عضو کمیته برنامه‌ریزی طرح «انتخاب پایتخت کتاب ایران» گفت: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طرح مذکور این است که شهرهای کوچکی هم که توان مالی اجرایی و زیرساختی لارم را ندارند، می‌توانند در رقابت با شهرهای بزرگ شرکت کنند. چرا که ملاک اصلی ما طرح‌های خلاقانه و ابتکاری برای ترویج کتاب و کتابخوانی است و نه لزوما گستردگی طرح‌ها.
شهرهای کشور و تلاش برای «انتخاب پایتخت کتاب ایران»/ امکان رقابت برابر برای همه شهرها فراهم است
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ابوالقاسم مقیمی‌عراقی در این باره اظهار کرد: امکان ارسال جداگانه طرح‌ها برای هر شهر، کمک می‌کند تا هر شهر بتواند به‌صورت مستقیم طرح‌های خود را به دبیرخانه مرکزی در تهران ارسال کند.

مدیرکل امور فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: اغلب دیده شده است که شهرهای کوچک طرح‌های خلاقانه‌ای دارند و در تدوین و ارسال این طرح‌ها سریع‌تر عمل می‌کنند.

وی همچنین با اشاره به پیشینه بین‌المللی و ملی این طرح گفت: پیشینه بین‌المللی طرح پایتخت کتاب در کشورمان به سال‌های 2006 و 2011 برمی‌گردد که اگرچه در این دو سال توانستیم تا مرحله‌ای پیش برویم، اما در نهایت نتوانستیم تهران را به عنوان پایتخت کتاب جهان به ثبت برسانیم. پیشینه داخلی آن هم طرحی است که نهاد کتابخانه‌ها و شورای فرهنگ عمومی در «نهضت مطالعه مفید»0 با عنوان «شهر کتاب» به راه انداختند و هدف آن هم توسعه کتاب و کتابخوانی در شهرهای کوچک و رشد و توسعه در صنعت نشر بوده است.

مقیمی‌عراقی به جریان انداختن دوباره این حرکت را با اجرای طرح «انتخاب پایتخت کتاب ایران» از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اتفاق خوبی دانست و درباره ملاک «انتخاب پایتخت کتاب ایران» و مزایای این طرح گفت: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طرح مذکور این است که شهرهای کوچکی هم که توان مالی اجرایی و زیرساختی لارم را ندارند، می‌توانند در رقابت با شهرهای بزرگ شرکت کنند. چرا که ملاک اصلی ما طرح‌های خلاقانه و ابتکاری برای ترویج کتاب و کتابخوانی است و نه لزوما گستردگی طرح‌ها.

عضو کمیته برنامه‌ریزی طرح «انتخاب پایتخت کتاب ایران» متناسب بودن طرح‌ها با نیازهای محلی و ارزش‌های ملی هر منطقه را از دیگر ویژگی‌های این طرح برشمرد و افزود: با اجرای این طرح بسیاری از مناطقی که از فرهنگ‌های بومی برخوردارند، می‌توانند طرح‌های متفاوتی عرضه کنند که براساس مدل زندگی آنها شکل گرفته باشد که این موضوع به تقویت خُرده فرهنگ‌ها نیز کمک می‌کند.

مقیمی‌عراقی افزود: برای همه قشرهای مختلف از کودک و نوجوان تا بزرگسالان، طلاب، دانشجویان و ... در این طرح جایگاهی در نظر گرفته شده است و همه می‌توانند با طرح‌های خلاقانه خود در تمام سطوح آن شرکت کنند.

به گفته وی، در حال حاضر طرح‌های خوبی نیز در شهرهای مختلف در حال اجراست و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به‌عنوان مرجع اصلی ترویج کتاب و کتابخوانی فعالیت‌های گسترده‌ای را در این حوزه آغاز کرده است.
کد مطلب : ۲۱۲۸۶۹
https://www.ibna.ir/vdcfv0d01w6dyca.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه مجازی کتاب تهران ـ 1400
تاثیر فعالیت فروشگاه کتاب آنلاین بر چرخه نشر
پرونده ویژه تحول در صنعت نشر