​فریبا وفی برنده‌ی جایزه‌ی ادبی لیبراتور در آلمان شد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۹
 
 
جایزه‌ی ادبی بنیاد لیتپروم در آلمان به فریبا وفی، نویسنده ایرانی، برای رمان «ترلان» رسید که 16 سال پیش در ایران منتشر شده بود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، جایزه‌ی ادبی بنیاد لیتپروم به نام «لیبراتور» شناخته می‌شود و برندگانش با رأی خوانندگان انتخاب می‌شود.
 
رمان «ترلان» سال 2015 میلادی با ترجمه‌ی یوتا هیمل‌رایش به زبان آلمانی ترجمه شد و توسط انتشارات سوژه منتشر شده بود.  
 
فریبا وفی از بین ده نامزدی انتخاب شد که از کشورهای مختلف بودند و نام‌شان برای حدود سه هفته در وب‌سایت بنیاد لیتپروم درج شده بود. مسئولان این بنیاد از خوانندگان ادبیات خواسته بودند به نویسنده‌ا‌ی که اثرش را در یک سال گذشته خوانده‌اند رأی بدهند.
 
ارزش این جایزه سه هزار یورو است و به نوشته‌ی وب‌سایت بنیاد لیتپروم همزمان با برگزاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت به فریبا وفی اهدا خواهد شد.
 
سابقه‌ی اهدای جایزه‌ی ادبی بنیاد لیتپروم به سال 1987 برمی‌گردد و برندگانش عمدتاً نویسندگانی از کشورهای آسیایی، آفریقایی، عرب و آمریکایی لاتین است.
 
برنده‌ی سال گذشته‌ی این جایزه نویسنده‌ای از اندونزی بود که به خاطر رمانی با عنوان «برای همه‌ی رنگ‌های قرمز» انتخاب شده بود.
 
از سال 2012 ساز و کار اهدای جایزه‌ی ادبی لیبراتور تغییر کرد و نویسندگان به جای رأی هیئت داوران با رأی مستقیم مخاطبان انتخاب شده‌اند.
 
انتشارات سوژه در آلمان و همین‌طور نشر مرکز در ایران حدود دو هفته‌ی پیش از مخاطبان‌شان خواسته بودند با مراجعه به وب‌سایت بنیاد لیتپروم به نویسنده‌ی رمان «ترلان» رأی بدهند.
 
فریبا وفی متولد ۱۳۴۱ در شهر تبریز است و تاکنون آثار متعددی از او منتشر شده است. آثار او به زبان‌های متعددی نیز ترجمه شده است.اغلب رمان‌های وفی که در نشر مرکز منتشر شده‌اند در ایران جزو آثار پرفروش به شمار می‌روند و جوایز ادبی به دست آورده‌اند. 
«ترلان» که دومین رمان وفی به شمار می‌رود داستان دو دختر به نام‌های ترلان و رعنا است که تصميم مي‌گيرند پاسبان شوند و برای رسیدن به هدف‌شان به تهران مي‌آيند و پس از گذراندن دوره‌ي آموزشي سخت به آرزوشان می‌رسند.
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249035