برگزیدگان شانزدهمین جایزه کتاب سال دفاع مقدس شناخته شدند

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۱
 
 
شانزدهمین جایزه کتاب سال دفاع مقدس 28 برگزیده و 57 تقدیری را در 6 بخش اصلی و دو بخش جنبی شامل نویسندگان و فعالان نشر و اطلاع‌رسانی معرفی کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) داوران شانزدهمین جایزه کتاب سال دفاع مقدس از بین 6 بخش ادبیات و هنر، بخش مستندنگاری‌ها، بخش نقد و پژوهش، بخش کودک و نوجوان، بخش وابسته (گروه مرجع‌نگاری‌ها، گردآوری‌های ادبی)، بخش جنبي (درگیری با ضد انقلاب کردستان و گروه ترجمه) و بخش الحاقیِ برگزیدگان نشر و اطلاع‌رسانی (ناشر،کتابدار، خبرنگار کتاب و کارشناس تولید کتاب) 28 برگزیده و 57 تقدیری را معرفی کردند.

برگزیدگان، شایستگان قدردانی و داوران هر گروه به شرح زیر است:

بخش نخست: ادبیات و هنر

گزارش داوری «گروه ادبیات داستانی»
داوران «گروه ادبیات داستانی»، در مرحله اولیه ارزیابی آثار، از میان 196 عنوان کتاب، 23 عنوان را شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته و به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه معرفی کرده‌اند.
به این ترتیب از میان 102 عنوان کتاب شاخه «رمان» تعداد 14 کتاب، و از میان 94 عنوان کتاب شاخه «مجموعه داستان کوتاه» تعداد 9 کتاب به دور نهایی راه پیدا کرده‌اند.

همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، 1 عنوان کتاب «مقام برگزیده» را کسب کرده و 3 عنوان «شایسته تقدیر» شناخته شده‌اند.
 
داوران «گروه ادبیات داستانی»
کامران پارسی‌نژاد، احمد شاکری، احسان عباسلو
 
نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه ادبیات داستانی»:
مقام برگزیده
کتاب برگزیده داوران این گروه، برای دریافت تندیس جایزه، لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ رُنج / محمد محمودی نورآبادی ـ در شاخه «رمان»
شایسته تقدیر
کتاب‌های تقدیری داوران این گروه، برای دریافت لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ هات/ محمدعلی قاسمی ـ در شاخه «رمان»
ـ درد/ صادق کرمیار ـ در شاخه «رمان»
ـ روایت‌های من/ حسین شکربیگی ـ در شاخه «مجموعه داستان کوتاه»

گزارش داوری «گروه شعر و نثر ادبی»
هیأت داوران «گروه شعر و نثر ادبی»، در مرحله اولیه ارزیابی آثار، از میان 163 عنوان کتاب، 15 عنوان را شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته و به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه معرفی کرده است.

به این ترتیب از میان 137 عنوان کتاب شاخه «شعر» تعداد 11 کتاب، و از میان 26 عنوان کتاب شاخه «نثر ادبی» تعداد 4 کتاب به دور نهایی راه پیدا کرده‌اند.

همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، هیچ کتابی «مقام برگزیده» را کسب نکرده و 3 عنوان کتاب «شایسته تقدیر» شناخته شده‌اند.

داوران «گروه شعر و نثر ادبی»
 شاخه شعر: مصطفی علی‌پور، سیداحمد نادمی
شاخه نثر ادبی: عبدالرحیم سعیدی راد، محمدرضا مهدیزاده

نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه شعر و نثر ادبی»:
مقام برگزیده
کتاب برگزیده داوران این گروه، برای دریافت تندیس جایزه، لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ در این گروه، داوران کتابی را شایسته «مقام برگزیده» ندانسته‌اند.

شایسته تقدیر
کتاب‌های تقدیری داوران این گروه، برای دریافت لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ عاشقانه‌هایی برای دشمن/ حمیدرضا شکارسری ـ در شاخه «شعر»
ـ ناگهان از خاک/ عباس باقری ـ در شاخه «شعر»
ـ آیه‌های پرواز/ اکرم کیانی ـ در شاخه «نثر ادبی»
 
گزارش داوری «گروه ادبیات نمایشی»

داوران «گروه ادبیات نمایشی»، در مرحله اولیه ارزیابی آثار، از میان 53 عنوان کتاب، 13 عنوان را شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته و به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه معرفی کرده‌اند.

به این ترتیب از میان 32 عنوان کتاب شاخه «نمایشنامه» تعداد 6 کتاب، و از میان 21 عنوان کتاب شاخه «فیلمنامه» تعداد 7 کتاب به دور نهایی راه پیدا کرده‌اند.

همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، 1 عنوان کتاب «مقام برگزیده» را کسب کرده و 2 عنوان «شایسته تقدیر» شناخته شده‌اند.

داوران «گروه ادبیات نمایشی»
 ایرج افشاری اصل، مهدی ایوبی، شهرام کرمی

نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه ادبیات نمایشی»:
مقام برگزیده
کتاب برگزیده داوران این گروه، برای دریافت تندیس جایزه، لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ خنکای ختم خاطره/ حمیدرضا آذرنگ ـ شاخه «نمایشنامه»
شایسته تقدیر
کتاب‌های تقدیری داوران این گروه، برای دریافت لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ بیداری رؤیاها/ محمدرضا گوهری ـ شاخه «فیلمنامه»
ـ منیرو/ لیلا جلینی ـ شاخه «نمایشنامه»

گزارش داوری «گروه مجموعه‌های هنری»
داوران «گروه مجموعه‌های هنری»، در مرحله اولیه ارزیابی آثار، از میان 41 عنوان کتاب، 12 عنوان را شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته و به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه معرفی کرده‌اند.

همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، 1 عنوان کتاب «مقام برگزیده» را کسب کرده و 3 عنوان «شایسته تقدیر» شناخته شده‌اند.

داوران «گروه مجموعه‌های هنری»
رسول اولیازاده، سیدحمید شریفی، سیدناصر هاشم‌زاده
 
نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه مجموعه‌های هنری»:
مقام برگزیده
کتاب برگزیده داوران این گروه، برای دریافت تندیس جایزه، لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ قاب‌های ماندگار (جلد 3)/ امیرعلی جوادیان
شایسته تقدیر
کتاب‌های تقدیری داوران این گروه، برای دریافت لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ چشم‌نوشته‌ها/ احسان رجبی
ـ عکاسان جنگ عراق علیه ایران، 1359 تا 1367 (جلد 3)/ احمد علیزاده نوحی
ـ مجموعه آثار پوستر و تصویرسازی ابوالفضل عالی

بخش دوم: بخش مستندنگاری‌ها

گزارش داوری «گروه خاطره»

«گروه خاطره» یکی از گروه‌های خاص این دوره از جایزه بوده که به سبب فراوانی، تنوع و رشد کمی و کیفی، در پنج شاخه مختلف داوری شده است. در مرحله اولیه ارزیابی آثار این گروه، که با دقت و توجه زیاد و طی بیش از 10 جلسه داوری صورت گرفته است، داوران، از میان 395 عنوان کتاب، 40 عنوان را شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته و به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه معرفی کرده‌اند.

به این ترتیب از میان 81 عنوان کتاب شاخه «خاطره خودنوشت» تعداد 4 کتاب، از میان 92 عنوان کتاب شاخه «خاطره شفاهی» تعداد 17 کتاب، از میان 13 عنوان کتاب شاخه «خاطره روزنوشت» تعداد 6 کتاب، از میان 88  عنوان کتاب شاخه «خاطره اسارت» تعداد 9 کتاب، و بالاخره از میان 121 عنوان کتاب شاخه «مجموعه خاطره» تعداد 4 کتاب به دور نهایی راه پیدا کرده‌اند.

همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، 3 عنوان کتاب «مقام برگزیده» را کسب کرده و 7 عنوان «شایسته تقدیر» شناخته شده‌اند.

داوران «گروه خاطره»
حبیبه جعفریان، کورش علیانی، احد گودرزیانی، فریبا نظری
 
نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه خاطره»:

مقام برگزیده
کتاب‌های برگزیده داوران این گروه، برای دریافت تندیس جایزه، لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ دختر شینا/ بهناز ضرابی‌زاده ـ در شاخه «خاطره شفاهی»
ـ من زنده‌ام/ معصومه آباد ـ در شاخه «خاطره اسارت»
ـ روزنوشت/ احمد دهقان ـ در شاخه «خاطره روزنوشت»

شایسته تقدیر
کتاب‌های تقدیری داوران این گروه، برای دریافت لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ مهمان صخره‌ها/ راحله صبوری ـ در شاخه «خاطره شفاهی»
ـ نورالدین پسر ایران/ معصومه سپهری ـ در شاخه «خاطره شفاهی»
ـ پایی که جا ماند/ سیدناصر حسینی‌پور ـ در شاخه «خاطره اسارت»
ـ چشم تر/ فاطمه دوست‌کامی ـ در شاخه «خاطره شفاهی»
ـ فقط غلام حسین باش/  حمید حسام ـ در شاخه «خاطره شفاهی»
ـ چه کسی قشقره‌ها را می‌کشد؟/ حجت شاه‌محمدی ـ در شاخه «خاطره اسارت»
ـ هستم تا بگویم/ رمضان روحی ـ در شاخه «خاطره خودنوشت»

گزارش داوری «گروه زندگینامه»

گروه «زندگینامه» یکی دیگر از گروه‌های بزرگ این دوره جایزه بوده که به سبب فراوانی و تنوع آثار در سه شاخه مختلف داوری شده است. در مرحله اولیه ارزیابی آثار این گروه، داوران از میان 944 عنوان کتاب، 47 عنوان را شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته و به عنوان نامزدهای دریافت جایزه معرفی کرده‌اند.
به این ترتیب از میان 389 عنوان کتاب «زندگینامه مستند» تعداد 19 کتاب، از میان 147 عنوان کتاب «زندگینامه داستانی» تعداد 13 کتاب، و از میان 408 عنوان کتاب «مجموعه زندگینامه» تعداد 14 کتاب به دور نهایی راه پیدا کرده‌اند.
همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، 1 عنوان کتاب «مقام برگزیده» را کسب کرده و 6 عنوان «شایسته تقدیر» شناخته شده‌اند.

داوران «گروه زندگینامه»
شاخه زندگینامه مستند: محسن شاهرضایی، نصرت‌الله محمودزاده
شاخه زندگینامه داستانی: ابراهیم زاهدی مطلق، حبیب یوسف‌زاده
شاخه مجموعه زندگینامه: محسن شاهرضایی، مهدی کاموس
 
نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه زندگینامه»:
مقام برگزیده
کتاب برگزیده داوران این گروه، برای دریافت تندیس جایزه، لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ چشم بیدار/ جلیل امجدی ـ در شاخه «زندگینامه داستانی»
شایسته تقدیر
کتاب‌های تقدیری داوران این گروه، برای دریافت لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ آقاسیدمجتبی/ اصغر فکور ـ در شاخه «زندگینامه مستند»
ـ ماه همراه بچه‌هاست/ گل‌علی بابایی ـ در شاخه «زندگینامه مستند»
ـ آسایشگاه شماره 6/ محمد حنیف ـ در شاخه «زندگینامه داستانی»
ـ راهیان خرابات/ بنیاد سعادتی ـ در شاخه «مجموعه زندگینامه»
ـ مرواریدهای کیو/ پروانه قبادی‌کیا ـ در شاخه «مجموعه زندگینامه»
ـ گلهای سپید/ کمیل رضوان‌خواه گل‌سفیدی ـ در شاخه «مجموعه زندگینامه»

گزارش داوری «گروه گزارش و سفرنامه»

داوران «گروه گزارش و سفرنامه»، در مرحله اولیه ارزیابی آثار، از میان 6 عنوان کتاب، 2 عنوان را شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته و به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه معرفی کرده‌اند.
همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، هیچ کتابی «مقام برگزیده» را کسب نکرده و 1 عنوان «شایسته تقدیر» شناخته شده است.
داوران «گروه گزارش و سفرنامه»
سعید علامیان، سیدعلی کاشفی خوانساری
نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه گزارش و سفرنامه»:
مقام برگزیده
کتاب برگزیده داوران این گروه، برای دریافت تندیس جایزه، لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ در این گروه، داوران کتابی را شایسته «مقام برگزیده» ندانسته‌اند.

شایسته تقدیر

کتاب تقدیری داوران این گروه، برای دریافت لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ سفر به روایت سرفهها/ حمید حسام
گزارش داوری «گروه نامه‌ها و وصیت‌نامه‌ها»
داوران «گروه نامه‌ها و وصیت‌نامه‌ها»، در مرحله اولیه ارزیابی آثار، از میان 93 عنوان کتاب، 10 عنوان را شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته و به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه معرفی کرده‌اند.
همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، هیچ کتابی «مقام برگزیده» را کسب نکرده و 2 عنوان «شایسته تقدیر» شناخته شده‌اند.

داوران «گروه نامه‌ها و وصیت‌نامه‌ها»
محمدقاسم فروغی جهرمی، سیدمحمد میرکاظمی
نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه نامه‌ها و وصیت‌نامه‌ها»:
مقام برگزیده
کتاب برگزیده داوران این گروه، برای دریافت تندیس جایزه، لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ در این گروه، داوران کتابی را شایسته «مقام برگزیده» ندانسته‌اند.
شایسته تقدیر
کتاب‌های تقدیری داوران این گروه، برای دریافت لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ بلورچی/ علی اکبری
ـ همه حرف‌ها را نمی‌شود نوشت/ کیومرث باغستانی

سپاسگزاری ویژه:
داوران این گروه، از تلاش شایسته «نشر شاهد (بنیاد شهید و امور ایثارگران)» در اهتمام به نشر مجموعه آثار «وصیت‌نامه کامل شهدا» تشکر می‌نماید و مجموع این فعالیت‌ها را شایسته تقدیر می‌داند.

بخش سوم: بخش نقد و پژوهش
گزارش داوری «گروه نقد و پژوهش ادبی»
داوران «گروه نقد و پژوهش ادبی»، در مرحله اولیه ارزیابی آثار، از میان 36 عنوان کتاب، 8 عنوان را شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته و به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه معرفی کرده‌اند.
همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، 1 عنوان کتاب «مقام برگزیده» را کسب کرده است.

داوران «گروه نقد و پژوهش ادبی»
منوچهر اکبری، محمودرضا اکرامی‌فر
نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه نقد و پژوهش ادبی»:
مقام برگزیده
کتاب برگزیده داوران این گروه، برای دریافت تندیس جایزه، لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ فرهنگ داستان‌نویسان دفاع مقدس: 1359 تا 1389/ مهدی خادمی کولایی
گزارش داوری «گروه نقد و پژوهش هنری»
داوران «گروه نقد و پژوهش هنری»، در مرحله اولیه ارزیابی آثار، از میان 13 عنوان کتاب، 8 عنوان را شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته و به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه معرفی کرده‌اند.
همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، 1 عنوان کتاب «مقام برگزیده» را کسب کرده و 3 عنوان «شایسته تقدیر» شناخته شده‌اند.

داوران «گروه نقد و پژوهش هنری»
رسول اولیازاده، سیدحمید شریفی، سیدناصر هاشم‌زاده
نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه نقد و پژوهش هنری»:
مقام برگزیده
کتاب برگزیده داوران این گروه، برای دریافت تندیس جایزه، لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ فرهنگ جامع تئاتر دفاع مقدس (3 جلد)/ مهدی حامدسقایان
شایسته تقدیر
کتاب‌های تقدیری داوران این گروه، برای دریافت لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ تماشاگه راز/ سیدمرتضی آوینی
ـ نگاهی دیگر/ آذر خزاعی سرچشمه، لیلا جلینی
ـ رنگ رنگ جنگ/ محسن حسام مظاهری
گزارش داوری «گروه نقد و پژوهش فرهنگی»
«گروه نقد و پژوهش فرهنگی» از تنوع منابع مطالعاتی برخوردار بوده است و نقد و بررسی‌ها و پژوهش‌هایی که به حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی، همچون جامعه‌شناختی، دینی، حقوقی، اقتصادی، روانشناختی، آموزش و پرورش و ... مربوط است در این گروه جای گرفته‌اند. داوران این گروه، در مرحله اولیه ارزیابی آثار، از میان 108 عنوان کتاب، 10 عنوان را شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته و به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه معرفی کرده‌اند.

همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، 1 عنوان کتاب «مقام برگزیده» را کسب کرده و 3 عنوان «شایسته تقدیر» شناخته شده‌اند.

داوران «گروه نقد و پژوهش فرهنگی»
محسن حسام‌مظاهری، ابراهیم فیاض
نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه نقد و پژوهش فرهنگی»:
مقام برگزیده
کتاب برگزیده داوران این گروه، برای دریافت تندیس جایزه، لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ نام‌آورد (دفتر 2)/ علیرضا کمری

شایسته تقدیر
کتاب‌های تقدیری داوران این گروه، برای دریافت لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ از بردیه تا ساریه/ سیدحسن میری، عباس شاكری‌زاده ابیانه
ـ شرح قفص/ علی خاجی
ـ بررسی ابعاد حقوقی جنگ عراق علیه ایران/ سیدداود آقایی

گزارش داوری «گروه نقد و پژوهش تاریخی»
«گروه نقد و پژوهش تاریخی» ترکیبی از گونه‌های مختلف منابع مطالعات تاریخی است که از میان آنها شاخه‌های تاریخ عمومی، تاریخ سیاسی، تاریخ نظامی، تاریخ محلی و گزارش نبرد، به لحاظ کمیت، تعداد منابع بیشتری را دارا هستند. داوران این گروه، در مرحله اولیه ارزیابی آثار، از میان 152 عنوان کتاب، 14 عنوان را شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته و به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه معرفی کرده‌اند.
همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، 1 عنوان کتاب «مقام برگزیده» را کسب کرده و 3 عنوان «شایسته تقدیر» شناخته شده‌اند.

داوران «گروه نقد و پژوهش تاریخی»
مجید مختاری، مجید نداف
نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه نقد و پژوهش تاریخی»:
مقام برگزیده
کتاب برگزیده داوران این گروه، برای دریافت تندیس جایزه، لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ روند جنگ ایران و عراق (2جلد)/ حسین علایی
شایسته تقدیر
کتاب‌های تقدیری داوران این گروه، برای دریافت لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ بن بست در استراتژی شکست در تاکتیک/ ناصر شعبانی
ـ نبرد طریق‌القدس/ ام‍ی‍ر رزاق‌زاده
ـ گردان نهم/ گلعلی بابایی
بخش چهارم: بخش کودک و نوجوان

گزارش داوری «گروه داستان کودک و نوجوان»
داوران «گروه داستان کودک و نوجوان» در مرحله اولیه ارزیابی آثار، از میان 79 عنوان کتاب، 12 عنوان را شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته و به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه معرفی کرده‌اند.
به این ترتیب از میان 51 عنوان کتاب شاخه «داستان کودک» تعداد 4 کتاب، و از میان 28 عنوان کتاب شاخه «داستان نوجوان» تعداد 8 کتاب به دور نهایی راه پیدا کرده‌اند.
همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، 1 عنوان کتاب «مقام برگزیده» را کسب کرده و 2 عنوان «شایسته تقدیر» شناخته شده‌اند.
شایان ذکر است کتاب‌های برگزیده و تقدیری این گروه همگی «داستان نوجوان» بوده و شاخه «داستان کودک» اثر انتخابی نداشته است.

داوران «گروه داستان کودک و نوجوان»
خسرو باباخانی، حسین فتاحی
نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه داستان کودک و نوجوان»:
مقام برگزیده
کتاب برگزیده داوران این گروه، برای دریافت تندیس جایزه، لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ بچه‌های کارون/ احمد دهقان ـ شاخه «داستان نوجوان»
شایسته تقدیر
کتاب‌های تقدیری داوران این گروه، برای دریافت لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ هیچ کس جرئتش را ندارد/ حمیدرضا شاه‌آبادی ـ شاخه «داستان نوجوان»
ـ گردان قاطرچی‌ها/ داود امیریان ـ شاخه «داستان نوجوان»
 
گزارش داوری «گروه شعر کودک و نوجوان»
داوران «گروه شعر کودک و نوجوان» در مرحله اولیه ارزیابی آثار، از میان 73 عنوان کتاب، 9 عنوان را شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته و به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه معرفی کرده‌اند.
همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، هیچ کتابی «مقام برگزیده» را کسب نکرده و 2 عنوان «شایسته تقدیر» شناخته شده‌اند.

داوران «گروه شعر کودک و نوجوان»
هادی خورشاهیان، بابک نیک‌طلب
نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه شعر کودک و نوجوان»:
مقام برگزیده
کتاب برگزیده داوران این گروه، برای دریافت تندیس جایزه، لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ در این گروه، داوران کتابی را شایسته «مقام برگزیده» ندانسته‌اند.
شایسته تقدیر
کتاب‌های تقدیری داوران این گروه، برای دریافت لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ آفرین بر جان بابا/ محمود گودرزی دهریزی
ـ مثل یک فرمانده/ زهرا داوری
 
گزارش داوری «گروه مستندنگاری کودک و نوجوان»
«گروه مستندنگاری کودک و نوجوان» دربردارنده آثاری هستند که عمدتاً در قالب خاطرات و زندگینامه‌ها برای گروه سنی کودکان و نوجوانان، به‌ویژه برای نوجوان به نگارش در آمده‌اند. داوران این گروه در مرحله اولیه ارزیابی آثار، از میان 116 عنوان کتاب، 9 عنوان را شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته و به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه معرفی کرده‌اند.همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، هیچ کتابی «مقام برگزیده» را کسب نکرده و 3 عنوان «شایسته تقدیر» شناخته شده‌اند.

داوران «گروه مستندنگاری کودک و نوجوان»
جهانگیر خسروشاهی، مهدی کاموس
 نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه مستندنگاری کودک و نوجوان»:
مقام برگزیده
کتاب برگزیده داوران این گروه، برای دریافت تندیس جایزه، لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ در این گروه، داوران کتابی را شایسته «مقام برگزیده» ندانسته‌اند.
شایسته تقدیر
کتاب‌های تقدیری داوران این گروه، برای دریافت لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ یادگار عقاب/ علی‌اکبر پرهیزگار
ـ دیدم که جانم می‌رود/ حمید داودآبادی
ـ آخرین نبرد/ داود امیریان
 
بخش پنجم: بخش وابسته
گزارش داوری «گروه گردآوری‌های ادبی»
«گروه گردآوری‌های ادبی» کتاب‌هایی هستند که هر یک از آنها، از کارشناسی و مجموعه‌سازی چند اثر از دیگران، به مثابه «کار گروهی» فراهم آمده‌اند. «ویژه‌نامه‌ها»، «جُنگ‌های ادبی»، «مجموعه اشعار»، «مجموعه داستان‌ها»، «مجموعه نثر ادبی» و مواردی از این قبیل جزو این گروه قرار می‌گیرند. داوران این گروه، در مرحله اولیه ارزیابی آثار، از میان 79 عنوان کتاب، 10 عنوان را شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته و به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه معرفی کرده‌اند.
همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، 1 عنوان کتاب «مقام برگزیده» را کسب کرده و 1 عنوان «شایسته تقدیر» شناخته شده‌ است.

داوران «گروه گردآوری‌های ادبی»
سعید علامیان، سیدعلی کاشفی خوانساری
 
نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه گردآوری‌های ادبی»:
مقام برگزیده
کتاب برگزیده داوران این گروه، برای دریافت تندیس جایزه، لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ اوخشامالار/ عمار احمدی
شایسته تقدیر
کتاب تقدیری داوران این گروه، برای دریافت لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ کتاب آهنگران/ علی اکبری

گزارش داوری «گروه مرجع‌نگاری‌ها»
از جمله ضرورت‌های امتداد یک جریان فرهنگی در اداوار مختلف تاریخی، نشر آثار مرجع است با این حساب، ماندگاری مطالعات و پژوهش‌ها پیرامون «دفاع مقدس» در آینده، مرهون این آثار خواهد بود. این گروه، با چنین هدفی، در دوره شانزدهم ایجاد شده و امید است با ارزیابی این آثار، سهم کوچکی در حمایت از نشر آثار مرجع داشته باشد.
به این ترتیب داوران این گروه، در مرحله اولیه ارزیابی آثار، کتاب‌های مرجع را در دو شاخه «مراجع راهنما» اعم از کتابشناسی‌ها، فهرست‌ها، چکیده‌نامه‌ها و سایر راهنماها و «مراجع دانشنامه» اعم از دایره‌المعارف‌ها، زندگینامه‌ها، روزشمارها، قوانین، مراجع جغرافیایی و .. مورد بررسی قرار داده‌اند و از میان 58 عنوان کتاب، 7 عنوان را شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته و به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه معرفی کرده‌اند.
همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، 1 عنوان کتاب «مقام برگزیده» را کسب کرده و 1 عنوان «شایسته تقدیر» شناخته شده‌ است.

داوران «گروه مرجع‌نگاری‌ها»
منوچهر اکبری، سیدفرید قاسمیـ
نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه مرجع‌نگاری‌ها»:
مقام برگزیده
کتاب برگزیده داوران این گروه، برای دریافت تندیس جایزه، لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ دایرهالمعارف مصور تاریخ جنگ ایران و عراق/ جعفر شیرعلی‌نیا
شایسته تقدیر
کتاب تقدیری داوران این گروه، برای دریافت لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ فرهنگ نمایشهای جنگ ـ دفاع مقدس (جلد 1)/ تقی اکبرزاده
ـ فرهنگ داستاننویسان دفاع مقدس/ مهدی خادمی کولایی

بخش ششم: بخش جنبي
گزارش داوری «گروه کتاب‌های موضوع درگیری با ضد انقلاب کردستان»
کتاب‌های موضوع درگیری با ضد انقلاب به ویژه در مناطق کردنشین، به سبب اهمیتی که در مطالعات وقایع سال‌های اولیه انقلاب اسلامی دارند و کمکی که به شناخت زمینه‌سازی‌ها و تأثیرگذاری‌های روند جنگ تحمیلی عراق علیه ایران می‌کنند یکی از گروه‌های جنبی و مستقل این دوره از جایزه را شکل داده‌اند.
داوران این گروه در مرحله اولیه ارزیابی آثار، از میان 60 عنوان کتاب، 10 عنوان را شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته و به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه معرفی کرده‌اند.
همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، 1 عنوان کتاب «مقام برگزیده» را کسب کرده و 3 عنوان «شایسته تقدیر» شناخته شده‌اند.

داوران «گروه کتاب‌های موضوع درگیری با ضد انقلاب کردستان»
حسن رستگارپناه، علی‌اکبر خصاف
نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه کتاب‌های موضوع درگیری با ضد انقلاب کردستان»:
مقام برگزیده
کتاب برگزیده داوران این گروه، برای دریافت تندیس جایزه، لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ همان لبخند همیشگی/ فرهاد خضری
شایسته تقدیر
کتاب تقدیری داوران این گروه، برای دریافت لوح افتخار و جایزه نقدی:
ـ مردم‌یاری/ محمد زین‌الدین بهیار
ـ یادهای ماندگار/ اسماعیل تقی‌زاده
ـ مسافر مهتاب/ عباس اسماعیلی

گزارش داوری «گروه ترجمه»

آثار ترجمه گرچه بخش جنبی این جایزه را تشکیل می‌دهند اما اهمیت به سزایی دارند و یکی از شاخص‌های توجه به حوزه موضوعی ادبیات پایداری ایرانیان در میان سایر ملل به شمار می‌آیند. به این سبب، داوران «گروه ترجمه» فعالیت مترجمان آثار را ارزیابی کرده و از میان آنها، «مترجم برگزیده» را در سه شاخه موضوعی انتخاب کرده‌اند.
در مرحله اولیه ارزیابی آثار این گروه، داوران از میان 21 عنوان کتاب، 9 ترجمه را شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته و به عنوان نامزدهای دریافت جایزه معرفی کرده‌اند. به این ترتیب از میان 8 عنوان کتاب شاخه «ترجمه انگلیسی به فارسی» تعداد 3 ترجمه، از میان 4 عنوان کتاب شاخه «ترجمه فارسی به انگلیسی» تعداد 2 ترجمه، و از میان 9 عنوان کتاب شاخه «ترجمه فارسی به عربی» تعداد 4 ترجمه به دور نهایی راه پیدا کرده‌اند.
همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، در هر شاخه یک ترجمه را «شایسته تقدیر» شناخته و مترجمان این آثار را به عنوان «مترجم برگزیده» اعلام می‌کنند.

داوران «گروه ترجمه»
موسی بیدج، عقیل خورشا، سیداسماعیل اریب، مسعود امیرخانی
نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه ترجمه»:
مترجم برگزیده
مترجمان برگزیده توسط داوران این گروه، برای دریافت لوح افتخار و جایزه نقدی:
شاخه «ترجمه از انگلیسی به فارسی»
ـ نعمتی وروجنی، یعقوب
برای ترجمه کتاب: رابطه زهرآگین
عنوان اصلی: A Poisonous Affair
شاخه «ترجمه از فارسی به انگلیسی»
ـ موسوی، سیدصدرالدین
برای ترجمه کتاب: The War; Restoration of Stability
عنوان اصلی: جنگ؛ بازیابی ثبات
شاخه «ترجمه از فارسی به عربی»
ـ باتمان غلیچ، محمدحسین
برای ترجمه کتاب: معاقبه المعتدی
عنوان اصلی: تنبیه متجاوز

گزارش داوری «گروه طراحی گرافیک کتاب»
سوای «مجموعه‌های هنری»، از جمله‌های داوری‌های صورت گرفته این دوره، در خصوص ارزیابی هنری آثار منتشره، بررسی طراحی گرافیک کتابها از وجوه گوناگون است که در این دوره در سه شاخه مختلف انجام شده است. بنابراین داوران «گروه طراحی گرافیک کتاب» در چندین مرحله، با بررسی تمام آثار شرکت داده شده در این جایزه ـ به تعداد 2568 جلد ـ آثار 15 هنرمند را، به تفکیک شاخه «طراحی جلد» 6 نفر، شاخه «صفحه‌آرایی» 3 نفر و شاخه «تصویرگری کتاب کودک و نوجوان» 6 نفر، شایسته حضور در مرحله نهایی دانسته‌ و به عنوان نامزدهای دریافت جایزه معرفی کرده‌اند.

همچنین در داوری نهایی، از میان نامزدهای اعلامی این گروه، در هر شاخه یک نفر به عنوان «طراح برگزیده» اعلام شده است.
داوران «گروه طراحی گرافیک کتاب»
کورش پارسانژاد، سیدحمید شریفی، کاظم طلایی
 
نتیجه داوری نهایی نامزدهای «گروه طراحی گرافیک کتاب» و اسامی طراحان برگزیده داوران این گروه، برای دریافت لوح افتخار و جایزه نقدی:
شاخه «طراحی جلد»

ـ حبیب ایلون
برای طرح جلد کتاب: یک غزل خاکریز
شاخه «صفحه‌آرایی»
مشترکاً دو نفر:
ـ پرویز بیانی
برای صفحه‌آرایی کتاب: حماسه الوند
ـ صفری، داود
برای صفحه‌آرایی کتاب‌های: تانک آرزوها
شاخه «تصویرگری کتاب کودک و نوجوان»
ـ مسعود کشمیری

برای تصویرگری مجموعه «دار و دسته دارعلی»، شامل کتاب‌های: آمبولانس شتری؛ گردان بلدرچین‌ها؛ برانکارد دربستی
گزارش داوری «گروه نشر و اطلاع‌رسانی» ناشر برگزیده
ارزیابی فعالیت‌های نشر و اطلاع‌رسانی، همواره یکی از اهداف برگزاری جایزه کتاب سال دفاع مقدس بوده است. به این سبب، دوره شانزدهم جایزه با تقسیم‌بندی فعالان این مشاغل به چهار شاخه «ناشر»، «کارشناس تولید کتاب»، «خبرنگار کتاب» و «کتابدار» تلاش کرده است که از زحمات این گروه مشاغل فرهنگی نشر و اطلاع‌رسانی آثار دفاع مقدس تقدیر نماید.

همچنین از آنجا که یکی از سیاست‌های کاربردی جایزه، ایجاد اعتبار مناسب برای این‌گونه فعالیت‌ها در عرصه ملی است تصمیم این دوره از جایزه بر این منوال قرار گرفت که این گروه صرفاً از طریق فراخوان و ثبت نام علاقمندان در سایت برگزار شود. حاصل این فعالیت ثبت نام 52 نفر فعال این حوزه‌ها بود.
داوران این گروه، با ارزیابی اطلاعات دریافتی از شرکت‌کنندگان، مطالعه سوابق آنها، پیگیری اطلاعات تکمیلی از وب‌سایت‌ها و بانک‌های اطلاعات کتابخانه تخصصی جنگ و آثار موجود، در مجموع 7 نفر را به عنوان فعال برگزیده نشر و اطلاع‌رسانی معرفی می‌کنند.

داوران «گروه نشر و اطلاع‌رسانی»
گلعلی بابایی، نصرت‌الله صمدزاده، جواد محقق

شاخه «ناشر برگزیده»
داوران این گروه، از میان ناشران ثبت‌نامی، 1 نفر ناشر دولتی و 3 نفر ناشر خصوصی را به عنوان «ناشر برگزیده» معرفی کردند.

ـ حسین اردستانی، در شاخه نشر دولتی
به عنوان مدیر مسئول «انتشارات مرکز اسناد دفاع مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی»
به سبب نشر آثار متعدد و تأثیرگذار، که تعدادی از آنها به عنوان نامزد، برگزیده و تقدیری همین دوره از جایزه انتخاب شده‌اند. همچنین به سبب اهتمام به نشر ترجمه مناسب از برخی آثار به سایر زبان‌ها در قالب «انتشارات مرز و بوم» و نیز برای برگزاری مراسم رونمایی آثار جدید و نشست‌های متعدد نقد و بررسی آثار طی سه سال 90 تا 92.
ـ محسن صادق‌نیا (انتشارات سوره سبز)، رضا حاجی‌آبادی (انتشارات هزاره ققنوس) و عمار احمدی (انتشارات ساوالان ایگیدلری)، در شاخه نشر خصوصی
برای نشر آثار متعدد و تأثیرگذار که برخی از آنها به عنوان نامزد، برگزیده و تقدیری همین دوره از جایزه انتخاب شده‌اند. همچنین به سبب فعالیت‌های مناسب تخصصی و ایجاد تشکلات صنفی در خصوص آثار دفاع مقدس، اهتمام به رونمایی آثار جدید و پیگیری فعالیت تخصصی نشر آثار دفاع مقدس در مراکز استان‌ها طی سال‌های 90 تا 92.
شاخه «کارشناس تولید کتاب»
داوران این گروه، از میان اطلاعات رسیده کارشناسان تولید کتاب، کسی را واجد کسب مقام این جایزه نشناختند.

شاخه «خبرنگار کتاب»
داوران این گروه، از میان خبرنگاران ثبت‌نامی، 2 نفر را واجد شرایط تشخیص داده و به عنوان «خبرنگار برگزیده» معرفی کردند.
ـ مریم اسدی جعفری، اکرم دشتبان (خبرنگاران کتاب دفاع مقدس)
به سبب فعالیت‌های متعدد تخصصی در سرویس‌های کتاب دفاع مقدس در خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) و برخی دیگر از خبرگزاری‌ها، نشریات و وب‌سایت‌ها و پیگیری مجدانه اخبار این حوزه موضوعی، نشر مصاحبه‌ها و گزارش‌های متعدد از روند انتشار کتاب دفاع مقدس و اهتمام در تأسیس سرویس‌های خبری، کسب جوایز متعدد و دریافت تقدیرنامه‌ها برای این‌گونه فعالیت‌ها، طی سال‌های 90 تا 92.

شاخه «کتابدار»
داوران این گروه ضمن تشکر از کتابداران «کتابخانه تخصصی جنگ حوزه هنری» برای فعالیت مستمر و تأثیرگذار در کتابداری و اطلاع‌رسانی آثار دفاع مقدس، به سبب استقرار دبیرخانه جایزه در این کتابخانه آنها را از فهرست داوری خارج کردند و با بررسی سایر نامزدها، یکی از کتابداران پرتلاش این حوزه موضوعی را واجد کسب این مقام تشخیص دادند.
ـ فاطمه ملک‌زادگان (کتابدار و مسئول کتابخانه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس)

به سبب فعالیت تأثیرگذار در زمینه دانش کتابداری و اطلاع‌رسانی در حوزه تخصصی کتاب دفاع مقدس، اهتمام در تهیه منابع این حوزه موضوعی و همکاری مناسب با مراجعان و اعضا، تعامل با سایر کتابخانه‌های تخصصی این موضوع و همکاری با مراکز و سازمان‌ها در رفع نیاز مطالعاتی آنها، همکاری با جشنواره‌ها و فعالیت‌های مناسبتی و موسمی سازمان مادر
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 218696