در عاشورای امسال نذورات به طرق مختلفی بین نیازمندان پخش می‌شد؛ امسال در اصفهان یک نذر خاص صورت گرفت؛ نذر کتاب آن هم توسط یک هنرمند و بازیگر عرصه تئاتر.
نذر حدود 200 جلد کتاب توسط بازیگر تئاتر در اصفهان
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اصفهان، 1400 سال از واقعه عاشورا و شهادت امام حسین (ع) می‌گذرد و پس از یک هزاره و نزدیک به پنج قرن سالانه مسلمانان جهان بالأخص شیعیان ایران این سالگرد را در تقویم هجری به عزاداری و پخش نذورات می‌پردازند.

با شیوع بیماری همه‌گیر کورونا امسال، هیئات و اجتماعات مذهبی با موانع بسیاری روبه‌رو شدند. اما بودند هیئاتی که با رعایت کامل مسائل بهداشتی، فاصله اجتماعی و رعایت حال وضعیت جامعه، در کنار شور حسینی شعور حسینی را به عرضه نمایش بگذارند. همراه با همین موضوع نذورات به طرق مختلفی بین نیازمندان و اهالی شهر پخش می‌شد؛ اما در اصفهان یک نذر خاص صورت پذیرفت و یکی از این نذورات، کتاب بود.

سیروس همتی، هنرمند تئاتر، سینما و تلوزیون و نویسنده کتاب‌هایی چون «مزا مزا» و «ریحانه خانم» در گفت‌وگو با خبرنگار ایبنا بیان کرد: چند روز پیش از عاشورای امسال، در جریان یک برنامه مجازی در حوزه نویسندگی و کارگردانی با یکی از هنرمندان اصفهانی، به فیلمی اشاره شد که در اصفهان خاطره خوبی از آن دارم و تهیه کننده آن زنده‌یاد «حمید محمدی» بود. با توجه به نیکی زبان‌زدی که ایشان از خود به یادگار گذاشته بود، عنوان کردم که اولین نمایشنامه‌ای که از من در اصفهان اجرا شود، ضمن اینکه هر یک از اجراها را به روح بزرگ حمید محمدی تقدیم می‌کنم، از دریافت هر گونه حق‌الزحمه‌ای صرف نظر خواهم کرد و توقع مالی نخواهم داشت.

وی در ادامه افزود: آقای «بیژن قدوسی» هنرمند و نویسنده اصفهانی، اعلام آمادگی کرد که حدود 200 جلد از کتاب‌های من را از نشر نیستان خریداری کند تا بعد از امضای این کتاب‌ها توسط اینجانب، در بین علاقه‌مندان به کتاب و عرصه نمایش توزیع شود.
 
«بیژن قدوسی»، هنرمند و اهل قلم اصفهانی هم با اشاره به تأثیر تصمیم حمایت‌گرانه سیروس همتی بیان کرد: بنا به لطفی که آقای همتی به علاقه‌مندان هنر و ادبیات در اصفهان داشت، در جهت حمایت از حوزه نشر و کتاب و حمایت از تولید آثار ارزشمند از ایشان خواستم که کتاب‌ها را به یاد حمید محمدی امضا کند تا در شب عاشورا در بین دانشجویان و علاقه‌مندان پخش بشود و خیرش به روح حمید محمدی مرحوم برسد.
 
این تصمیم و این کنش، می‌تواند آغازگر اتفاقی مثبت در جهت ترویج کتاب و کتاب‌خوانی باشد. در کنار نذوراتی مثل غذا و شربت و شیرینی، نذر کتاب هم با توجه به نزول سرانه کتاب‌خوانی، در این روزها یک کار خیر بی‌سابقه تلقی خواهد شد.
گزارشگر
عرفان آیتی
کد مطلب : ۲۹۵۲۴۴
https://www.ibna.ir/vdcdok0xoyt0nx6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

در خیمه کتاب