در نشست بررسی بايدها و نبايدهای ادبيات كودك و نوجوان در مشهد تاکید شد؛

لزوم حضور بیشتر نويسندگان حوزه کودک در دانشگاه‌ها

نشست علمی «بایدها و نبایدهای ادبیات كودك و نوجوان» با حضور ابراهیم حسن‌بیگی و جمعی از دانشجویان و استادان این حوزه در دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) برگزار شد.
لزوم حضور بیشتر نويسندگان حوزه کودک در دانشگاه‌ها
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی، ابراهیم حسن‌بیگی، نویسنده حوزه کودک و نوجوان در این نشست با بیان اینکه ضروری است تا تعامل نویسندگان این حوزه با فضای دانشگاهی بیشتر شود، گفت: ارتباط نویسندگان با فضای دانشگاهی و اساتید این حوزه، در تولید آثار غنی و با محتوا در بخش ادبیات کودک و نوجوان بسیار راهگشاست.
 
حسن‌بیگی با تأکید بر اینکه باید پای نویسندگان بیشتر به دانشگاه‌ها باز شود، تصریح کرد: برگزاری جلسات نقد و بررسی و تحلیل محتوا توسط دانشجویان و اساتید و متخصصان این حوزه، نویسنده را در بازنویسی و تولید آثار فاخرتر و رفع عیب‌های محتوایی آن بسیار کمک می‌‌کند.

وی بیان کرد: یکی از دلایل ضعف‌های موجود در حوزه ادبیات و شعر کودک و نوجوان در دوران معاصر ناشی از عدم ارتباط تولیدکنندگان و نویسندگان این آثار با فضای دانشگاهی و آکادمیک است.
 
حسن بیگی با اشاره به عرصه‌های ادبیات کودک و نوجوان در حوزه‌های دینی اظهار کرد: برخی از محتواها در این حوزه جنبه تاریخی دارد، مانند بیان زندگی و مناسبت‌های تاریخی دوران ائمه اطهار (ع) و انبیای الهی که در قالب داستان برای کودکان بیان می‌‌شود.

این نویسنده حوزه ادبیات دینی كودك و نوجوان یادآور شد: حوزه دیگر در این عرصه پرداختن به مبانی نظری در این حوزه همچون اخلاقیات، باورها و عبادات است که در قالب شعر و داستان برای مخاطبان عنوان می‌‌شود.

به گفته حسن بیگی تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد محدودی از نویسندگان از جمله آقایان حکیمی و آذری‌یزدی به صورت محدود در حوزه ادبیات کودک و نوجوان ورود پیدا کرده بودند، اما بعد از پیروزی انقلاب شاهد حضور جدی و موثر نویسندگان بسیاری در این عرصه هستیم.

این نویسنده حوزه آثار کودک و نوجوان در ادامه تصریح کرد: ما نمی‌‌خواهیم تاریخ را عیناً برای مخاطبان خود بنویسیم بلکه واقعیت‌ها را همراه با تخیل در هم می‌‌آمیزیم و بازگو می‌‌کنیم.

وی با طرح این سوال که نویسنده تا چه اندازه مجاز است که در حوزه مسائل دینی واقعیت‌ها را با تخیل درآمیزد، بیان کرد: حضور کارشناسان مذهبی و افرادی که در این حوزه صاحب نظر هستند، می‌‌تواند نویسندگان را در تولید آثار فاخر و بدون اشکال کمک کنند.
کد مطلب : ۲۷۲۶۰۵
https://www.ibna.ir/vdcjy8e8iuqeamz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هفته کتاب 1400
بزرگداشت حافظ
بهارانه کتاب