مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی خبر داد؛

آغاز به کار دبیرخانه دومین دوسالانه سراسری قصه‌گویی در استان

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان‌غربی گفت: دومین دوسالانه جشنواره قصه‌گویی با عنوان «نهال امید» در استان و همزمان با سراسر کشور برگزار می‌شود.
آغاز به کار دبیرخانه دومین دوسالانه سراسری قصه‌گویی در استان
خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) در آذربایجان‌غربی، گفت: ارج نهادن به سنت قصه‌گویی و تلاش در جهت گسترش خدمات جنبی کتابخانه‌ها برای ایجاد انگیزه مطالعه، شناسایی استعدادها تشویق و بهره‌مندی از توانمندی مختلف در کتابخانه‌های عمومی برای اعتلای توسعه علمی و فرهنگی، ایجاد زمینه لازم برای ارتقاء دانش نظری و تبادل تجربیات مفید و موثر میان کتابداران قصه‌گو، استفاده از فعالیت‌های ادبی ادبیات روایی ازجمله قصه، داستان و شعر در تعالی و مقاوم‌سازی فرهنگ مطالعه و در نهایت تولید و توسعه محتوای منطبق بر ترویج فرهنگ بومی ملی و اسلامی در کتابخانه‌های عمومی از اهداف برگزاری دومین دوره این دوسالانه است.

وی افزود: دوسالانه «نهال امید» در دو بخش قصه‌گویی صحنه‌ای و قصه‌گویی دیجیتال و در سه سطح ملی، منطقه‌ای و استانی برگزار می‌شود و عموم مردم مخاطب هدف این دوسالانه هستند که در دو گروه علاقه‌مندان شامل مادران، مربیان و شاغلان سایر دستگاه‌ها (شهرداری، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کانون مساجد و غیره) و «کتابداران» شامل دانشجویان رشته کتابداری، کتابداران شاغل نهادی مشارکتی و غیره و همچنین تمامی به رقابت می‌پردازند.

معصومی ادامه داد: در این دوسالانه که با شعار «قصه خوب؛ نسل خوب» آغاز بکار کرده، موضوعاتی چون «مسائل روز جامعه»، «موضوعات آزاد»، «سبک زندگی ایرانی اسلامی»، «شعار سال؛ تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین» (موضوع ویژه) به عنوان موضوعات محوری درنظر گرفته شده است.

معصومی با اشاره به نحوه شرکت در این جشنواره نیز گفت: مرحله مقدماتی این دوسالانه که به اجرای مسابقات استانی اختصاص دارد؛ طی آن منتخب برگزیدگان مرحله شناسایی با اجرای قصه‌گویی در مقابل داوران استانی و مدعوین به رقابت پرداخته و منتخبین هر استان انتخاب و معرفی می‌شوند.

ویس افزود: علاقه‌مندان به شرکت در بخش قصه‌گویی صحنه‌ای باید با فیلمبرداری از قصه‌گویی خود به صورت حضوری و بر صحنه، بدون استفاده از جلوه‌های صوتی و تصویری، تدوین و به وبگاه جشنواره ارسال کنند، همچنین علاقه‌مندان به شرکت در بخش قصه گویی دیجیتال نیز باید قصه‌گویی خود را در بستر نرم افزار های دیجیتال و به صورت الکترونیکی (ترکیبی از تصویر، ویدئو، متن، صدای قصه گویی، انیمیشن و غیره) تهیه و فایل ویدئویی خود را تا 31 مرداد ماه  به وبگاه جشنواره به آدرس WWW.SAMAKPL.IR  ارسال کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بیان کرد: مرحله نیمه نهایی و نهایی نیز پس از مرحله مقدماتی برگزار خواهد شد و در مرحله نهایی این دوسالانه به برگزیدگان گروه‌های هدف در سه سطح استانی، منطقه‌ای و ملی جوایزی اهدا می‌شود.

یادآوری می‌شود؛ علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر به پورتال خبری این اداره کل به نشانی www.aghpl.ir    مراجعه کنند و یا با دبیرخانه این جشنواره در آذربایجان غربی از طریق شماره  33487433 - 044 تماس بگیرند.
گزارشگر
فاطمه صمدزاده
کد مطلب : ۳۲۴۵۷۹
https://www.ibna.ir/vdchqknxw23nimd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خاکریز کتاب