طرح پژوهشی «جشن نوروز در میان قوم ایرانی ترکمن» در چارچوب طرح تنوع فرهنگی و همبستگی ملی در ایران و در تداوم طرح‌های تحقیقی پژوهشکده مردم‌شناسی در حوزه مردم‌نگاری و مستندسازی آیین نوروز در سطح ایران به انجام رسید.
طرح پژوهشی جشن نوروز در میان قوم ایرانی ترکمن/ مردم‌نگاری و مستندسازی آیین نوروز
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، علیرضا حسن‌زاده رییس پژوهشکده مردم‌شناسی گفت: مجری این طرح منصور مرادی از مردم‌شناسان ترکمن ایران و عضو هیئت علمی و مدیر گروه مطالعات قومی و اجتماعی پژوهشکده مردم‌شناسی است.

 وی افزود: در این طرح نظام اعتقادی مرتبط با آیین در نزد ترکمن‌های ایران، اساطیر نوروزی آنان از دیرباز تاکنون و آیین‌ها و خرده آیین‌های مردم ترکمن در جشن نوروز ثبت شده و مورد بررسی قرار گرفته است.

حسن‌زاده اظهارکرد: بخش مهمی از مطالعات یلدا و نوروز این پژوهشکده در اطلس مردم‌نگاری سرزمین بارگزاری و در دانشنامه آیین‌های ایرانی این پژوهشکده مکتوب شده است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری گفت: امسال در حوزه فرهنگی ترکمن تقارن آیین نوروز و رمضان با توجه به جایگاه برجسته هر دو آیین در نزد قوم ایرانی ترکمن می‌تواند ما را در برابر جلوه‌های جذابی قرار دهد که این موضوع نیز در چارچوب مطالعات پژوهشکده مردم‌شناسی قرار گرفته است.

رییس پژوهشکده مردم‌شناسی افزود: عید فطر و نوروز در میان ترکمن‌های ایران جایگاه برجسته دارد و در برنامه تدوین منشور تنوع فرهنگی و همبستگی ملی از چند سال قبل مورد توجه این پژوهشکده بوده است.
کد مطلب : ۳۳۴۳۴۶
https://www.ibna.ir/vdcayynei49nee1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده جایزه کتاب سال