کتاب «دکتر سوکراتس» توسط فرنوش جعفری، بانوی گزارشگر ورزشی در شیراز ترجمه و به بازار نشر آمد.
داستان شماره 8 افسانه‌ای فوتبال برزیل در قامت مبارز، فیلسوف و سیاست‌پیشه‌
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، این کتاب درباره اسطوره و فوتبالیست برزیلی سوکراتس برازیلیرو سامپائو د سوزا ویرا د الیویرا بازیکن و کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال برزیل در دهه 80 میلادی است.
 
به گفته مترجم این کتاب، کسانی که جام‌‌های جهانی فوتبال 1982 و 1986 را دیده‌اند، او را فراموش نمی‌کنند. ویژگی ظاهری که سوکراتس داشت، اندام باریک و بلند در کنار ستاره‌بودنش به همراه دیگر ستارگان تیم ملی فوتبال برزیل، او را به دلیل شباهت به چه‌گوارا، از دیگران متمایز می‌کرد.
 
فرنوش جعفری، عنوان کرد: خصلتی که سوکراتس را از دیگر بازیکنان متفاوت ساخت، همین بود که علاوه بر اینکه تحصیل‌کرده و پزشکی خوانده بود، در حوزه سیاست هم فعال به‌شمار می‌رفت و خیلی تلاش می‌کرد بازیکنان دیگر را هم مشتاق کند که هم بخوانند و ببینند و به آن حقی که باشگاه‌ها به آنها می‌دهند، راضی نباشند. او باور داشت که مسائل باشگاه‌ها باید توسط بازیکنان رصد شده و آنها هم در تصمیم‌گیری‎های آن سهیم باشند.
 
مترجم کتاب دکتر سوکراتس با بیان اینکه دموکراسی «کویینتیانس» توسط این فوتبالیست اسطوره‌ای برزیل شکل گرفت، افزود: در باشگاه کویینتیانس برزیل داستان بر این اساس بود که اگر بازیکنی می‌خواست جذب تیم شود، کل تیم باید نظر می‌دادند. هر تصمیمی که قرار بود در باشگاه گرفته شود بازیکنان هم در آن نقش داشتند.
 
به گفته جعفری، کتاب دکتر سوکراتس را «اندرو داونی» نوشته که روزنامه‌نگاری اسکاتلندی است اما برای یک دهه در برزیل زندگی کرد. او در پوشش اخبار برزیل به‌ویژه اقتصاد فعالیت می‌کرد. داونی هنگامی که می‌بیند برزیل رسانه‌های قدرتمندی ندارد و در بازتاب اخبار، فرهنگ و اتفاقات تلاشی انجام نمی‌گیرد شروع به نوشتن کتاب دکتر سوکراتس می‌کند.
 
وی، ادامه داد: داونی در حین نوشتن کتاب و آنچه پیرامون دکتر سوکراتس است، در مورد فرهنگ مردم برزیل و نحوه زندگی کردن آنان و آداب و رسومشان هم اشاراتی داشته است.
 
جعفری بیان کرد: کتاب دارای فصل‌بندی نیست؛ اما برهه‌های زندگی دکتر سوکراتس را در 19 بخش پیش برده و از بدو تولد او تا شروع فوتبالش در «بوتافوگو» و در نهایت درگذشتش در سال 2011 داستان ادامه پیدا می‌کند و کلیه مراحل فوتبالی او و جام‌های جهانی‌ که ما فقط تصویری از آن را دیدیم و پشت پرده اتفاقاتی که در جام‌جهانی 1982 افتاد، به صورت کامل در این کتاب هست و بازی به‌یادماندنی ایتالیا و برزیل که «روسی» سه گل زد و داستان رفتنش به تیم فوتبال «فیورنتینا» ایتالیا، اقدامات سیاسی که انجام داد و زندگی شخصی‌اش به رشته تحریر درآمده است.
 
این گوینده رادیو و گزارشگر ورزش، ادامه داد: کتاب دکتر سوکراتس در 400 صفحه توسط انتشارات هم‌گو -که نشری تخصصی در زمینه ورزش است- به بهای 75 هزار تومان به چاپ رسیده است.
 
به گفته جعفری، زبان اصلی کتاب انگلیسی است زیرا اندرو داونی اهل ادینبرو اسکاتلند و از زبان اصلی به فارسی ترجمه شده است.
 
او درباره فعالیت خود در حوزه گزارشگری ورزش هم گفت: از سال 1396 به صورت تخصصی در زمینه فوتبال در رادیو مرکز فارس آغاز به کار کردم و حدود 4 سال است که هم برای رادیو ورزش گزارش ‌می‌کنم و به عنوان کارشناس با یک رادیو و تلویزیون اینترنتی همکاری دارم.
 
جعفری افزود: این کتاب اولین تجربه‌ام در زمینه ترجمه است. ترجمه کتاب دکتر سوکراتس پیشنهاد نشر هم‌گو بود و به دلیل اینکه مقاله‌هایم را در سایت نود خوانده بودند، پیشنهاد داده شد.
 
یادآور می‌شود: فرنوش جعفری از گویندگان رادیو و تلویزیون است که پیش از این در سال 96 یک بازی را در شبکه استانی گزارش کرده‌ است و شاگرد خسرو والی‌زاده به‌شمار می‌رود.
کد مطلب : ۳۱۵۱۷۶
https://www.ibna.ir/vdca0mnei49n661.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه مجازی کتاب استان آذربایجان غربی
بزرگداشت حافظ
تقدیر از مروجان کتابخوانی