سید صادق اشکوری می‌گوید: 20 جلد از آلبوم اسناد بازار قم چاپ شده و انتظار می‌رود جمعاً بالغ بر 100 جلد ‌شود. این اسناد مهم، حاوی صد سال تجارت قم است.
مجموعه «آلبوم اسناد بازار قم» از منظر رجا‌ل‌شناسی حائز اهمیت است/ حوزه مطالعات قنات‌های ایرانی
سید صادق اشکوری، رییس مجمع ذخانر اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) بیان کرد: من از بُعدی نویسنده و از بُعدی دیگر ناشر هستم. از بُعد نویسنده درباره آخرین کارهای انجام شده باید به مجموعه‌ای اشاره کنم که بسیار مهم است و طی دو سال اخیر منتشر شده است. 16 مجلد از اسناد موقوفه قنات‌ها و مزارع مسجد جامع آران (معروف به مسجد قاضی) است که تماما بازخوانی شده است.

وی افزود: اسناد موقوفه قنات‌ها و مزارع مسجد جامع شامل انواع سندهای شرعی مثل وقف‌نامه‌، صلح‌نامه، اجاره نامه و جز آن که پُر است از مطلب و تاریخ‌های ناگفته. طبعا هر کدام به مزرعه مخصوص خود نام گرفته است مثل اسناد مزرعه طلق آباد، شیرآباد، مسعودآباد، گلچین آباد، خرم آباد، سعادت آباد و غیره. در حوزه مطالعات قنات‌های ایرانی نیز می‌تواند مهم باشد چه آنکه از این نگاه تاکنون به مقوله قنات کمتر پرداخته شده است.

رییس مجمع ذخانر اسلامی ادامه داد: این مجموعه ارتباط وقف، قنات و مسجد را نیز به خوبی بیان می‌کند. ضمن آنکه برای دانشجویان سندخوانی نیز مفید است. آخرین تجربیات بنده در حوزه سندخوانی در این مجموعه پیاده شده است.
او افزود: کار دیگری که از سال 1400 آغاز کرده‌ایم به نام «آلبوم اسناد» است. این آلبوم اسناد بدون هیچ توضیح افزوده‌ای، آلبومی است که مخاطب ورق می‌زند و سندها را مشاهده می‌کند. این‌ها به منظور حفظ اسناد ایرانی از سویی، و بسترسازی برای محققان حوزه تاریخ و اسناد ایران از سویی دیگر، منتشر می‌شود. تاکنون از این مجموعه در حدود 40 جلد منتشر شده و ادامه خواهد داشت.

این پژوهشگر با بیان اینکه مجموعه اسناد کاظمینی یزد در 10 جلد چاپ شده است، گفت: توضیحی در ابتدای مجموعه آمده است و بعضا مقدمه‌ای درباره مجموعه دارد.

وی افزود: در سال‌های گذشته مجموعه مختلفی از نسخه‌های خطی، سنگ قبرها و اسناد را عکس‌برداری کرده‌ایم و از سال 1400 تصمیم گرفتیم آن‌هایی را که نمی‌توانیم بازخوانی کنیم (چون بسیار هزینه‌بر است)، لااقل برای نسل‌های آینده، در اختیار محققان قرار دهیم. این اسناد مواد خام پژوهش است و در واقع ده‌ها رساله در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از همین بخش‌های چاپ شده قابل استخراج است.

برای مثال آلبوم اسناد بازار قم 20 جلد از آن چاپ شده است، و انتظار می‌رود جمعاً بالغ بر 100 جلد ‌شود. این اسناد مهم، حاوی صد سال تجارت قم است. اگر بخواهیم بررسی کنیم قیمت اجناس در قم و شهرهایی که با قم تجارت داشته‌اند، چقدر بوده است؟ چه می‌فرستادند؟ چه می‌گرفتند؟ از دیگر منظرهای اقتصادی و رجال‌شناسی نیز حایز اهمیت است.

از دیگر آلبوم‌های چاپ شده، به آلبوم اسناد زنجان، آلبوم اسناد مدرسه علمیه شیراز، آلبوم اسناد دامغان نیز باید اشاره داشت.

کد مطلب : ۳۲۱۵۶۴
https://www.ibna.ir/vdciqzap5t1arw2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آیت‌الله شهید بهشتی