مدیر کتاب‌فروشی شرق اهواز معتقد است: هرچند در شرایط فعلی طرح‌های فصلی حُکم مُسکن برای کتابفروشی‌ها دارند؛ اما متاسفانه شاهد رقابت غیرسالم ناشران در برابرکتاب‌فروشان نسبت به ارائه تخفیف‌های بالا و بدون محدودیت، اعم از مجازی و حضوری هستیم.
کتابفروشان نظاره‌گر رقابت نابرابر ناشران در طرح‌های فصلی هستند
منصور رئیسی نافچی مدیر کتابفروشی شرق اهواز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خوزستان، ضمن تبریک انتصاب مدیرعامل جدید موسسه خانه کتاب و تقدیراز ایشان جهت اجرایی شدن دوره‌ جدید طرح‌های فصلی بیان کرد: با توجه به تغییرات صورت‌گرفته از سوی مدیریت موسسه خانه کتاب، پاییزه 1400 با اندکی تاخیر نسبت به دوره‌های گذشته آغاز شد.

رئیسی افزود: با توجه به افزایش قیمت کتاب و کاهش قدرت خرید مردم، مجموعه مدیریت دو شعبه شرق اهواز همواره حامی این طرح ها بوده و خواهد بود؛ اما موجودی کتاب‌های چاپ سال‌های گذشته با قیمت پیشین در قفسه کتاب‌فروشان و جایگزینی چاپ‌های جدید با کتاب‌های فروش رفته از لحاظ نقدینگی، چالشی جدی برای کتاب‌فروشان ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: کتاب جزء معدود کالاهایی است که متناسب با نرخ تورم قیمت به روز ندارد و همین موضوع باعث کاهش سرمایه کتاب‌فروشان شده است. در حالی‌که بیشتر همکاران با عشق و علاقه در این صنف مانده‌اند.

وی با اشاره به اینکه طرح‌های فصلی همچون مُسکنی برای کتاب‌فروشان هستند، تصریح کرد: در شرایط فعلی این طرح‌ها مانند مُسکنی برای کتاب‌فروشی‌ها عمل می‌کنند. متاسفانه همواره شاهد رقابت نابرابر ناشران نسبت به کتاب‌فروشان در ارائه تخفیف‌های بالا و بدون محدودیت به صورت مجازی و حضوری هستیم. به شخصه براین باورم که بعید است در هیچ کسب و کار دیگری بین تولیدکننده و توزیع کننده چنین رقابتی باشد!

مدیرکتاب‌فروشی شرق اهواز در بخش دیگر سخنان خود درمورد عوامل تاثیرگذاری که موجب کمرنگ شدن این طرح‌ها می‌شوند، این‌گونه توضیح داد: کم شدن زمان برگزاری طرح به 5 روز و کاهش اعتبار کلی طرح و همچنین تفاوت تخفیف بین کتاب‌های تالیفی و ترجمه ازجمله مواردی بود که بیشتر کتاب‌فروشان نسبت به آن ناراضی بودند. به باور من 5 درصد، انگیزه خاصی برای مخاطب ایجاد نمی‌کند؛ و یکسان بودن تخفیف‌ها قابل قبول‌تر است.

 وی خواستار توجه جدی متولیان حوزه کتاب در کشور نسبت به رعایت چرخه تولید و توزیع کتاب شد.

رئیسی در پایان ضمن قدردانی از معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد و موسسه خانه کتاب به عنوان مجری طرح یادآور شد: امیدواریم متولیان کتاب با حمایت بیشتر از کتاب‌فروشان به عنوان مهم‌ترین حلقه و واسط گسترش فرهنگ بین مردم، به پایداری ، بقا و گسترش این شغل مهم و شریف کمک کنند.
 
گزارشگر
فریبا حیدرپور
کد مطلب : ۳۱۴۶۶۰
https://www.ibna.ir/vdch-knxv23nz-d.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه مجازی کتاب استان آذربایجان غربی
بزرگداشت حافظ
تقدیر از مروجان کتابخوانی