در ذهن خلاق، جستجوگر و امیدوارانه کی عطا طاهری، رشد کرده و بالیده بود.
 
«كى‌‌عطا طاهرى» انسانى وارسته بود كه نسل نوانديش و نوگراى بويراحمد بيش از هركتاب و هرشخصی، از او تأثير پذيرفته‌بودند؛ هم نخبگان و تحصيل‌كردگان بويراحمد و هم پژوهشگران و فرهنگ‌پژوهان در سطح ملی و بین‌المللی از خوان دانش و آگاهی‌های محلی او بهره‌ها بردند و ارتباط و هم‌صحبتى با او و بودن در كنار او را غنيمت مى‌دانستند.
 
«كى‌عطا» انسانى واقع‌گرا و به دور از حاشيه، مشوق جوانان درصلح و دوستى و پيوند با كتاب و كتاب‌خوان‌ها بود. کسی که بیش از پنج دهه پیش، نخستین کتابخانه واقعی را در منطقه کهگیلویه و بویراحمد دایر کرد و علیرغم موقعیت‌های خوبی که در پایتخت و خارج از استان، برایش فراهم بود در کسوت یک معلم متعهد و دغدغه‌مند فعال و موثر فرهنگی در کنار مردم نجیب و سخت‌کوش کهگیلویه و بویراحمد ماند تا در بیداری، آگاهی بخشی و تلاش برای آبادانی همراه و یاور آن‌ها باشد.
 
 دوستان و ياران «کی‌عطا» نخبگان و تحصيل‌كردگان بومى و غيربومى بودند كه همگى شيفته شخصيت معنوى و ديدگاه نوگرايانه و عدالت‌خواهانه او بودند و در گرد او كه به دور از حب مال اندوزى، قدرت طلبى و جاه و مقام، و جدا از صاحبان زر و زور و قدرت بود،  درس اخلاق، تعادل و تعهد می‌آموختند و از اطلاعات و اندوخته‌هاش، كه  حاصل سال‌ها تجربه و مصاحبت با شخصيت‌هاى مختلف فرهنگی، علمى، دانشكاهى و مطلعان ملي ومحلى بود  بهره مى‌بردند.
 
فقدان اين بزرگ‌مرد ايل را به فرهیختگان، فرهنگ‌‌پژوهان، دوستان و بستگان او تسلیت می‌گویم!
 
دریغا از دست دادن بزرگ مردی که او بود! الگویى از معلمی متعهدانه و الگویی رفتارى و اخلاقى كه در شرايط كنونى كمتر می‌توان چون او یافت و دید.
 
روحش شاد و  يادش گرامى باد؛
نیکنام حسینی‌پورسي سخت
کد مطلب : ۲۵۹۲۵۱
http://www.ibna.ir/vdcbs9b58rhbs5p.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما