کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

با پرونده‌ای درباره هگل‌شناسی در ایران و جهان؛

شماره نوزدهم سیاست‌نامه منتشر می‌شود

14 آذر 1400 ساعت 10:16

شماره نوزدهم فصلنامه سیاست‌نامه، مجله اندیشه سیاسی ایران، ویژه پائیز 1400 روز شنبه 20 آذرماه منتشر می‌شود.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) سیاست‌نامه پائیزی به مناسبت دویستمین سال انتشار فلسفه حق هگل، با تصویری از این فیلسوف آلمانی منتشر خواهد شد. سرمقاله این شماره با عنوان «برخورد فلسفه و ایدئولوژی» به احمد فردید اختصاص داده شده است. در بخش یادنامه احمد نقیب‌زاده رئیس شورای علمی‌سیاست‌نامه و ناصر سلطانی عضو این شورا به مناسبت نودمین سالروز تولد استاد دکتر ابوالفضل قاضی شریعت‌پناهی، مطالبی درباره این استاد حقوق سیاسی ایران نوشته‌اند.

در بخش یادداشت نیز روح‌الله اسلامی‌ و جواد رنجبر درخشیلر مطالبی درباره مکتب خراسان و شاهنامه فردوسی به رشته تحریر درآورده‌اند. بخش بعدی سیاست‌نامه پرونده است که شامل چهار مقاله خواندنی درباره استاد محمدتقی دانش‌پژوه است. در این بخش رسول جعفریان، حسن انصاری و محمود فاضلی مطالبی درباره این استاد برجسته فهرست‌نگاری و کتاب‌شناسی ایران به مناسبت صدودهمین سالروز تولد او نوشته‌اند. مقاله‌ای قدیمی‌از ایرج افشار درباره محمدتقی دانش‌پژوه نیز در این بخش بازنشر شده است. در بخش مقاله مهدی روزخوش «ایدئولوژیک شدن اندیشه ایرانشهری» را با بحث و بررسی آراء روشنفکران ناسیونالیست نوشته و انشالله رحمتی «اسلام سنت‌گرا، اسلام سنتی» را با امعان نظری به اندیشه سیدحسین نصر به رشته تحریر درآورده است.

بخش بعدی سیاست‌نامه نوزدهم ترجمه است که در آن حبیب‌الله فاضلی، استادیار علوم سیاسی دانشگاه تهران، متنی از جوزف کازانو تحت عنوان «چالش خودمداری سکولارها» را به فارسی برگردانده است. «شکاف دانشمند-روشنفکر» نوشته علی فرازمند استاد بازنشسته دانشگاه تهران در بخش پژوهش است. بخش کارنامه سیاست‌نامه جدید حاوی یک گفتگو با تورج دریایی و همچنین ترجمه‌ای از بخش‌هایی از کتاب ظهور و افول ساسانیان اوست.

اما در بخش داستان جلد که مهمترین و پرمطلب‌ترین بخش شماره نوزدهم سیاست‌نامه است و به هگل اختصاص داده شده، گفتگوهایی اختصاصی با مهمترین هگل‌شناسان معاصر دنیا از جمله پیتر سینگر، تری پینکارد، فردریک بیزر، آلن وود و لودویگ زایپ انجام شده است. در این بخش همچنین حامد صفاریان و میثم سفیدخوش به عنوان دو پژوهشگر نام‌آشنای ایدئالیسم آلمانی نیز مقالاتی درباره هگل نوشته‌اند. محسن قائم‌مقامی‌نیز ترجمه مقاله‌ای بلند از راجر اسکروتن درباره فلسفه سیاسی هگل را در داستان جلد ارائه داده است.

بررسی پانزده کتاب برتر هگل‌شناسی در ایران و جهان و همچنین گزارش اختصاصی سیاست‌نامه از سمینار فلسفه حق هگل در دانشگاه جان هاپکینز دو مطلب پایانی بخش ویژه سیاست‌نامه نوزدهم را تشکیل می‌دهد. در بخش نقد مقالاتی از صادق حقیقت، داود مهدوی زادگان و احمد بستانی درباره امکان و امتناع اندیشه سیاسی صدرالدین شیرازی آورده شده و در بخش کتاب فصل نیز با محوریت جدال میان جواد طباطبایی و داود فیرحی درباره اندیشه ایرانشهری، یادداشت‌هایی از حامد زارع، فردین مرادخانی، نوید شیدایی و رضا کدخدازاده آورده شده است.

شایان ذکر است که سیاست‌نامه به مدیرمسئولی و سردبیری حامد زارع منتشر می‌شود و احمد نقیب‌زاده، استاد علوم سیاسی ریاست شورای علمی‌آن را بر عهده دارد.

سیاست‌نامه نوزدهم ویژه پائیز 1400 به قیمت 80000 تومان روانه دکه‌های مطبوعاتی می‌شود. مخاطبان مجله می‌توانند از طریق مراجعه به صفحه گروه مطبوعاتی هم‌میهن در اینستاگرام نسبت به خرید غیرحضوری سیاست‌نامه اقدام کنند.
 


کد مطلب: 315108

آدرس مطلب :
https://www.ibna.ir/fa/tolidi/315108/شماره-نوزدهم-سیاست-نامه-منتشر-می-شود

ایبنا
  https://www.ibna.ir