یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۷
نمایشگاه کتاب تهران باید به همه حلقه‌های زنجیره تولید، توزیع و مصرف کتاب کمک کند

رئیس سی‌و‌چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در نشست خبری این رویداد گفت: نمایشگاه کتاب تهران باید به همه حلقه‌های زنجیره تولید، توزیع و مصرف کتاب کمک کند؛ یکی از این حلقه‌ها کتابفروشان هستند که احتیاج به حمایت بیشتر دارند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، نشست خبری سی‌و‌چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور  یاسراحمدوند، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علی رمضانی، قائم مقام و سخنگوی سی‌و‌چهارمین دوره نمایشگاه بین‌‌المللی کتاب تهران یکشنبه(17 اردیبهشت‌ماه) در مصلی بزرگ امام خمینی(ره) برگزار شد.

احمدوند، رئیس سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اشاره به برنامه‌های پیش‌بینی شده برای این دوره از نمایشگاه گفت: امسال نمایشگاه با شعار «آینده خواندنی است» برگزار می‌شود. این شعار به این معنا است که آینده پیشرفت کشور در گرو بیشتر و بهتر خواندن است، تاریخ جوامع مختلف هم نشان می‌دهد که پیشرفت در هر کشوری مرهون بیشتر و بهتر خواندن است.
 
وی افزود‌: آمار کتابخوانی سریع‌تر از رشد اقتصادی پیشرفت می‌کند و نمایشگاه کتاب تهران زمینه‌ای برای تشویق مردم و جلب توجه آن‌ها به عادت مهم کتابخوانی، همچنین توجه دادن خانواده‌ها به این موضوع مهم است.
 
احمدوند با بیان اینکه امیدواریم با شرکت انبوه مردم و مخاطبان نمایشگاه و خدماتی که ناشران ارائه می‌کنند، شاهد نمایشگاه پررونقی باشیم، عنوان کرد: این نمایشگاه برای رسیدن به هدف پیشرفت فرهنگی و اقتصادی موثر، تفاوت‌‌هایی با دوره‌های قبل خواهد داشت، در بخش‌های مختلف،‌ رویکرد اصلی توجه به محتوای فرهنگی و برنامه‌های فرهنگی است و تلاش برای فراهم آوردن استفاده مخاطب از برنامه فرهنگی در نمایشگاه فراهم شده است.
 
وی تاکید کرد:‌ برای برپایی این رویداد سازمان‌ها و نهادهای مختلف مشارکت دارند، با  اهتمام ویژه و تمام توان بخَش‌ها و دستگاه‌های مختلف کمک حال این دوره از نمایشگاه بودند.
 
احمدوند به‌طور ویژه از شهرداری تهران و خدمات ارائه شده آن‌ها تشکر کرد و گفت: همچنین از بانک ملی ایران به‌عنوان بانک عامل، شرکت ملی پست، نیروی انتطامی، مدیریت شهری و مجموعه دست‌اندرکاران و همکاران در مصلای امام خمینی(ره) قدردانی می‌کنم.
 
به گفته وی، ناشران با وجود مشکلات اقتصادی که پیش روی صنعت نشر قرار دارد، با انگیزه و اشتیاق، حداکثری در بخش‌های مختلف نمایشگاه حاضر هستند و امیدوارم این نمایشگاه با همراهی ناشران، نویسندگان، اهالی قلم و مردم خاطره شیرین فرهنگی برای همه به‌جا بگذارد.

حضور ناشران 40 کشور در نمایشگاه کتاب
در بخش دیگر این مراسم، علی رمضانی، قائم مقام و سخنگوی سی‌و‌چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز با بیان اینکه نمایشگاه آنچه به‌عنوان تجربه با خود از نمایشگاه سی‌وسوم آورده است، تعامل با رسانه‌ها و فراهم کردن دسترسی عمومی به کتاب برای مردم است.
 
وی افزود: به همین دلیل امسال، دومین‌بار بخش مجازی همزمان با بخش حضوری به مردم سراسر کشور خدمات ارائه خواهد داد، افزود: در این دوره مردم در سراسر کشور می‌توانند رایگان مرسوله‌های پستی خود را درسافت خواهند کرد.
 
رمضانی در بخش دیگر صحبت‌های خود به حضور کتاب‌فروشان به‌عنوان ویژگی دیگر نمایشگاه کتاب امسال اشاره کرد و گفت: اضافه شدن کتاب‌فروشان به مجموعه عرضه کنندگان نمایشگاه امسال فراهم شده است، همواره مطرح بود که نمایشگاه کتاب تهران احتمالا نسبت به کسب و کار کتابفروشی‌ها رجحان دارد، البته هیچ ارزیابی‌ای در این زمینه نداریم اما برای اینکه این شبهه از نمایشگاه کتاب امسال برطرف شود، امسال کتاب‌فروشان هم در بخش مجازی مطابق ضوابط فعالیت خواهند کرد و آثار خود را به مردم عرضه می‌کنند.

                            

وی یادآور شد: به‌غیر از اضافه شدن کتاب‌فروشان به‌عنوان ضلع مهم صنعت نشر، برنامه‌های فرهنگی نمایشگاه نیز به بخش‌های اصلی اضافه شده و از بخش‌های جنبی به بخش‌های اصلی آمده است.
 
رمضانی همچنین به تشکیل دبیرخانه دائمی نمایشگاه بین‌‌المللی کتاب تهران از سال گذشته اشاره کرد و گفت: بعد از پایان نمایشگاه دوره قبل، دبیرخانه دائمی تشکیل شد و کمیته‌های مخلتف نسبت به ارزیابی و آسیب‌شناسی برنامه‌ها اقدام کردند و تلاش شد مشکلات و موضوعات برطرف شود.

وی با اشاره به برخی از نواقص بررسی شده سی‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در دبیرخانه نمایشگاه، توضیح داد: به‌عنوان مثال نقایصی در مرحله آماده‌سازی نمایشگاه یا مباحث راهنماهای داخلی محیط نمایشگاه و تبلیغات داشتیم که امروز شما شاهد بهبود آن در محل مصلی خواهید بود؛ همچنین و در صدا و سیما هم تبلیغات نمایشگاه و موضوعات مربوط به آن مطرح می‌شود.
 
رمضانی در بخش دیگر صحبت‌های خود به فعالیت کمیته‌های مختلف نمایشگاه اشاره کرد و افزود: در کمیته پاسخگویی با توجه به تجربه‌هایی که سال گذشته داشتیم، امسال نیز مرکز پاسخگویی مجزا برقرار است؛ همچنین در 20 نقطه به‌غیر از توزیع نقشه به سوالات مردم پاسخ داده می‌شود.
 
قائم مقام سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در ادامه به کارافزارنمایشگاه اشاره کرد و گفت: با توجه به تجربه سال گذشته نمایشگاه، تلاش کردیم این کارافراز را توسعه دهیم تا مردم در دستگاه‌های همراه خود آن را بارگذاری کنند، کارافراز نمایشگاه از برنامه کافه «بازار»، «اناردونی» و «آی‌اپس» قابل دریافت است و نقشه‌ها در آن بارگذاری شده و به مرور نیز تکمیل می‌شود.
 
به گفته وی، غیر از این موارد، مراکز توزیع نقشه نیز پیش‌بینی شده است؛ همچنین برای بهبود فرایند پاسخگویی، شماره تماس  91009898 از 9 تا 18 را برای مراجعان حضوری و بازدیدکنندگان بخش مجازی نمایشگاه فراهم کرده‌ایم.
 
100 ناشر خارجی میهمان نمایشگاه کتاب می‌شوند
مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران همچنین به فعالیت کمیته ناشران خارجی اشاره کرد و گفت: این کمیته امسال میزبان حدود 100 ناشر خارجی در غرفه‌ها است که کتاب‌هایی را از سال 2015 تا 2023 عرضه می‌کنند.
 
وی ادامه داد: حدود 45 هزار عنوان کتاب در این بخش عرضه می‌شود که نسبت به سال گذشته 40 درصد در تعداد عناوین و 20 درصد در تعداد ناشران و غرفه‌ها افزایش داشتیم.
 
رمضانی درباره فعالیت کمیته بین‌الملل گفت: امسال میزبان کشور تاجیکستان به‌عنوان کشور میهمان ویژه نمایشگاه هستیم که با 20 نفر از ناشران، نویسندگان و شخصیت‌های شاخص این کشور در این رویداد حضور دارند.
 
وی به حضور شخصیت‌های تاثیرگذار جهان به‌ویژه جهان اسلام در نمایشگاه کتاب امسال اشاره کرد و گفت: روسای نمایشگاه‌های دوحه، مسقط و دهلی نو در نمایشگاه حضور دارند، همچنین وزاری فرهنگ تاجیکستان و ونزوئلا در نمایشگاه حضور دارند و از کتاب ترجمه شده وزیر ونزوئلا درباره مبارزه با استکبار در این رویداد رونمایی می‌شود.
 
رمضانی یادآور شد:‌ بخش بین‌الملل و ناشران خارجی امسال به صورت یکجا در رواق شرقی برگزار خواهد شد و همچنین قرار است در سرای ملل 40 نشست تخصصی با همکاری نهادها، سازمان‌ها برگزار شود.
 
به گفته وی، 30 میهمان از کشورهای مختلف و 27 کشور در بخش بین‌الملل حضور دارند و به‌طور کلی در نمایشگاه امسال، حدود 40 کشور حاضر خواهند بود.

تشریح برنامه‌های کمیته فعالیت‌های فرهنگی بخش دیگر سخنان سخنگوی سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بود، رمضانی در این زمینه توضیح داد: تالارهای مختلفی پیش‌بینی شده است که مجموعه فعالان حوزه کتاب در آن نقش‌آفرینی خواهند داشت، در این زمینه کمیته فعالیت‌های فرهنگی تلاش کرد دستگاه‌های مختلف را در برنامه‌ها مشارکت بدهد.
 
وی با اشاره به این بخش‌ها گفت: سالن کتابیاران با 22 غرفه در نیم طبقه شبستان میزبان گروه‌ها و نهادهای فعال حوزه کتاب خواهد بود، سینما کتاب نیز که همکاری مشترک نمایشگاه و انجمن سینمای جوان است به نقد و بررسی کتاب و فیلم‌های سینمایی می‌پردازد.
 
به گفته رمضانی، سالن کتاب بازی نیز با 15 غرفه شامل فعالیت فرهنگی در سالن ناشران کودک و نوجوان، کوشک کتاب با 50 نشست نقد و بررسی، گوشه نقد مخصوص برنامه‌ها و نشست‌های ناشران، کارگاه‌های آموزشی و سراهای کودک و نوجوان، دانشگاهی و آموزشی با 150 نشست میزبان مردم خواهند بود.
 
رمضانی در ادامه به یارانه خرید کتاب طلاب‌، دانشجویان و اساتید اشاره کرد و گفت: سقف یارانه اعتباری خرید کتاب برای دانشجویان وطلاب  600 هزار تومان است که از این مبلغ  360 هزار تومان آورده دانشجویان و طلاب است و  240 هزار تومان سهم معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی است.

وی افزود: سقف یارانه اعتباری خرید کتاب برای اعضای هیئت علمی 700 هزار تومان است که از این مبلغ  350 هزار تومان آورده عضو هیئت علمی و  350 هزار تومان سهم معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

رمضانی همچنین درباره اختصاص یارانه به اهالی قلم نیز توضیح داد: یارانه‌ای در نظر گرفته شده است، برای اهل قلم بر اساس گروه‌های مختلف از  600 تا 800 هزار تومان پیش بینی شده است.

وی در ادامه یادآور شد: نمایشگاه کتاب تهران امسال تلاش کرد که در قالب اطلاع‌رسانی . تبلیغات، نمایشگاه را به خارجی‌ها بیشتر بشناساند، در روزهای گذشته دیدیم که اندیشمندان بزرگ دنیا درباره نمایشگاه اظهار نظر کردند.

در بخش دیگر این نشست که به پرسش و پاسخ خبرنگاران اختصاص داشت،‌ رمضانی درباره حضور آژانس‌های ادبی در این دوره و بخش بازار جهانی گفت:‌ چندین آژانس ادبی در این دوره نمایشگاه حضور دارند، البته ما نیاز به تقویت این حوزه داریم،‌ امسال  مجموعاً‌ دو کمیته ناشران بین‌المللی و خارجی در یک سالن حاضرند، فاصله سال‌های گذشته بین این دو،‌ موجب می‌شد فعالان حوزه بین‌المللی نتوانند از فضا استفاده درست کنند.

به گفته وی، در این دوره هر دو بخش با وجود افزایش با چینش مناسبی توانستند در کنار هم جای بگیرند. چ باید گفت که بازار جهانی باید در گفت‌وگوها شکل گیرد، نه در اختصاص یک مکان.

احمدوند نیز در پاسخ به سوال خبرنگار ایبنا، درباره حضور کتابفروشی‌ها در نمایشگاه کتاب تهران و انتقادات برخی ناشران گفت: در موضوع کتابفروشان یک گزاره تکرار شونده نادرست وجود دارد، مبنی بر اینکه نمایشگاه کتاب تهران یک فروشگاه است، خلاف بقیه نمایشگاه‌های کتاب دنیا، اما تقریبا همه نمایشگاه‌های کتاب دنیا کتاب می‌فروشند به جز یکی دو مورد نادر.

وی ادامه داد:‌ نمایشگاه کتاب تهران باید به همه حلقه‌های زنجیره تولید، توزیع و مصرف کتاب کمک کند؛ یکی از این حلقه‌ها کتابفروشان هستند که احتیاج به حمایت بیشتر دارند. سرمایه‌گذاری در کتابفروشی‌ها سرمایه‌گذاری قابل توجهی است و بازدهی اقتصادی در آن نسبت به بقیه مشاغل کمتر است.

به گفته وی، در این زمینه دولت باید حمایت بیشتری از کتابفروشان داشته باشد، زمینه حضور کتابفروشی‌ها به گونه‌ای فراهم شده که ناشران هم آسیب نبینند، سال اول است و حتما باید نواقص را شناسایی و برطرف کرد.

در ادامه این نشست رمضانی درباره میزان یارانه درنظر گرفته شده برای این دوره نمایشگاه کتاب تهران توضیح داد: در حال تلاش برای افزایش مجموع رقم حمایتی هستیم،‌ این افزایش را در افزایش تعداد دریافت‌کنندگان یارانه برای اهالی قلم،‌ دانشجویان،‌ طلاب،‌ اساتید و ... در نظر خواهیم گرفت،‌ اعلام میزان یارانه فعلی ممکن است در افزایش این رقم خدشه‌ای وارد کند.

وی با اشاره به مابه‌التفاوت نرخ ارز برای بخش خارجی نمایشگاه کتاب تهران نیز گفت:‌ دولت حمایت خود را از مصرف‌کنندکان کتاب‌های خارجی خواهد داشت،‌ برای این دوره قرار شده است، نرخ ارز مبادله‌ای در نظر گرفته شود و مبلغ این نرخ اعلام خواهد شد.

احمدوند با بیان اینکه نرخ ارز در نمایشگاه کتاب تهران جزئیاتی دارد که در مذاکره با بخش‌های مختلف در حال بررسی است،‌ افزود: نرخ ارز تامین کالاهای مختلف متفاوت است. امیدواریم حداکثر تسهیلات را برای این فراهم کنیم.

رمضانی در ادامه هم‌چنین با اشاره به توقع اهالی فرهنگ از وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و دانشگاه‌ها برای مشارکت در خرید از نمایشگاه کتاب گفت: طبیعتا عددهای یارانه با توجه به افزایش قیمت کتاب کافی نیست، اما اعتبارات وزارت نیز بیش از این نیست.

رمضانی همچنین درباره بن خرید کتاب برای دانشجویان توضیح داد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی و صحن دولت، وزرای بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی و علوم را به مشارکت طلبیدند،‌ امیدواریم که مقدمات لازم برای بهره‌مندی کتابخانه‌های این دو وزارتخانه و دانشجویان از زمینه‌ای که نمایشگاه کتاب فراهم می‌کند،‌ فراهم شود.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از تسهیلات بانک ملی برای خرید معلمان از نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و گفت:‌ به زودی جزئیات آن اعلام خواهد شد،‌ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در توافق و مذاکره با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیژ اعلام کرده‌اند که کارگران هم از یارانه خرید از نمایشگاه کتاب تهران بهره‌مند خواهد شد که ما پیگیر تحقق آن هستیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها