به قلم رامین اقتصاد؛

«نامیرایی» متولد شد

«نامیرایی» مجموعه اشعار سپید و یکی از سه‌گانه‌های «رامین اقتصاد» شاعر و نویسنده اردبیلی منتشر و روانه کتابفروشی‌ها شد.
«نامیرایی» متولد شد
«رامین اقتصاد» در گقت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اردبیل، از انتشار یکی از سه‌گانه‌های سپید خود خبر داد و گفت: سه‌گانه شعر «اؤلومسوزلوک»، «نامیرایی» و «ölümsüzlük» در قالب سپید و به زبان‌های ترکی و فارسی پدید آمده و هم‌زمان برای کسبِ مجوز هر سه، اقدام شد که گویا «نامیرایی» زودتر به نتیجه رسیده است.
 
وی درباره ترتیب آثار خود تصریح کرد: «اؤلومسوزلوک» اصل کتاب مجموعه حاضر و حاوی شعرهای سپید ترکی با الفبای معمول زبان ترکی در ایران است و «نامیرایی» ترجمه‌ای مفهومی از کتاب اؤلومسوزلوک بوده، از لحاظ محتوا، دنیایی منحصر به خود است که تلاش کرده‌ام شالوده اؤلومسوزلوک و معنا و محتوا در آن دستخوش تغییرات نشود.
 
اقتصاد ادامه داد: مجموعه «Ölümsüzlük» نیز برگردان کتاب به الفبای لاتین است که سعی شده با اصول روایی این الفبا مطابقت داشته، در عین حال با اصل اثر نیز در محتوا و معنا همخوانی داشته باشد؛ به این ترتیب، یکی از آثار این مجموعه، ترکی بوده، دیگری ترجمه مفهومی کتاب اول به زبان فارسی است و سومی برگردان کتاب اول به لاتین.
 
وی اظهار کرد: این سه‌گانه، روایت عشق و لحظات عاشقانه من و آنا در قالب سه‌گانه نامیرایی به وجود رسیده که برای من بسیار زیبا و بی‌مانند است؛ به این شکل که سطوری سروده من و سطوری سروده آنا -عشق و یگانه بانویی که در تمام زندگی‏‌ام توانستم دوست بدارم- و تولد یک شعر، هم‌زمان، در یک لحظه، در فضای آمیخته با شعر، شعور، موسیقی و عرفان رخ داده است؛ درک و کشف و شهودی بی‌تکرار، در بی‌زمانی و بی‌مکانی مطلق.
 
شاعر «نامیرایی» اضافه کرد: این اثر با ویراستاری نورالله جعفری، آناهیتا شیرین‌صفت و آی‌گون شیرین‌صفت، طراحی و گرافیک نوید اچکان، نقاشی‌خط سماع بهزاد جماعتی و نقاشی‌هایی از ساوالان جماعتی به سرانجام رسیده است.

وی افزود: دکتر ندا بصاری، از اساتید بنده و استاد گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ارومیه، پس از بررسی سه‌گانه شعر سپید «نامیرایی»، یادداشت کوتاهی بر آن آورده‌اند که مایلم با مخاطبان خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به اشتراک بگذارم؛ ایشان نوشته‌اند:
 
«شعر، بیان  احساسات  و  توصیف  جهانی  آمیخته  با تخیلات است، در قالب کلمات و نگاه شاعرانه؛ سنجش و پردازش جهان است از بُعد احساس سراینده آن.

شاعر با نگاه و حسی متفاوت سعی در معرفی جهانی می‌نماید که در ادراک او شکل می‌گیرد و ارتباطی حسی با ماده و فرا ماده و ذهن او  برقرار می‌گردد؛ با این توصیف، تمام انسان‌ها می‌توانند شاعر بوده و دید شاعرانه داشته باشند! اما «نوشتن» موضوعی علی حده است.

آنچه در بررسی آثار رامین اقتصاد برجسته می‌گردد، جهان‌بینی ماورایی و نگاه آمیخته با عرفان و اسطوره ایشان به جهان و پدیده‌های  پیرامون آن است؛ آمیختگی با عناصر طبیعت و بررسی جهان از دریچه وحدت وجود و رسیدن به جوهره هستی که همانا  ذات پاک خداوند متعال است و چه زیبا فرمود:
«همه از خداییم و به سوی او باز می‌گردیم.»

رامین اقتصاد کشف و شهودی را در آثارش آغاز می‌کند که غوطه‌ور شدن در دنیای شاعرانه او، مخاطب را غرق شور، هیجان و نشاطی درونی می‌نماید. سلوکی رندانه و جستجویی ژرف، بی‌واسطه و لذت‌بخش با هستی و عشق‌بازی با جان جهان.

مجموعه «نامیرایی» بیان سحرانگیز لحظات عشق‌بازی شاعر است؛ با آنچه ما را محیط گشته و در مسیر حرکت به سویش می‌خواند و به قول مولانای جان:
حیلت رها کن عاشقا، دیوانه شو، دیوانه شو
و  اندر  دل  آتش درآ، بیگانه شو، بیگانه شو»

بر اساس این گزارش، «نامیرایی» در 73 صفحه و شمارگان 500 نسخه، به قیمت 70 هزار تومان از سوی انتشارات یایلیق اردبیل وارد بازار کتاب شده است.
گزارشگر
مریم رضائی
کد مطلب : ۳۱۴۸۷۰
https://www.ibna.ir/vdca0ynew49n6a1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خاکریز کتاب