کتاب تازه محمدعلی موحد با عنوان «در کشاکش دین و دولت» به کتابفروشی‌ها رسید.
«در کشاکش دین و دولت» به کتابفروشی‌ها رسید
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب تازه‌ محمدعلی موحد مورخ، مولوی‌پژوه و حقوق‌دان برجسته ایرانی به نام «در کشاکش دین و دولت» از سوی نشر ماهی منتشر شد.
 
این کتاب که حاصل پژوهش‌های موحد در باب رابطه میان دین و دولت در اسلام و ارتباط ایران و ایرانیان با این مقوله است با گزارشی فشرده از دوران سی ساله پس از رحلت پیغمبر اکرم در سال ۱۱ هجری تا صلح امام حسن(ع) و معاویه در سال ۴۱ هجری آغاز می‌شود و در پی آن، موحد چنان که خود گفته است می‌کوشد «با دقت در مضمون روایت‌های مورخان و تعمق در زیر و بم آن‌ها، تصویری بالنسبه معقول و قابل اعتماد آن دوران به دست دهد.»

موحد در کتاب در کشاکش دین و دولت» دو نگاه را از دو منظر به این دوران سی‌ساله به مخاطب ارائه می‌دهد. یکی نگاهی که عمده تمرکزش بر مقوله شکل‌گیری و تاسیس حکومت اسلامی و مقوله خلافت است و دیگری نگاهی که بر نزاع‌های برآمده از شکل‌گیری این حکومت ناشی شده تمرکز دارد. به عنوان نمونه در بخش «نگاه اول» از فصل اول کتاب، محمدعلی موحد به مقولاتی مانند «تصویری از حکومت در صدر اسلام»، نسبت ساخت حکومت خلیفه‌ای با ساخت پادشاهی، ابعاد مقوله بیعت و... پرداخته است و در بخش «نگاه دوم» مقولاتی مانند «نزاع در میان قریشیان»، «نخستین ترور سیاسی در اسلام»، «چگونه مسلمانان بر خلیفه شوریدند؟»، «نزاع خانگی و ماجرای جنگ شتر» و... می‌پردازد.
 

کتاب «در کشاکش دین و دولت» نوشته محمدعلی موحد در ۳۲۰ صفحه و با شمارگان۱۵۰۰ نسخه از سوی انتشارات ماهی منتشر شده است.
کد مطلب : ۲۸۱۷۵۶
https://www.ibna.ir/vdcgnq9x3ak97u4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران