محقق و ایلام‌پژوه پیشکسوت در گفت‌وگو با ایبنا؛

کتاب «فرهنگ ازدواج در ايلام» منتشر شد

کتاب «فرهنگ ازدواج در ايلام» با هدف آشنایی مخاطبان با آيين زناشويی در دوران‌ باستان، اهميت ازدواج، تعريف و الگوی تشكيل خانواده، آثار و بركات ازدواج، تشريفات آن از ديدگاه اسلام و ازدواج در میان اقوام استان ایلام منتشر شد.
کتاب «فرهنگ ازدواج در ايلام» منتشر شد
صیدمحمد درخشنده، ایلام‌‌پژوه و محقق پیشکسوت در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌‌(ایبنا) در ایلام، از انتشار جدید‌ترین اثر پژوهشی «فرهنگ ازدواج در ايلام» خبر داد و گفت: اين كتاب داراي سه فصل شامل «آيين ازدواج در دوران‌های باستانی، تاريخی تا دوران معاصر»، «نگاهي به فرهنگ ازدواج در میان بعضی از اقوام» و «فرهنگ ازدواج» در میان اقوام ايلام است.

وی ادامه داد: اين كتاب به آيين زناشويی در دوران‌های مختلف باستانی و تاريخی، نگاه به فرهنگ ازدواج در میان بعضی اقوام، اهميت ازدواج، تعريف و الگوی تشكيل خانواده، آثار و بركات ازدواج، تشريفات ازدواج از ديدگاه اسلام، مراحل ازدواج در میان اقوام، انتخاب همسر در جوامع مختلف، فواصل جغرافيايي ازدواج و ساير فرايندها در ازدواج و تشكيل خانواده  اشاره شده است.
 
مولف «ایلام، عروس زاگرس» با اشاره به اینکه ازدواج میان زن و مرد و تشكيل كانون زندگي مشترک از والاترين و مهم‌ترين رسوم و آداب اجتماعي در میان ‌انسان‌ها است‌، ادامه داد: ازدواج و تشکیل خانواده، از فطرت و آفرينش ويژه انسان‌ها سرچشمه مي‌گيرد و سنتی است مقدس و مفيد كه در طول تاريخ باستان تا به امروز، به‌عنوان امر پذیرفته شده، انسان‌ها مطرح بوده است.
 
وی ادامه داد: ازدواج، سنتی ديرينه است كه جوانان بايد به اين سنت به صورتی ويژه نگاه كنند، ازدواج؛ جوامع را شكوفا و فرزندآوري را محقق می‌کند تا چرخه زندگي در تكامل باشد.
 
به گزارش ایبنا؛ صيدمحمد درخشنده، متولد ۱۳۳۴در شهر ایلام، نویسنده، محقق و ایلام‌‌شناس،ماه قبل کتاب پژوهشی «آيين تدفين در ايران (با تأكيد بر دوران پيش از اسلام)» را در 138 صفحه چاپ و منتشر کرده بود. نشر «درخشنده» کتاب «فرهنگ ازدواج در ایلام» را در 122 صفحه و به قيمت 65 هزار تومان به بازار کتاب عرضه شده است.
کد مطلب : ۳۳۲۸۷۱
https://www.ibna.ir/vdcbz5bf8rhbfwp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه کتاب 1402