به‌زودی کتاب «عقل سرخ»، دربرگیرنده مجموعه‌ای از خاطره‌ها و آموزه‌های کوتاه، برگرفته از متن و حواشی محافل فلسفه و علم شهید فخری‌زاده، به قلم ابراهیم اصولی هریس، توسط شرکت چاپ و نشر بین‌الملل منتشر خواهد شد.
«عقل سرخ»؛ روایتی از جلسات فلسفی شهید فخری‌زاده
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، عصر جمعه هفتم آذرماه 1399، خبری شوکه‌کننده در رسانه‌های ایران و جهان پیچید؛ ترور یک دانشمند هسته‌ای دیگر. شهید محسن فخری‌زاده، کسی که در زمان حیات خویش ناشناخته بود و بیشتر از اسم مستعار استفاده می‌کرد، بعد از شهادت هم به عنوان یک دانشمند هسته‌ای شناخته شد؛ اما افراد کمی از ابعاد دیگر شخصیت او آگاه بودند. از دانسته‌ها و علائق وی به تاریخ، تاریخ علم، فلسفه علم و فلسفه اسلامی کمتر کسی آگاهی داشت.

آن شهید ریاست سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی (سپند) را عهده‌دار بود و علاوه بر تخصص در رشته فیزیک هسته‌ای در فلسفه هم دستی بر آتش داشت و علاقه ایشان به تاریخ و فلسفه و بطور کلی، علوم انسانی و علوم پایه و نیز اهمیتی که شهید برای این علوم و پژوهش‌های بنیادین قائل بود، باعث شد در سازمان متبوعش، واحدهایی، از جمله اندیشکده فلسفه، به پیگیری این دست علوم بپردازند؛ حال آنکه در نهادهای نظامی کشور این توجهات و پیگیری‌ها اگر نگوییم بی‌سابقه، کم‌سابقه بود. و همچنین سمینارهای متعددی در خود سازمان و بیرون از سازمان (با حمایت سازمان) پیرامون این موضوعات انجام بگیرد و بطور کلی یکی از رویکردهای سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی و حوزوی فلسفه در کشور باشد. مهدی گلشنی استاد بازنشسته فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف، بعد از شهادت ایشان در یادداشتی با تفصیل بیشتری از رویکرد فلسفی شهید پرده برداشت.

در همین راستا قرار است به‌زودی کتاب «عقل سرخ»، دربرگیرنده مجموعه‌ای از خاطره‌ها و آموزه‌های کوتاه برگرفته از متن و حواشی محافل فلسفه و علم شهید فخری‌زاده،‌ به اهتمام ابراهیم اصولی هریس، همراه و هم‌نشین همیشگی شهید در این محافل، توسط شرکت چاپ و نشر بین‌الملل (وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی) منتشر شود.

این کتاب که قالب روایی دارد، اکنون در مراحل پایانی تدوین و ویرایش قرار دارد و  قرار است در نمایشگاه بین‌المللی کتاب ۱۴۰۲، از آن رونمایی شود.
کد مطلب : ۳۲۹۴۲۵
https://www.ibna.ir/vdccioq1p2bqi08.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هفته کتاب 1401