مدیرکل میراث فرهنگی در گفت‌وگو با ایبنا؛

162 سند تک‌برگی سایت جهانی گنبد سلطانیه تحویل داده شد

مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان گفت: مطالعه و نقشه‌برداری از حریم پایگاه میراث جهانی آغاز و تا امروز 162 سند تک‌برگی سایت جهانی گنبد سلطانیه تحویل داده شد.
162 سند تک‌برگی سایت جهانی گنبد سلطانیه تحویل داده شد
امیر ارجمند در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در زنجان بیان کرد: یکــی از را‌ه‌های حفاظت از این میراث، ثبت آثار ارزشمند به لحاظ تاریخی و فرهنگی در فهرست آثار ملی است.

وی با اشاره به اینکه پل‌ها، میدان‌های عمومی، کاروانسراها، آب انبارهای عمومی، مدارس قیدیم از جمله اماکنی هستند، گفت: تملک این اماکن از سوی دولت صورت گرفته و به همین خاطر از سوی دولت حفاظت بیشتری از این اماکن صورت می‌گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با اشاره به اعطای 162 سند در پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه افزود: با توجه به پیگیری‌های انجام‌شده، تفاهم‌نامه و تعاملات موجود بین ادارات کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و ثبت‌اسناد استان زنجان، در راستای ساماندهی اسناد مالکیت اثر جهانی در شهرستان سلطانیه، 162 سند آماده‌سازی شد و املاک موجود در سایت جهانی تحویل اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان شد.

ارجمند با بیان اینکه ثبت سند موجب حفظ حریم این اماکن تاریخی خواهد شد، تصریح کرد: دقت و سهولت در انجام هرگونه اقدام ثبتی بعدی، ارتقای امنیت و آرامش روانی، پیشگیری از جعل اسناد و قابلیت بالای آن در اثبات مالکیت ازجمله مزایای سند مالکیت تک‌برگ است.

وی افزود: آثار و بناهای تاریخی عمدتا با اهدافی چون آزادسازی حرایم آثار ملی و جهانی، حفاظت و یا مرمت آن‎ها به مالکیت میراث‌فرهنگی درمی‌‎آیند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان تصریح کرد: هویت هر منطقه‌ای در دل میراث فرهنگی آن نهفته است و با شناسایی این میراث می‌توان دریافت كه گذشتگان چگونه زندگی می كردند و اصولا پیرو چه ارزش و هنجارهایی در جامعه بوده‌اند.

ارجمند با اشاره به اینکه میراث فرهنگی سرمایه كشور محسوب می‌شوند كه در گذر زمان دست به دست شده و اكنون در اختیار ما قرار گرفته است، گفت: در همین راستا میراث فرهنگی در بخش‌های مختلف به صورت موزه در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.
کد مطلب : ۳۱۱۲۴۸
https://www.ibna.ir/vdcgtq9w7ak9qx4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

بزرگداشت حافظ
بهارانه کتاب
تقدیر از مروجان کتابخوانی