سریال رادیویی «آبی‌ها» برگرفته از رمان «آبی‌ها» تولید و همزمان با دهه کرامت پخش می‌شود.
سریال رادیویی برگرفته از رمان «آبی‌ها» تولید شد
 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در مشهد، سریال رادیویی «آبی‌ها» برگرفته از رمان «آبی‌ها» به قلم مرحوم سعید تشکری نویسنده فقید خراسانی تولید و همزمان با دهه کرامت پخش می‎شود.
 
این سریال پنج قسمتی قرار است در پنج روز انتهایی دهه کرامت یعنی از 8 تا 12 خرداد ماه از رادیو زیارت بروی آنتن رود.
 
کتاب آبی‌ها نوشته زنده‌یاد سعید تشکری رمانی تاریخی، درباره پزشکی مسیحی به اسم زکریای رومی است که در زمان هارون‌الرشید زندگی می‌کند و محضر امام هشتم شیعیان می‌رسد.

زکریای رومی در شهر هالینوبلس (حرّان) به دنیا آمده است و شهرش را بسیار دوست دارد، اما وقتی هارون الرشید او را احضار می‌کند، مجبور است دیر انطاکیه را ترک کند و به سمت دربار هارون برود. هارون مامورانی را برای بردن زکریا می‌فرستد اما وقتی او می‌فهمد امام رضا (ع) در مدینه است، مسیرش را دور از دید ماموران طوری تغییر می‌دهد که بتواند به دیدن امام مسلمانان برود.
 
سعید تشکری در این رمان روایتگر زندگی و احوال پزشکی مسیحی است که به دنبال پیشوا و الگوی کامل زمانه خود می‌گردد. او می‌خواهد خود را از حیطه قدرت راهبان برهاند و هم عشق زمینی و هم عشق آسمانی را درباید.
 
در بخشی از این کتاب که توسط انتشارات آستان قدس رضوی منتشر شده است، می‌خوانیم:
 
روزهای زیادی گذشته بود و علی بن شعیب همچنان برای یافتن همو که مولایش فرمان داده بود، اطراف مدینه را می گشت. حتی تا شهرهای دورتر نیز رفته بود و پی جوی یافتن زکریا شده بود. زکریا اما سعی کرده بود هر جایی که می رسد، نشانی از خود به جای نگذارد. ناشناخته به هر شهری و محله ای قدم گذاشته بود، اما خیلی ها می توانستند فرق میان زکریای رومی را با یک عرب به خوبی تشخیص دهند، هرچند لباس اعراب را پوشیده باشد و سعی کرده باشد به لهجه آن ها صحبت کند. علی بن شعیب باید به مدینه بازمی گشت و خبرهایی را که گرفته بود به گوش مولایش علی بن موسی می رساند. در راه کاروانی را دید که اتراق کرده بودند. خستگی سفر و دوندگی های یافتن زکریا در این مدت حسابی بر او اثر کرده بود. می خواست که درد پاهایش را نادیده بگیرد، می خواست به روی خودش نیاورد که گاهی درد بی امانش می کند، می خواست تا نیافتن زکریای رومی همه درد جسم و جانش را بی خیال شود، اما امان از درد که این اجازه را به او نمی داد.
 
سریال رادیویی «آبی‌ها» با تهیه‌کنندگی امیرضا رئوف، نویسندگی نگار تشکری و کارگردانی احمدمینایی تولید و شبکه ملی رادیو زیارت پخش می‌شود.
 
کد مطلب : ۳۳۸۴۷۸
https://www.ibna.ir/vdca0anea49ney1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه کتاب 1402