همایش بین‌المللی «جان رالز؛ با نگاهی به عدالت، توسعه، صلح و دموکراسی» پنجشنبه 22 آذر در سالن فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.
همایش بین‌المللی «جان رالز؛ با نگاهی به عدالت، توسعه، صلح و دموکراسی» برگزار می‌شود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) انجمن علوم سیاسی ایران همایش بین‌المللی «جان رالز؛ با نگاهی به عدالت، توسعه، صلح و دموکراسی» را پنجشنبه 22 آذر برگزار می‌‌کند.

آثار جان رالز نامدارترین و نافذترین فیلسوف سیاسی قرن بیستم بر قلمروهای متعدد تفکر و زندگی جهان معاصر اثرات عمیق و پایداری برجای گذاشته است. رالز، در سراسر زندگی‌اش، به دنبال پاسخ به اين پرسش بوده است كه «آيا ممكن است زندگی فردی و جمعی آدميان، به گونه‌ای رقم بخورد که ارزش زيستن داشته باشد؟»، یا چنانچه كانت می گوید: «آيا زندگی در اين كره‌ی خاكی اساساً ارزشی دارد؟». ما غالباً وقت و انرژی بسياری در جهت اهداف و پروژه‌های حرفه‌ای و شخصی‌مان صرف می‌كنيم كه نهايتاً کثیری از آنها بی‌معنی و بی‌ارزش هستند، زیرا گامی در جهت رشد و تعالی بشریت نيستند. در اين‌جا است كه رالز اين  پرسش را پيش می‌نهد كه «چه چيزی زندگی آدمی را ارزشمند می‌سازد؟». امكان دست‌يابی به عدالت و سازگاری آن با خیر اخلاقی، مهمترین انگیزه‌ی رالز در خلق آثار او بود. درس بزرگی که او می‌آموزد این است که نهاد و طبع آدمیان با عدالت دموکراتیک و جامعه‌ی عادلانه‌ی به‌سامان کاملاً سازگار است.

انجمن علوم سیاسی ایران با همکاری دانشگاه‌ها و مؤسساتی از سراسر ایران، در نشستی به بررسی اهم آراء و آثار این فیلسوف برجسته معاصر و نسبت آن‌ها با وضعیت تاریخی ما می‌پردازد.

در این همایش فیلسوفان برجسته‌ای چون تامس نیگل شاگرد رالز و فیلسوف سیاسی برجسته معاصر؛ جاشوا کوئن شاگرد برجسته رالز و استاد فلسفه سیاسی دانشگاه برکلی؛ تیم اسکنلن فیلسوف سیاسی برجسته معاصر و همکار رالز در دانشگاه هاروارد مشارکت خواهند داشت.

علیرضا بهشتی، سعید حجاریان و اوبوالقاسم فنائی نیز سخنرانان اصلی این مراسمند که از ساعت 8 تا 18 در سالن فردوسی
خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.
کد مطلب : ۲۶۸۸۱۶
https://www.ibna.ir/vdcizvarqt1aqv2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

محرم 1401