?> ?> اکرا پایتخت جهانی کتاب در سال 2023 شد | ایبنا
اکرا، پایتخت غنا به عنوان بیست‌وسومین پایتخت جهانی کتاب در سال 2023 معرفی شد.
اکرا پایتخت جهانی کتاب در سال 2023 شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از اکتوالیته- اودره ازوله، مدیر کل سازمان جهانی یونسکو پس از ارزیابی کمیته مشورتی پایتخت جهانی کتاب، شهر اکرا، پایتخت جمهوری غنا در غرب افریقا را به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال 2023 معرفی کرد.

شهر اکرا جانشین گوادلاخارا در غرب مکزیک شده که به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال 2022 معرفی شده بود. سازمان یونسکو اکرا را برای تمرکز قوی بر جوان‌ها و قابلیت‌های آن‌ها برای کمک به فرهنگ و ثروت غنا و نیز برنامه‌های پیشنهادی این شهر در استفاده از قدرت کتاب‌ها برای جلب مشارکت جوان‌ها به عنوان راهی موثر در مهارت‌آموزی به نسل‌های بعدی انتخاب کرده است.

 گفتنی است که این شهر یک برنامه جامع و گسترده به کمیته ملی یونسکو پیشنهاد داده که گروه‌های حاشیه‌ای با سطح پایین‌تری از دانش و سواد را که شامل زنان، جوانان، مهاجران، کودکان کار و افراد با ناتوانی‌های جسمی می‌شود، دربرمی‌گیرد و اقدامات اجرایی پیش‌رو شامل تقویت زیرساخت‌های آموزش در مدارس و جامعه و حمایت‌های نهادی برای یادگیری مادام‌العمر به منظور تقویت فرهنگ کتاب‌خوانی از طریق حمایت از صنعت نشر و سایر صنایع خلاقانه است.

فعالیت‌ها همچنین شامل معرفی کتابخانه‌های متحرک به جوامع حاشیه‌نشین، برگزاری ورک‌شاپ‌ها برای تبلیغ کتاب‌خوانی و نوشتن کتاب به زبان‌های مختلف غنایی، ایجاد مراکز مهارت‌آموزی برای جوانان بیکار و نیز سازمان‌های رقابتی برای نمایش هنرها و ترویج فرهنگ غنایی است.

پایتخت جهانی کتاب عنوانی است که از سال ۲۰۰۱ هرساله از سوی سازمان یونسکو به شهری تعلق می‌گیرد که در جهت تقویت جایگاه کتاب و مطالعه، تلاش چشم‌گیری کرده ‌باشد. هدف یونسکو این است تا از این طریق در آن سال به اجرای برنامه‌های فرهنگی مرتبط با کتاب بپردازد و از این راه شوق مطالعه را در مردم ایجاد کند. این انتخاب هیچ جایزه مالی برای شهر برگزیده ندارد و تنها تاییدی بر بهترین برنامه اختصاص‌داده‌شده به کتاب و کتاب‌خوانی است..

در سال 2021 تفلیس، پایتخت گرجستان به عنوان پایتخت جهانی کتاب لقب گرفته است و در سال 2020 نیز کوالالامپور به این عنوان برگزیده شد.
کد مطلب : ۳۱۱۶۳۸
https://www.ibna.ir/vdcjtvetouqevmz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما