طنين «موسيقي تاجيكستان» در بازار نشر

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۸۷ ساعت ۱۳:۰۳
 
 
«منصوره ثابت‌زاده» پژوهشگر موسيقي و استاد زبان و ادب فارسي از انتشار كتاب «موسيقي تاجيكستان» خبر داد.\
منصوره ثابت زاده
 
منصوره ثابت زاده

منصوره ثابت زاده با بيان اين كه همانندي زباني و فرهنگي ميان موسيقي ايران و تاجيكستان بسيار زياد است، به خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، گفت: در اين اثر به ريشه قديمي و مشتركات موسيقي اين دو كشور پرداختم.

وي ادامه داد: اين تحقيق و پژوهش براساس مشاهدات ميداني طي دو سال و نيم در منطقه تاجيكستان، ازبكستان و قزاقستان انجام شده است.

ثابت زاده بيان كرد: اين پژوهش كه در سال 1378برنده جايزه شده بعد از 10 سال در انتشارات ماهور به چاپ خواهد رسيد.

وي افزود: در اين كتاب به معرفي مشخصات، پيشينه جغرافي- سياسي و اجتماعي تاجيكستان، نقشه موسيقايي تاجيكستان، معرفي مراكز و گروه‌هاي موسيقي تاجيكستان، معرفي موسيقيدانان تاجيكستان در صد سال اخير، آناليز و تحليل معرفي موسيقي 6 مقام، معرفي رقص و حركات مختلف در تاجيكستان، معرفي موسيقايي نواحي تاجيكستان و موسيقي جشني، مروگي و سازندگي پرداختم.

ثابت زاده گفت:كتاب «موسيقي تاجيكستان» با تصوير و نت به چاپ خواهد رسيد و به همراه لوح فشرده موسيقي تاجيكستان ارايه مي‌شود.

وي ادامه داد: همچنين كتاب «وزن شناسي شعر فارسي» كه در آن به اشعار شاعران شاخص فارسي و بررسي شعر قصيده گويان مهم سبك خراساني مانند رودكي، منوچهري، فرخي، انوري، ناصرخسرو و خاقاني پرداختم و در يك فصل تمام كتاب‌هاي عروض كه در 100 سال اخير نوشته شده را تقسيم بندي آموزشي و پژوهشي كردم كه هم اكنون در مرحله ويراستاري نهايي است و از سوي انتشارات زوار منتشر خواهد شد. 

ثابت زاده اضافه كرد:جلد اول دايره المعارف 25 جلدي «حركات آييني ايران» كه درباره خراسان است به همراه لوح فشرده به زودي توسط انتشارات ماهور به چاپ خواهد رسيد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 24567