مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس، راه‌اندازی کتابخانه مجازی در کانون را نیاز کودکان و نوجوانان دانست که هنوز زیرساخت‌های آن فراهم نشده و به تحقق نپیوسته است.
کتابخانه مجازی نیازی است که هنوز برطرف نشده است
سعیدرضا کامرانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، چشم‌انداز این مرکز را کتاب‌محور دانست و گفت: بسیاری از مردم خیلی از فعالیت‌های ما را با عنوان کتابخانه می‌شناسند بنابراین کتابخانه یکی از مهم‌ترین و باسابقه‌ترین فعالیت‌های کانون پرورش فکری به‌شمار می‌رود.
 
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس با توجه به اینکه در سال تولید؛ پشتیبانی و مانع‌زدایی رویکردها باید بر این اساس باشد، اظهار کرد: ما هم باید در زمینه تولید محتوا به پشتیبانی بپردازیم و اگر موانعی وجود دارد، آنها را برطرف کنیم.
 
وی با این‌ حال تولید کتاب را معطوف به خاستگاه اصلی کانون در تهران دانست و گفت: تولید محتوای کتاب در استان فارس با توجه به شاخصه‌ و استانداردها ادامه دارد و چنانچه آثاری به ما ارائه شود، برای انتشار به کانون مرکزی در تهران معرفی می‌شود.
 
کامرانی کتاب‌های کانون را دارای اعتبار دانست و افزود: در 2 سال گذشته چندین عنوان کتاب توسط مربیان و همکاران ما به چاپ رسیده است. 2 عنوان کتاب در سال گذشته تولید شد که از آثار مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس بود.
 
وی با اعلام اینکه مجموعه شعر «رد پای سیب» و مجموعه داستان «قصه سیب» در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس تولید و منتشر شد، افزود: توصیه می‌کنم همه کسانی که علاقه‌مند به حوزه قصه و قصه‌گویی هستند، در این زمینه بیشتر فعالیت کنند و کانون حتما حمایت می‌کند به‌ویژه کارهای فاخر با شمارگان بالا به چاپ می‌رسانیم.
 
کامرانی از راه‌اندازی کتابخانه مجازی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس خبر داد و گفت: گرچه بسیاری از نویسندگان در ازای تلاشی که کرده‌اند، حق التالیف می‌خواهند و وقتی آثارشان در فضای مجازی ارایه می‌شود، با دغدغه کپی‌رایت مواجه هستند، متاسفانه هنوز موانع و مشکلات این مسئله در کشور حل و فصل نشده است. ما کتاب‌هایی را که در فضای مجازی اما تقریبا به صورت همگانی دسترسی به این امکان نیافتیم و شاید این هم به عنوان یکی از نقیصه‌های ما باشد. اگر بتوانیم در احقاق حق مولفین گام برداریم، می‌توان در انتشار آثارشان در فضای مجازی تسریع به وجود آورد.
 
وی درباره تولید کتاب‌های صوتی هم اعلام کرد: خوشبختانه در این زمینه یکی از ابتکارات و فعالیت‌های کانون تولید کتاب‌های صوتی است. اعتقاد ما بر این است که کتاب‌های صوتی فقط محدود به افراد نابینا و روشندل نیست و کاربرد آن برای تمامی اقشار است، بنابراین در سال 1399 یک مجموعه کتاب صوتی در کانون منتشر شده است.
 
کامرانی، گفت: در این کتاب صوتی تقریبا 30 عنوان کتاب در یک لوح فشرده قرار گرفته است و همچنین مراحل تولید جلد دوم این مجموعه در قالب لوح فشرده آغاز شده و در حال برنامه‌ریزی است تا در استودیو تخصصی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس صدابرداری و تولید شود.
 
وی پیرامون فعالیت سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم اظهار کرد: با وجود اینکه 8 سالن سینما کانون در استان فارس وجود دارد اما به دلیل شرایط کرونا اگر زیر 10 نفر تجمع وجود داشته باشد هیچ محدودیتی برای فعالیت این فضا وجود ندارد.
کد مطلب : ۳۰۷۵۷۱
https://www.ibna.ir/vdca00ne649nwm1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

بزرگداشت حافظ
بهارانه کتاب
تقدیر از مروجان کتابخوانی