برترین‌های دومین دوره جایزه ملی کتاب سال جوانان 27 مهرماه معرفی شدند.
دومین جایزه ملی کتاب سال جوانان برگزیدگان خود را شناخت
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)؛ دوره دوم کتاب سال جوانان که به تکاپوی کانون فرهنگ و اندیشه ایرانیان و با پشتیبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران سامان یافت، روز سه‌شنبه 27 مهرماه هم‌زمان با آغاز جشن‌های هفته وحدت در تالار وحدت به ایستگاه پایانی رسید.

در آیین گرامیداشت برترین های این دوره، پدیدآورندگان 13 عنوان کتاب در مقام برگزیده و 28 عنوان کتاب در مقام شایسته تقدیر، با حضور بلندپایگانی از دستگاه های گوناگون کشور، نکو داشته شدند.

بخش ویژه کتاب سال جوانان نیز به ارج گزاری از ناشران برتر، نوجوان برگزیده، کار گروهی موفق جوانان و جایزه دبیر اختصاص داشت.

فراتر از خانه کتاب و ادبیات ایران که مسئولیت داوری این رویداد ملی را به دوش کشید، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق اعتباری هنر نیز از دیگر همکاران بودند.

در اين دوره، مجموعا 1012 عنوان مورد ارزيابی قرار گرفت كه پس از داوري نخست، 81 عنوان کتاب به دور دوم راه يافتند و از میان این آثار، پس از بررسی دقیق و سنجه های علمی - هر اثر توسط حداقل دو نفر از داوران سنجیده شده است - 13 کتاب در مقام «برگزیده» و 28 کتاب در مقام «شایستۀ تقدیر» شناخته شدند.

داوری و ارزیابی آثار این دوره از جایزه کتاب سال جوانان را 68 تن از استادان و پژوهشگران دانشگاهی، حوزوی و مراکز گوناگون دانشی و پژوهشی بر عهده داشتند.
 
برگزیدگان
1) ایمان عباس نژاد؛ برگزیده فلسفه غرب - ترجمه
درآمدی به فهم عقل‌گرایی، تألیف چارلز هیونمن، انتشارات کتاب طه
 
2) مریم سربندی ‌فراهانی؛ برگزیده هنرهای تجسمی – تالیف
پوشاک زنان در خاور نزدیک و خاورمیانه، تألیف جنیفر اسکرس، سازمان سمت
 
3) ایلقار اردبیلچی؛ برگزیده معماری و شهرسازی – تالیف
مبادی و مبانی شناخت معنای محیط، دانشگاه هنر اسلامی تبریز
 
4) مهدی سیمایی؛ برگزیده حدیث - تالیف
مشهورات بی‌اعتبار در تاریخ و حدیث (دفتر اول)، انتشارات کتاب طه
 
5) ارژنگ فتحی گردلیدانی؛ برگزیده زمین‌شناسی - ترجمه
شیمی خاک، تألیف گریسون اسپوزیتو، سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی
 
6) عاطفه رباب‌پور درخشان؛ برگزیده پزشکی – تالیف
داروهای قلب و عروق؛ داروهای خون، انتشارات تیمورزاده
 
7) حامد خوش‌اخلاق؛ برگزیده مشترک پزشکی - ترجمه
طب داخلی در قالب mindmap، تألیف اولیویا اسمیت، انتشارات تیمورزاده
 
8) محمدرضا خوش‌طریق و کیهان سلیمانی؛ برگزیده مشترک پزشکی - ترجمه
بی‌حسی موضعی مالامد (ویرایش هفتم)، تألیف استنلی مالامد، انتشارات رویان‌پژوه
 
9) سوگند عباس‌پور؛ برگزیده مهندسی مواد و معدن - ترجمه
مبانی الکتروشیمی در خوردگی، تألیف توشیاکی اوتسوکا و دیگران، جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان
 
10) سیدامیرحسین قاضی میرسعید؛ برگزیده ادبیات - رمان
دیوار 1358، انتشارات کتابستان معرفت
 
11) صدف فقیهی و ماهور پورقدیم؛ برگزیده کودک و نوجوان - تالیف
مرز (دفتر اول)، انتشارات پی‌نما
 
12) بهنام حاجی‌زاده؛ برگزیده مشترک کودک و نوجوان - ترجمه
فروپاشی؛ نگهبانان گاهول (5 ج)، نوشته کاترین لسکی، انتشارات هوپا
 
13) پرستو پورگیلانی؛ برگزیده مشترک کودک و نوجوان - ترجمه
خانم فریز بی، نوشته رابرت سی. اوبراین، انتشارات پیدایش
 
شایستگان تقدیر
1) زهرا آتشی؛ شایسته تقدیر دانشنامه‌ها - تالیف
دانشنامه زنان نامدار شیراز؛ مدفونین در شیراز، انتشارات نوید شیراز
 
2) محمد باقری؛ شایسته تقدیر مشترک نسخ خطی – تالیف
طبس‌نامه؛ میراث مکتوب مردم طبس، انتشارات کتیبه میراث شیعه
 
3) محیا شعیبی عمرانی؛ شایسته تقدیر مشترک نسخ خطی – تالیف
فهرست اسناد تاریخی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران، انتشارات مورخ
 
4) سید مسعود آذرفام؛ شایسته تقدیر مشترک فلسفه غرب – ترجمه
درآمدی بر فهم ایده‌آلیسم آلمانی، تألیف ویل دادلی، انتشارات ققنوس
 
5) امیررضا صادقی؛ شایسته تقدیر مشترک فلسفه غرب – ترجمه
علیت و تبیین، تألیف استاتیس سیلوس، انتشارات کرگدن
 
6) نسترن عطارد؛ شایسته تقدیر مشترک روان شناسی – ترجمه
مداخلات رفتاری در رفتار درمانی شناختی؛ راهنمای عملی کاربرد نظریه در عمل، تألیف ریچارد افو فارمر و دیگران، انتشارات کتاب ارجمند
 
7) پانته‌آ احدیان‌فرد ؛ شایسته تقدیر مشترک روان‌شناسی – ترجمه
راهنمای درمان و نمونه‌های بالینی DMS برای سلامت روان کودک، تألیف کاترین ا. گالانتر و دیگران، انتشارات کتاب ارجمند
 
8) حمیدرضا تمدن؛ شایسته تقدیر مشترک فقه و اصول – تالیف
حکم، سنت و شریعت؛ خوانشی از دیدگاه‌های اصولی آیت‌الله سیستانی، انتشارات دانشگاه امام صادق علیه‌السلام
 
9) ندا جمشیدی؛ شایسته تقدیر مشترک فقه و اصول – تالیف
مقدمه‌ای بر مالی اسلامی، انتشارات دانشگاه امام صادق علیه‌السلام
 
10) علی منصف‌زاده ‌اصل و محمدصادق ذوقی ؛ شایسته تقدیر کلام – تالیف
درآمدی بر گفتمان الهیات اجتماعی، انتشارات رزا
 
11) امیرمحمد اسماعیلی؛ شایسته تقدیر علوم سیاسی – ترجمه
اسلام و روابط بین‌الملل، سرویراستاران: دینا عبدالقادر و دیگران، انتشارات دانشگاه امام صادق علیه‌السلام
 
12) علی‌رضا خزایی و محمدصادق فلاح‌پور؛ شایسته تقدیر اقتصاد – ترجمه
نقدی بر مارکسیسم نو اسمیتی، تألیف رابرت برنر، انتشارات چرخ
 
13) حامد خوش‌اخلاق؛ شایسته تقدیر مشترک پزشکی – ترجمه
تنها کتاب EKG که همیشه به آن نیاز دارید، تألیف مالکوم اس. تالر، انتشارات تیمورزاده
 
14) سجاد قانع عزآبادی؛ شایسته تقدیر مشترک پزشکی – ترجمه
اصول طب داخلی هاریسون؛ بیماری‌های گوارش، تألیف ج. لاری جیسمن و دیگران، انتشارات تیمورزاده
 
15) رضا کریمی؛ شایسته تقدیر مهندسی مکانیک – ترجمه
نیروگاه حرارتی؛ طراحی و راه‌اندازی، تألیف دیپاک کی سرکار، دانشگاه بزرگمهر قائنات
 
16) محمدحسن یادگاری؛ شایسته تقدیر رسانه – تالیف
بازی آغاز شده؛ روش‌های شناخت و تحلیل بازی‌های کامپیوتری، انتشارات سوره مهر
 
17) علی محمدیان اصل؛ شایسته تقدیر مهندسی کامپیوتر - ترجمه
انقلاب یادگیری عمیق، تألیف ترنس ج. سجنوسکی، انتشارت علمیران
 
18) علی یوسف؛ شایسته تقدیر هنرهای تجسمی - تالیف
هنر و باستان‌شناسی جیزه، انتشارات نسل روشن
 
19) حمید دشتی؛ شایسته تقدیر نمایشنامه - ترجمه
برش، نوشته مارک ریون هیل، انتشارات کرگدن
 
20) سیدابوالفضل حسینی؛ شایسته تقدیر تربیت بدنی – تالیف
استعدادیابی ورزشی پیشرفته، انتشارات پادینا
 
21) سمانه رنجبر و سیدامیر اجاق؛ شایسته تقدیر مشترک تربیت بدنی – ترجمه
بازاریابی ورزشی بین‌المللی، تألیف میکل دسبوردس و آندره ریچلیو، انتشارات جهاد دانشگاهی واحد استان البرز (دانشگاه خوارزمی)
 
22) جعفر کتابچی خوانساری؛ شایسته تقدیر مشترک تربیت بدنی – ترجمه
ورزش‌درمانی برای آسیب‌های شانه، تألیف تاد اس الن بکر و دیگران، انتشارات ستایش هستی
 
23) نگار موقرمقدم؛ شایسته تقدیر ادبیات - رمان
کتاب هر شب بیداری، انتشارات صاد
 
24) حسن خلجی؛ شایسته تقدیر مشترک شعر معاصر
خوش به حال او، انتشارات شانی
 
25) خدیجه نصیری؛ شایسته تقدیر مشترک شعر معاصر
تو پلک میزنی ...، انتشارات خیابان
 
26) فرشاد رضایی؛ شایسته تقدیر ادبیات زبان های دیگر
رودخانه تباهی، انتشارات ققنوس
  
27) عیسی صفری ممقانی؛ شایسته تقدیر تاریخ - تالیف
شناخت اصالت و جعل آثار تاریخی ایران باستان، انتشارات پازینه
 
28) سیده نرگس میرفیضی؛ شایسته تقدیر مستندنگاری - تالیف
مسافر آگوست؛ زندگی‌نامه رزمنده لشکر زینبیون شهید سیدحشمت علی‌شاه، انتشارات شهید کاظمی
 
بخش ویژه
 
1) نوجوان برتر؛ محمدکاظم حسنی پور
دائره المعارف استان بوشهر، انتشارات حله
 
2) کار گروهی موفق جوانان؛ ترجمه به سرپرستی: مهدی محمدی
اندوندنتیکس ترابی نژاد 2020؛ اصول و درمان، انتشارات وزین مهر
 
3) جوان مهاجر؛ معصومه حلیمی
ملکه بامیان، انتشارات کتابستان معرفت
 
4) پشتیبان نوجوانان؛ ناشر برگزیده: نشر رزا
 
5) پشتیبان جوانان؛ ناشر برگزیده: انتشارات کتاب ارجمند
 
6) جایزه ویژه دبیر؛ آصف بارزی
در هم زمانی، انتشارات حکمت کلمه
 
کد مطلب : ۳۱۲۴۹۳
https://www.ibna.ir/vdcjh8ettuqevxz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هفته کتاب 1400
پرونده ویژه تحول در صنعت نشر
تاثیر تخفیف بر بازار کتاب