بیست و هفتمین قسمت چراغ مطالعه از شبکه‌ چهار سیما پخش می‌شود. در این برنامه آناهید خزیر، خبرنگار ایبنا از پژوهش‌های تاریخ ایران باستان سخن می‌گوید.
خبرنگار ایبنا در چراغ مطالعه از پژوهش‌های تاریخ ایران باستان می‌گوید
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، بیست و هفتمین قسمت چراغ مطالعه سه‌شنبه ۳۰ آذر ساعت ۲۱ از شبکه‌ چهار سیما پخش می‌شود.

در آیتم «چی را چطور بخوانیم؟»، آناهید خزیر، نویسنده و پژوهشگر فرهنگ و تاریخ ایران باستان درباره ایران باستان و اینکه چطور باید آثار مرتبط با این حوزه را خواند سخن خواهد گفت و منابعی را برای مطالعه معرفی می‌کند.تاریخ ایران باستان را باید از دوره مادها اغاز کرد


۱. دوره مادها: «تاریخ ماد» ایگور میخایلوویچ دیاکونوف ترجمه کریم کشاورز، «پادشاهی ماد»، اقرار علی‌یف ترجمه کامبیز میربها 

۲. هخامنشیان: «از زبان داریوش» هایدماری کُخ، ترجمه پرویز رجبی
 
۳. اشکانیان: «شاهنشاهی اشکانی» یوزف ولسکی

۴. ساسانیان: «ایران در زمان ساسانیان» آرتور امانوئل کریستن‌سن، ترجمه رشید یاسمی

۵. تاریخ یاران باستان برای غیرتخصص‌ها: «ایران زمین، روزگار باستان» عسکر بهرامی

۶. کتاب‌های کلاسیک این حوزه: «تاریخ ایران از آغاز تا اسلام» رومن گیرشمن ترجمه محمد معین؛ «تاریخ ایران باستان» حسن پیرنیا

دکتر علی‌اصغر بشیری پژوهشگر حوزه ادبیات و علوم انسانی، مهمان بخش «فارسی وار» است. عنوان گفتگوی او با سجاد نجفی «یلدا در زبان و ادبیات فارسی» خواهد بود.

بخش پایانی برنامه امشب، آیتم «تجربه خواندن» است که در آن ملیکا آلیک، درباره تجربه خواندن کتاب «جشن‌های ایران باستان» صحبت می‌کند. ملیکا آلیک، لیسانس فلسفه و کلام اسلامی است. از سال ۸۶ فعالیت خود را با نوشتن مقاله، و زندگینامه و گرفتن مصاحبه و خبرنگاری برای روزنامه و مجلات آغاز کرده است.

در بخش مرور اخبار نیز این هفته مهمترین اخبار حوزه‌ کتاب، نشر و ترجمه بررسی می‌شود.
کد مطلب : ۳۱۳۵۰۳
https://www.ibna.ir/vdccx1q112bqsp8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تحریف تاریخ