معرفی «کتاب دیگری: کوچک در مقایسه» نوشته ترونگ تران

جنایت بدون قربانی

ترونگ تران، زاده 1969، شاعر، هنرمند تجسمی و آموزگار ویتنامی آمریکایی است که علاوه بر نمایش‌گاه‌های مختلف، کتاب‌هایی را در حوزه شعر و نیز برای کودکان تالیف کرده و جوایز متعددی را نیز دریافت کرده است. او در تجربه تازه خود به سراغ مسایل اجتماعی رفته و به دیگرهراسی و نژادپرستی پرداخته است.
جنایت بدون قربانی
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) مترجم: سیدامین موسوی‌زاده: در زمانی که نفی تصدی‌گری نیکول هانا جونز سیاه‌‌پوست در دانشگاه کارولینای شمالی در چاپل هیل، و وانگ پینگ آسیایی در ماکالستر به عنوان نژادپرستی دانشگاهی که استادان سیاه‌پوست و رنگین‌پوست را هدف قرار داده است، به سر خط خبرها می‌رود؛ «کتاب دیگری» از ترونگ تران تفسیری به موقع از نابرابری‌هایی که در نهاد سفیدپوست در دانشگاه و فراتر از آن ایجاد شده، ارایه می‌کند.

در این مجموعه جنجالی از شعر، نثر و مقاله، تران یک ردیه خیره‌کننده به ایده نژادپرستی ضدآسیایی به عنوان یک جنایت بدون قربانی ارائه می‌دهد: مثل استخدام یک مرد سفیدپوست کم‌تر واجد شرایط به جای یک استاد رنگین‌پوستی که سال‌ها برای دانشگاه دولتی خود خدمت کرده است. غیرسفیدپوستان سال‌ها در معرض انواع آسیب‌های نژادی از سوی سفیدها بوده‌اند، نمایندگی نژادی و سیاست‌های تنوع نژادی محدود شده است، و تخلفات روزانه نژادپرستانه حتا در وقایع ساده روزمره مانند ایستادن در صف فروشگاه‌ها هم به چشم می‌خورد.
 
این تجارب ریزبینانه در زبان و رفتار، نه تنها به شکل خشونت تحصیلی بلکه به صورت بی‌عدالتی‌های روزمره‌ای که در مورد یک معلم وصله ناجور از طبقه کارگر، مهاجر و پناهنده با آن روبه‌رو می‌شوید، وجود دارد. «کتاب دیگری» از سر اضطرار و به منظور روشن‌بینی نوشته شده است و خشم را تبدیل به شفافیت می‌کند، تصدیق دردناک و نیش‌داری از بیگانگی از خویشتنِ اجباریِ کسانی ست که با وعده پذیرش رنگ و نژاد، اغوا شده‌اند، و یک یادآوری ضروری و گام‌به‌گام است تا به خودشان برگردند.


شناس‌نامه کتاب
book of the other: small in comparison, Truong Tran (Kaya Press, November 2021), 184 pages

منبع: بررسی کتاب‌های آسیایی
کد مطلب : ۳۱۲۵۵۹
https://www.ibna.ir/vdccpiq1o2bqsp8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران