دیکشنری وبستر کلمه محبوب سال را اعلام کرد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۶
 
 
«فمینیسم» به عنوان کلمه محبوب سال 2017 دیکشنری آنلاین مریام-وبستر معرفی شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از هافینگتون‌پست - وبسایت دیکشنری آنلاین مریام-وبستر، اعلام کرد عبارت «فمینیسم» بیشتر میزان جستجو را از طرف کاربران در سال 2017 میلادی داشته است.

اعتراض زنان در واشنگتن و دیگر شهرهای آمریکا یک روز پس از به‌روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا در ماه ژانویه و ادعاهای مختلف زنان مشهور درخصوص تعرض مردان به آن‌ها، موجب افزایش درصد جستجوی کلمه «فمینیسم» در یکسال گذشته شده است.
 
دیکشنری وبستر «فمینیسم» را چنین توصیف می‌کند: «نظریه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی برای تساوی جنسیتها» و «فعالیت سازماندهی‌شده برای حقوق زنان.»
 
دیگر کلماتی که در طول یکسال گذشته بیشترین میزان جستجو را در این دیکشنری داشتند، عبارتند از؛ «همدست»، «نجات»، «کندذهن»، «همدردی»، «فدرالیسم»، و «طوفان»

«همدست» کلمه‌ای بود که ایوانکا ترامپ به صورت اشتباه و به جای کلمه «همکار» از آن استفاده کرد و خود را همدست کارهای پدرش معرفی کرد. چند روز پیش نیز کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، ترامپ را برای حمایت از به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی «کند ذهن» خطاب کرده بود.
 
در بیانیه منتشر شده در وبسایت دیکشنری مریام وبستر این‌گونه نوشته شده: «هیچ کلمه‌ای نمی‌تواند عمق اتفاقات، اخبار و داستان‌های رخ داده در یک سال را بیان کند؛ مخصوصاً سال 2017 میلادی که پر از اتفاقات عجیب بوده است. اما وقتی کلمه‌ای در کتاب قطوری چون وبستر، بیشتر از بقیه جستجو می‌شود، این یعنی که درس مهم برای همه ما دارد و نشان می‌دهد که اتفاقات آن سال چه موضوعی را بیشتر از دیگران تحت پوشش قرار داده است.»
 
اعتراض همگانی زنان به ترامپ، انتشار سریال تلویزیونی «سرگذشت ندیمه» و فیلم «زنان شگفت‌انگیز» قطعاً به محبوبیت این کلمه در سال 2017 یاری رسانده‌اند.
 
پیتر سوکولوسکی، ویراستار دیکشنری وبستر می‌گوید: «امسال از این کلمه به صورت کلی استفاده شده است. بی‌شک بسیاری از مردم معنی عبارت «فمینیسم» را می‌دانند اما از خود می‌پرسند چگونه در سال 2017 می‌توان فمینیست بود و احتمالاً همین موضوع سبب شده است معنی آن را جستجو کنند تا شاید ایده جدیدی به ذهنشان برسد.»
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 255430