احمد احمدی شیخلر در کتاب تحلیلی «توصیف‌شناسی در ادبیات؛ با تکیه بر آثاری از ادبیات فارسی» سعی کرده ضمن ارایه تعریف درستی از توصیف، دستگاهی را ایجاد کند تا بر اساس آن بتوان متون ادبی را تحلیل کرد.
انتشار کتابی در باب «توصیف‌شناسی در ادبیات»
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «توصیف‌شناسی در ادبیات؛ با تکیه بر آثاری از ادبیات فارسی» پنج فصل را با نام‌های «توصیف»، «از نظریه توصیف تا توصیف‌پژوهی»، «گونه‌شناسی توصیف با تکیه بر ادبیات فارسی»، «توصیف، رمان و شعر نو» و «سخت پایانی و چشم‌اندازها» را شامل می‌شود.

به گفته نویسنده سه عنصر شامل موضوعی که ویژگی آن بازنموده می‌شود، کلام توصیف‌کننده و ویژگی بازنمودشده اساس تشکیل‌دهنده توصیف هستند زیرا هنگامی که زبان به بازنمایی ویژگی‌ می‌پردازد و فرایند توصیف رخ می‌دهد این سه عنصر الزاما وجود دارند.

احمد احمدی شیخلر، نویسنده این اثر بر ضرورت گسترش حیطه توصیف‌شناسی و بررسی متون بر پایه این دانش از دریچه‌ها و رویکردهای متنوع تاکید دارد تا رفته‌رفته نگاه توصیف‌گر جای نگاه‌های عجولانه، نتیجه‌جویانه، قضاوت‌گرانه و آمرانه را تنگ‌تر کند.
در بخشی از کتاب آمده است:

«اما پویاترین و زنده‌ترین توصیف‌ها، توصیف رخدادهاست. توصیف رخدادها به لحاظ شکل ممکن است در مقدار کوتاه، خلاصه و حتی مفصل باشد و بهندرت طولانی. در توصیف رخداد، الزاما کنش و توصیف درهم می‌آمیزند.»

نشر کیان ادب کتاب «توصیف‌شناسی در ادبیات؛ با تکیه بر آثاری از ادبیات فارسی» را اخیرا در 235 صفحه با قیمت 250 هزار تومان عرضه کرده است.
 
کد مطلب : ۳۴۶۶۴۵
https://www.ibna.ir/vdcfjvdmtw6djva.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

در خیمه کتاب