نشست خبري جشنواره مطبوعات كودك و نوجوان/1

وزيري: هدفمان بهبود كيفيت مطبوعات كودك و نوجوان است

معاون پژوهشي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوان در نشست خبري نهمين جشنواره مطبوعات كودك و نوجوان مهمترين هدف برگزاري اين جشنواره را بهبود كيفيت نشريات كودك و نوجوان ايران عنوان كرد و با انتقاد از كم توجهي نهادهاي مختلف به مطبوعات كودك و نوجوان گفت: اهميت اين حوزه بر كسي پوشيده نيست و ما اميدواريم برگزاري این جشنواره توجه مسوولان را به اين بخش معطوف كند._
نشست خبری نهمین جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان
نشست خبری نهمین جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، نشست خبري نهمين جشنواره مطبوعات كودك و نوجوان صبح امروز (سه‌شنبه 10 آذر) با حضور سيد حسين وزيري، معاون پژوهشي كانون، سيد علي كاشفي خوانساري، دبير جشنواره، مهران بهروز فغاني، مسوول نشست‌هاي علمي و تخصصي جشنواره، حميد باباوند مسوول برگزاري جشن نوقلمان و نگار پدرام، مسوول گروه‌هاي داوري جشنواره، در مركز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان برگزار شد.

سيد حسين وزيري، معاون پژوهشي كانون، در این نشست با بيان اينكه انتظار مي‌رود امسال كيفيت برگزاري جشنواره مطبوعات كودك و نوجوان نسبت به سال‌هاي گذشته بالاتر باشد گفت: بهبود كيفيت محتواي مطبوعات كودك و نوجوان اصلي‌ترين هدف جشنواره است كه اميدواريم با كمك متخصصين، دست‌اندركاران مطبوعات و فعالان ادبي كودك اين امر محقق شود.

وي افزود: اين جشنواره فرصتي است تا مطبوعات كودك و نوجوان دستاوردهاي خود را عرضه كنند و نيز مسير آينده را مورد ارزيابي قرار دهند، مطبوعات كودك و نوجوان در ايران سابقه‌ای نسبتا طولاني دارند، اما به اين بخش توجه لازم نشده است.

وزيري، به صرفه نبودن مطبوعات كودك و نوجوان از نظر اقتصادی را دليل كم‌توجهي به اين حوزه دانست و گفت: اميدوارم جشنواره مطبوعات كودك و نوجوان سبب افزايش اهميت به اين حوزه مهم شود.

معاون پژوهشي كانون با اشاره به اينكه اين جشنواره امسال علاوه بر انتخاب برترين‌هاي مطبوعات، برنامه‌هاي جنبي مفصلي خواهد داشت افزود: بخش نوقلمان بخش جديدي است كه امسال به جشنواره اضافه شده كه اميدواريم اين بخش تحولي ميان كودكان و نوجوانان ايجاد و آنها را به مطبوعات نزديك‌تر كند.

علي كاشفي خوانساري دبير نهمين جشنواره مطبوعات كودك و نوجوان نيز در ادامه با بيان اينكه كانون با توجه به نيازها و درخواست‌هاي فعالان مطبوعات كودك و نوجوانان اين جشنواره را در سال 1375 بنيان نهاد گفت: بخش عمده‌اي از فعاليت‌هاي هشت دوره گذشته اين جشنواره را جعفر ابراهيمي انجام داده كه بايد از ايشان تشكر ويژه‌اي كرد. با وجود سابقه‌اي يكصد ساله‌ مطبوعات كودك و نوجوان در ايران بايد بگويم كمتر به صورت علمي و تخصصي به اين حوزه پرداخته شده و تاكنون بيشتر شاعران و نوينسدگان، گردانندگان اين  بخش بوده‌اند.

كاشفي با اشاره به اينكه امسال تلاش داشته اين جشنواره بيشتر شكل تعاملي و مشاركتي داشته باشد گفت: فكر مي‌كنم تا حدودي در اين بحث موفق بوديم اما با اين وجود مشاركت در حد عالي نبود.

وي افزود: براي اولين بار علاوه بر مطبوعات كودك و نوجوان، برخي خبرگزاري‌ها، سايت‌ها و حتي برنامه‌هاي تلويزيوني درباره كودكان و نوجوان غرفه‌هايي در نمايشگاه دارند و فعاليت‌هاي خود را معرفي مي‌كنند.

دبير نهمين جشنواره مطبوعات كودك و نوجوان با تاكيد بر اينكه داوري بخش‌هاي مختلف جشنواره امسال متحول شده است افزود: سعي داشتيم بخش‌ها و حوزه‌هاي مورد بررسي جشنواره، تخصصي و حرفه‌اي باشند و از طرفي از اهالي مطبوعات خواستيم گزينه‌هاي پيشنهادي خود را به هيات داوران بخش‌هاي مختلف به دبيرخانه معرفي كنند.

كاشفي داوري بخشي از جشنواره توسط كودكان و نوجوان را نوآوري امسال اين جشنواره دانست و اظهار داشت: از كودكان و نوجوانان به عنوان مخاطبان اصلي مطبوعات اين حوزه خواستيم تا مطبوعات منتشر شده در دو سال گذشته را مطالعه  و نشريات مورد علاقه خود را به ما معرفي كنند، از طرفي امسال علاوه بر نشريات فارسي زبان، نشريات انگليسي و عربي كه براي كودكان و نوجوانان ايراني منتشر مي‌شوند نيز در بخشي جداگانه مورد ارزيابي قرار داده‌ايم.

وي روز نخست جشنواره مطبوعات كودك و نوجوان (16 آذر) را ويژه متخصصان و فعالان اين حوزه عنوان كرد و گفت بازديد عموم از 17 تا 20 آذر است.

وي تصريح كرد: برپايي نمايشگاهي از 30 سال مطبوعات كودك و نوجوان ايران، برپايي نمايشگاه نشريات درباره كودكان و نوجوانان و نيز نمايشگاهي از مطبوعات خارجي، از ديگر برنامه‌هاي جشنواره امسال است.

كاشفي همچنين از توزيع فهرست و نماي مطبوعات كودك ونوجوان از سال 1358 تا 1387 همزمان با برگزاري جشنواره خبر داد گفت: كتابي التكرونيكي از بيانيه‌ها و آراي هيات داوران هشت دوره گذشته جشنواره آماده عرضه شده است.

بخش دوم گزارش اين نشست خبري، متعاقبا در «ایبنا» منتشر می‌شود.

کد مطلب : ۵۶۲۸۸
https://www.ibna.ir/vdcivraw.t1aqv2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده جایزه کتاب سال