در پی درخواست رييس انجمن هنرمندان دوستدار ميراث فرهنگي:

اذان مرحوم "موذن زاده اردبیلی"، در فهرست ميراث معنوي کشور به ثبت رسید

اذان مرحوم "موذن زاده اردبیلی"،در حالی در فهرست ميراث معنوي کشور به ثبت رسید که پیش از این "اميد شریف موسوی" رييس انجمن هنرمندان دوستدار ميراث فرهنگي، همزمان با دومين سالروز درگذشت این استاد فقید در گفت و گو با خبرگزاري كتاب ايران خواستار تهيه كتاب و همچنین ثبت اذان جاودانه وي در فهرست میراث معنوی کشور شده بود.
اذان مرحوم "موذن زاده اردبیلی"، در فهرست ميراث معنوي کشور به ثبت رسید
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب(ایبنا)، یک مقام مسوول در سازمان میراث فرهنگی کشور، از ثبت اذان مرحوم موذن زاده اردبیلی به عنوان نخستين اثر ثبتي در فهرست ميراث معنوي کشور خبر داد.
 
مسعود علويان ، رييس اداره ميراث معنوي استان اردبيل، اعلام کرد: اذان مرحوم عبدالرحيم موذن زاده اردبيلي يکي از مهم ترين آثار معنوي کشور است که پس از پيشنهاد ارایه شده، این طرح از اداره ميراث استان به سازمان مرکزي در تهران ارایه شد.

پیشنهاد ثبت اذان جاودانه استاد مرحوم موذن زاده اردبیلی در فهرست ميراث فرهنگي كشور، امسال و همزمان با دومين سالروز درگذشت استاد "رحيم موذن‌زاده اردبيلي" ، از سوی امید شریف موسوی، کارگردان فیلم زندگی این موذن مشهور و از نزدیکان آن مرحوم در گفت و گو با خبرگزاري كتاب ايران عنوان شد.

رييس اداره ميراث معنوي استان اردبيل همچنین با اعلام این خبر که کارشناسان در نقاط مختلف کشور مشغول جمع آوري، مستند سازي اين اذان در سطح کشور هستند، ادامه داد: پژوهشگران در سراسر کشور مشغول جمع آوري مشخصات اين اذان همچون ريتم، آهنگ، سبک و دستگاه که توسط موذنان مختلف اجرا مي شود، هستند. فکر مي کنم  کار آن امسال به پايان برسد، البته نمي‌توان نظري قطعي در اين زمينه ارائه داد، زيرا بايد منتظر پايان پژوهش هاي کارشناسان که مشغول جمع آوري مستندات هستند، بود. 

رييس انجمن هنرمندان دوستدار ميراث فرهنگي (ميراث هنر) ، چندی پیش در گفت و گو با خبرگزاری کتاب، ضمن پیشنهاد ثبت این اذان در فهرست آثار میراث فرهنگی و معنوی کشور گفته بود: این اقدام كوچك‌ ترين كاري است كه به منظور پاسداشت اين نماد ديني، فرهنگي، هويتي و هنري ايراني-اسلامي مي‌توان انجام داد.
 
کد مطلب : ۴۲۴۷
https://www.ibna.ir/vdci.5a5ct1arybc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

محرم 1401