رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان با اشاره به نشر چهار جلد از «دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان»، گفت: در آینده‌ای نزدیک چهار جلد دیگر از این دانشنامه منتشر و رونمایی می‌شود.
چهار جلد دیگر از «دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان» تا آخر آذرماه منتشر می‌شود
امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در کردستان، با اشاره به روند تدوین «دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان» به عنوان یکی از اقدامات مهم حوزه هنری در بخش تولید، اظهار کرد: تاکنون چهار عنوان از «دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان» منتشر شده و در آینده‌ای نزدیک چهار عنوان دیگر آن نیز منتشر و رونمایی می‌شود.

وی با بیان اینکه استان کردستان و مناطق کردنشین، دارای فرهنگ و تمدنی کهنسال است، عنوان کرد: آنچه در سالیان متمادی همواره مغفول مانده و آن‌گونه بایسته و شایسته به آن پرداخته نشده است، نشان دادن و بازنمایی پیوندهای زیبا و دل‌انگیز فرهنگ کردها با سرزمین هیشگی‌شان ایران است.

رئیس حوزه هنری کردستان ادامه داد: کار تدوین «دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان» از خردادماه سال ۹۵ از سوی حوزه هنری استان، استارت زده شد و حوزه هنری به عنوان نهادی انقلابی و ولایی در یک حرکت ارزشی تدوین این دانشنامه را آغاز کرد که در قدم اول آن چهار کتاب شامل «کردستان و شرق‌شناسان» تالیف کامبیز کریمی، «کردستان و مشاهیر» (سنجرخان) تالیف دکتر اسماعیل احمدی، «کردستان و ادب حماسی» تالیف هادی یوسفی و «کردستان و ادبیات عامه» تالیف جمال احمدی‌آیین در سال 98 منتشر شد.

رییس شورای علمی «دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان»، شناسایی و تحلیل میراث فرهنگی و هنری با رویکر دانش محور و نشان دادن ظرفیت‌ها و استعدادهای فرهنگی استان در راستای توسعه همه جانبه را از جمله اهداف تهیه و انتشار این دانشنامه اعلام کرد و افزود: تلاش می‌شود چهار عنوان دیگر از این دانشنامه‌ها تا پایان آذرماه امسال رونمایی و منتشر شود.

مرادی تاکید کرد: دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان، کار تحقیقی و پژوهشی، بنیادی، تحلیلی و توصیفی ارزشمندی است که داشته‌های فرهنگی را به نسل آینده در قالب مجلدات به مخاطبان و جوانان ارایه می‌دهد.

وی با اشاره به طراحی‌های صورت گرفته در راستای ادامه انتشار مجلدات دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان، اضافه کرد: خوشبختانه در حال حاضر بیش از 10 عنوان دیگر از مجلدات آن نیز در مراحل مختلف تدوین قرار دارند.

رئیس حوزه هنری استان کردستان ضمن پراهمیت دانستن دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان برای نسل‌های آتی بیان کرد: میراث فرهنگی مناطق بومی ایران، ثروت ملی جامعه ایرانی و منبع بسیار غنی برای پژوهش‌های جامعه شناختی، مردم‌شناسی، تاریخی و زبانشناسی است.

به گفته مرادی، ضرورت شناخت پیشینه تمدن و فرهنگ استان - که متاسفانه به علت عدم مواجهه جدی با آن، در معرض فراموشی است -، تلاش برای گردآوری و طبقه‌بندی اسناد درباره میراث فرهنگی و طبیعی، معرفی همگانی چهره فرهنگی کردستان به‌عنوان پشتوانه توانمندی برای توسعه اقتصادی منطقه، در کنار شناخت راهکارها و رمز و راز تلاش پیشینیان و ارائه آن به زبان امروزی، از جمله نکاتی است که کمتر به شکلی علمی و جامع مورد توجه قرار گرفته است.

وی یادآوری کرد: گردآوری و توصیف این میراث در عرصه‌های گوناگون، ضمن این که توجه به این ثروت ملی و کوشش برای حفظ و رشد آن را همراه دارد؛ می‌تواند تا حدی مشکلات پژوهشی را حل و نکاتی از ابهامات را در عرصه‌های مختلف روشن کند و سندی ماندگار برای درک تاریخی و تطبیقی این میراث، جهت مطالعه معاصران و آیندگان و بسترسازی فرهنگی برای جوانان باشد.
گزارشگر
شنو نوری
کد مطلب : ۳۱۲۸۱۴
https://www.ibna.ir/vdcgqx9wtak9q74.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده جایزه کتاب سال