مدیر اجرایی پروژه زنان نام‌آور آذربایجان‌غربی گفت: در راستای معرفی توانمندی‌ها و الگوسازی بانوان شاخص استان در حوزه‌های مختلف برای نسل امروز، دانشنامه «زنان نام‌آور استان آذربایجان‌غربی» در حال تهیه و تدوین است.
دانشنامه «زنان نام‌آور آذربایجان غربی» تدوین می‌شود
سعید ملکی، مدیر اجرایی پروژه زنان نام‌آور آذربایجان‌غربی، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در آذربایجان غربی، گفت: در راستای معرفی توانمندی‌ها و الگوسازی بانوان شاخص استان در حوزه‌های مختلف برای نسل امروز، دانشنامه «زنان نام‌آور استان آذربایجان غربی» در حال تهیه و تدوین است.

وی افزود: به منظور شناسایی آسان زنان شاخص، استان به سه قسمت جنوب، مرکز و شمال تقسیم بندی شده و شاخصه‌های مد نظر، تعریف و براساس ظرفیت دانشنامه در حدود ۱۰ آیتم بانوان استان شناسایی می‌شوند.

ملکی ادامه داد: تاکنون مشخصات ۸۲ زن از دوره تاریخی قاجار تا دوره دوم پهلوی و ۱۰۰ نفر نیز پس از انقلاب شناسایی و وارد سایت شده است و وجود منبع قابل استناد در معرفی زنان شاخص استان خیلی مهم است و پس از معرفی روند راستی‌آزمایی هم انجام خواهد گرفت.

مدیر اجرایی پروژه زنان نام‌آور آذربایجان‌غربی بیان کرد: همچنین برنامه این است که پس از انتشار این کتاب حداقل یک پاراگراف از متن آن در کتب درسی دانش‌آموزان آورده شود تا بدین وسیله معرفی زنان شاخص بومی‌سازی شده و دانش‌آموزان هر شهرستان ضمن شناخت زنان شاخص و فرهیخته شهر خود، به داشته‌های شهرشان نیز افتخار کنند.

وی افزود: در ارومیه ۱۵ زن به صورت مسلح در خط مقدم جبهه حضور یافته، در تکاب یک زن به عنوان رییس بیمارستان، در میاندوآب چهار بانوی واقف بوده و یا یک بانوی موسس حوزه علمیه در این شهرستان از مواردی است که می‌توان در این کتاب معرفی کرد.

ملکی اظهار کرد: همچنین به واسطه این کتاب، مسئولان نیز بانوان شاخص استان و شهرهای خود را خواهند شناخت و حتی در برگزاری دوره‌های آموزشی در رشته‌های مختلف از این بانوان برای شناخت مناسبی از اقلیم، خصوصیات انسانی و فرهنگی منطقه استفاده می‌شود.

یادآوری می‌شود، اجرای این پروژه از سال گذشته به همت امور بانوان استانداری آذربایجان‌غربی کلید خورده است.
گزارشگر
فاطمه صمدزاده
کد مطلب : ۳۱۷۲۵۷
https://www.ibna.ir/vdccpmq1m2bqsi8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران