با برگزاری کنگره سالیانه متخصصان علوم اطلاعات بررسی می‌شود؛

راهبردهای تحول دیجیتال در کتابخانه‌ها، آرشیو‌ها و موزه‌ها

کنگره سالیانه متخصصان علوم اطلاعات انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران 18 پنل تخصصی دارد و موضوع آن «ما و تحول دیجیتال» است که راهبردهای این تحول را در کتابخانه‌ها آرشیوها و موزه‌ها بررسی می‌کند.
راهبردهای تحول دیجیتال در کتابخانه‌ها، آرشیو‌ها و موزه‌ها
خراسانچی، دبیر اجرایی ششمین کنگره سالیانه متخصصان علوم اطلاعات در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)؛ گفت: موضوع این کنگره «ما و تحول دیجیتال» است که درقالب پنل‌های تخصصی و با حضور استادان برجسته داخلی و احتمالا خارجی؛ راهبردهای تحول دیجیتال در کتابخانه‌ها آرشیوها و موزه‌ها را بررسی می‌کند.
 
دبیر کمیته راهبری این کنگره عنوان کرد: این کنگره توسط انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران و با حمایت سازمان‌ها و مراکزی مانند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نهاد کتابخانه‌های عمومی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس و مرکز منطقه‌ای علوم استنادی جهان اسلام و... برگزار می‌شود. در واقع این نهادها از اعضای شورای سیاست‌گذاری این کنگره هستند و از برگزاری این رویداد فرهنگی حمایت می‌کنند.

این عضو هیئت مدیره انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران با بیان این که کنگره متخصصان علوم اطلاعات به صورت سالانه برگزار می‌شود؛ عنوان کرد: ششمین دوره این کنگره سال گذشته به خاطر شیوع بیماری کوید 19 برگزار نشد و قرار بود این رویداد در خرداد ماه امسال برگزار شود؛ اما بازهم با توجه به شیوع مجدد و موج چهارم همه‌گیری ویروس کرونا در جامعه برگزار نشد.
 
وی افزود: کنگره ششم از 24 تا 28 آبانماه به صورت آنلاین برگزار می‌شود؛ افتتاحیه این کنگره 24 آبان ماه هم‌زمان با هفته کتاب و کتابخوانی و اختتامیه آن جمعه 28 آبان ماه ساعت 14 تا 16 خواهد بود و در حال بررسی برای برگزاری نیمه حضوری افتتاحیه و اختتامیه این کنگره هستیم. در صورت تایید نهایی؛ افتتاحیه و اختتامیه این کنگره به صورت نیمه‌حضوری در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی برگزار می‌شود.
 
وی افزود: بر اساس اعلام قبلی که قرار بود این کنگره خردادماه 1400 برگزار شود؛ آذرماه سال گذشته فراخوان‌های این کنگره منتشر شد و لایوهای موضوعی در صفحه اینستاگرام و همچنین کارگاه‌ها و پیش پنل‌هایی در فضای «ادوبی کانکت» انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران برگزار شد.
 
خراسانچی عنوان کرد: این کنگره 18 پنل تخصصی دارد که موضوعاتی مانند اخلاق پژوهش، مدیرت اطلاعات پژوهشی، مباحث دانشجویان و دانش آموختگان، آموزش در علم اطلاعات و دانش‌شناسی، سازمان‌دهی دانش و علم سنجی را دربرمی‌گیرد. موضوعاتی مانند بررسی کتابخانه‌های عمومی، تخصصی، دانشگاهی وکودک و نوجوان از دیگر مباحث این پنل‌های تخصصی‌اند. برخی پنل‌ها ممکن است میهمان خارجی داشته باشند. در زمینه داخلی هم؛ اساتید و خبرگان رشته و حرفه‌های مورد نظر، دبیری پنل‌ها را به عهده دارند.
 
وی افزود: در این کنگره؛ پنل «تجربه‌ها و ایده‌های کتابداران (تاک)» هم تدارک دیده شده تا کتابداران بتوانند در آن‌ها تجربه‌ها و ایده‌های نویی که دارند، از طریق آن برای کنگره ارسال کنند.
 
خراسانچی درباره ثبت‌نام در این کنگره اظهار کرد: ما سه سال است هزینه ثبت نام را افزایش ندادیم. این کنگره امسال برای کسانی که عضو فعال انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی هستند؛ امتیاز شرکت رایگان در این کنفرانس تخصصی را در نظر گرفته است. سایر افراد با پرداخت 120هزار تومان برای ثبت نام، می‌توانند در این کنگره و همایش تخصصی شرکت کنند.

وی درباره اجرای آنلاین این کنگره گفت: پنل‌های این کنگره به‌صورت آنلاین از روز 24 آبان‌ماه شروع می‌شود. این پنل‌ها در فضای ادوبی کانکت انجمن برگزار می‌شود که نام کاربری و رمز عبور آن برای ثبت نام شدگان ارسال خواهد شد. افراد برای ثبت نام می‌توانند از طریق congress.ilisa.ir اقدام کنند.
 
 
 
کد مطلب : ۳۱۲۷۲۳
https://www.ibna.ir/vdcf00dmmw6dyea.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تحریف تاریخ