کتابی برای تقویت مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران و روسیه؛

شاخص‌های فرهنگی روسیه «زیر لایه‌های برف»

کتاب «زیر لایه‌های برف» نگاهی به شاخص‌های فرهنگی روسیه با هدف آشنایی مخاطبان ایرانی با جامعه و فرهنگ روسیه تدوین شده است. از آنجایی که در سال‌های اخیر، رویکرد به شرق جایگاه مهمی در دکترین سیاسی ایران پیدا کرده است چنین اثری می‌تواند پاسخگوی بخشی از نیازهای موجود در تقویت مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور باشد.
شاخص‌های فرهنگی روسیه «زیر لایه‌های برف»
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «زیر لایه‌های برف» نگاهی به شاخص‌های فرهنگی روسیه به سرپرستی زهرا محمدی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران از سوی نگارستان اندیشه به چاپ رسیده است.

اثر حاضر با هدف آشنایی مخاطبان ایرانی با جامعه و فرهنگ روسیه تدوین شده است. از آنجایی که در سال‌های اخیر، رویکرد به شرق جایگاه مهمی در دکترین سیاسی ایران پیدا کرده است چنین اثری می‌تواند پاسخگوی بخشی از نیازهای موجود در تقویت مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور باشد.

در یک دهه اخیر چرخش کانون توجه جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط خارجی از غرب به شرق، که برآمده از تجربه قریب به چهار دهه تعاملات خارجی با غرب است، نیازمند زمینه سازی‌های بین‌فرهنگی با کشورهایی نظیر روسیه برای تحقق روابطی وثیق است. شکل‌گیری روابط پایدار، موثر و سازنده بین دو دولت از مسیر توسعه ارتباطات دو ملت گذر می‌کند. هر چند عدم شناخت از محیط فرهنگی کشورهای شرقی به ویژه روسیه ریشه در رویکردهای سیاست خارجی ایران از دیرباز تا کنون دارد، اما امروزه که ضرورت شکل‌دهی و باز طراحی روابط دو کشور برای پیشبرد توسعه منطقه‌ای، هم افزایی در ارتقاء جایگاه کشورهای شرقی در عرصه بین‌الملل و مقابله با اقدامات یک جانبه آمریکا بیش از پیش مد نظر قرار گرفته است، نباید این مهم صرفا محدود به توسعه روابط سیاسی عالی باشد. گستره حکمرانی روسیه و ایران امروزی، بخش‌های خصوصی و غیرمتکی بر دولت‌ها را شامل می‌شود که پیوند بخشیدن میان دو نیازمند شناخت دو طرف از جذابیت‌ها و اختصاصات فرهنگی و اجتماعی دو ملت است.

ایران و روسیه به واسطه همجواری و گاه منافع مشترک، روابط نظامی، سیاسی و حتی علمی مناسبی در دوره‌های مختلف داشته‌اند، اما شناخت فرهنگی هیچ گاه دغدغه اصلی دولت‌مردان نبوده است؛ حال آن‌که شناخت فرهنگی صحیح . علمی می‌تواند روابط دو جانبه در حوزه‌های دیگر را نیز تسهیل کند. 

به همان اندازه لازم است فرهنگ ایران به طور مناسب و بی‌طرفانه به جامعه روسیه شناسانده شود، شناخت فرهنگ روسیه نیز برای ایرانیان ضرورت دارد. چرا که گاه ممکن است شناخت ظرافت‌های فرهنگی روسیه به دولت‌مردان، تاجران، نظامیان و دانشمندان ایرانی کمک کند تا به توافق‌های بهتری بر سر مسائل مختلف مطرح شده در روابط دو جانبه دست یابند.

در پشت جلد کتاب آمده است: «روسیه پهناورترین کشور در جهان است که به دلیل گستردگی  سرزمین، میزبان اقوام و فرهنگ‌های مختلفی است، اقلیم منحصر با دشت‌های وسیع و اغلب پوشیده از برف، نتوانسته مانع از پیدایش و گسترش فرهنگ و هنر در این سرزمین پهناور شود. امروزه روسیه، وارث تمدنی کهن است که پس از نظام کمونیستی شوروی، سر برآورده و همچنان تلاش می‌کند مرزهای هویتی، سیاسی و اجتماعی خود را در نیای غرب از یکسو و جهان سنتی شرق از سوی دیگر حفظ کند...»

کتاب «زیر لایه‌های برف» نگاهی به شاخص‌های فرهنگی روسیه به سرپرستی زهرا محمدی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در 325 صفحه به بهای 160 هزار تومان از سوی نگارستان اندیشه روانه بازار کتاب شده است.
کد مطلب : ۳۲۴۰۶۰
https://www.ibna.ir/vdcce0q1x2bqix8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تحریف تاریخ ایران معاصر