کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

آیین بزرگداشت احمد مهدوی دامغانی برگزار می‌شود

5 تير 1401 ساعت 14:49

نکوداشت زنده‌یاد احمد مهدوی دامغانی از سوی اهالی تاریخ و تمدن و فرهنگ و هنر در فضای مجازی برگزار خواهد شد.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نکوداشت زنده‌یاد احمد مهدوی دامغانی روز دوشنبه 6 تیرماه 1401، ساعت 21 تا 23، از سوی اهالی تاریخ و تمدن و فرهنگ و هنر در فضای مجازی برگزار خواهد شد.
 
در این نشست حمدالله نصیری قیداری، رییس دانشگاه شهید بهشتی، مهدی گلشنی، استاد دانشگاه صنعتی شریف، محمدعلی آذرشب، استاد دانشگاه تهران، منصور رستگار فسایی، استاد بازنشسته دانشگاه شیراز، حسن ذوالفقاری، استاد بازنشسته دانشگاه تهران، محمد یوسف نیری، استاد دانشگاه شیراز، رضا مختاری، رییس موسسه کتابشناسی شیعه و آیت پیمان، دبیرکل مجمع جهانی شیعه شناسی سخنرانی خواهند کرد.  

احمد مهدوی دامغانی ۱۳ شهریور ۱۳۰۵ در مشهد در خاندانی اهل دانش و متدین و با اصالت دامغانی دیده به جهان گشود. علوم متداول قدیم و جدید را در آن شهر فراگرفت و سپس در تهران اقامت گزید. در سال ۱۳۲۷ از دانشکده معقول و منقول (بعداً الهیات) دانشگاه تهران و در سال ۱۳۳۳ در رشته ادبیات فارسی از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران لیسانس گرفت. در سال ۱۳۴۲ از دانشگاه تهران درجه دکتری در زبان و ادبیات فارسی گرفت و موضوع رساله دکتری او تصحیح کتاب «کشف‌الحقایق» عزیزالدین نسفی به راهنمایی محمدتقی مدرس رضوی بود.
 
پس از گذراندن دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی به عنوان استاد دانشگاه تهران به تدریس در دانشکده‌های ادبیات و الهیات دانشگاه تهران پرداخت. از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۴ در دانشگاه مادرید به تدریس ادبیات عرب و فارسی و فقه اسلامی اشتغال داشت. مهدوی دامغانی چندین سال سردفتر اسناد رسمی در تهران و از سال ۱۳۵۴ رئیس کانون سردفتران اسناد رسمی بود.
 
احمد مهدوی دامغانی از سال ۱۳۶۶ مقیم آمریکا و در دانشگاه هاروارد و دانشگاه پنسیلوانیا مشغول به تدریس در مقطع دکترا و پست دکترا بوده است. رشته‌های تدریس او در آمریکا شامل معارف اسلامی، ادبیات عرب، ادبیات فارسی، فقه، تفسیر و برخی علوم اسلامی است. وی فرزند آیت‌الله شیخ محمدکاظم مهدوی دامغانی (احیا کننده حوزه علمیه مشهد) است. از هم دوره‌های مهدوی در حوزه علمیّه مشهد، می‌توان به شیخ کاظم مدیرشانه‌چی، شیخ محمّد واعظ‌ زاده، عبدالجواد فَلاطوری، سید جعفر سیّدان، سیّد علی حسینی سیستانی، اشاره کرد.


کد مطلب: 323295

آدرس مطلب :
https://www.ibna.ir/fa/tolidi/323295/آیین-بزرگداشت-احمد-مهدوی-دامغانی-برگزار-می-شود

ایبنا
  https://www.ibna.ir