نخستين نشست شعرخواني هفدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس شامگاه 20 اسفندماه در تالار شهيد آويني بندرعباس برگزار و در آن از زنده ياد تيمور ترنج و محمدعلي بهمني، به عنوان مروجان گونه‌هایی از شعر دفاع مقدس تقدير شد.\
مرحوم تيمور ترنج
مرحوم تيمور ترنج
به گزارش خبرنگار اعزامي خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) به بندرعباس، سعيد بيابانكي و عبدالرحيم سعيدي‌راد به عنوان دبيران اين جلسه، به اظهار نظر درباره اشعار خوانده شده پرداختند. 

شاعراني چون سعيد خورشاهيان، افشين علا، عباس چشامي، فرشته رستمي، هادي منوري و علي باقري اشعار خود را در حوزه‌هاي پايداري و دفاع مقدس قرائت كردند. سپس محمدعلي بهمني به پاس ترويج غزل‌سرايي در حوزه دفاع مقدس مورد تقدير قرار گرفت. 

در پايان اين مراسم مريم ترنج فرزند زنده‌ياد تيمور ترنج شعري در مدح پدرش خواند كه در قسمتي از آن آمده است: پيشاني‌ات شلوغ‌ترين بندر جهان است/ به پرنده‌هايي فكر مي‌كند كه از چشمهايم پر مي‌كشند/ مي‌نشينند روي زخم‌هاي مادر بزرگ/ روي سيب زردي در گونه‌هاي مادر كه با هيچ سيلي‌اي سرخ نشد.

مريم ترنج در حاشيه‌ اين مراسم و در گفت‌وگو با خبرنگار ايبنا درباره آثار پدرش گفت: شعر تيمور ترنج بيوگرافي و زندگي‌نامه اوست. اكثر آثار برجسته وي داراي اين ويژگي هستند. 

وي افزود: مرحوم ترنج با شعر سليقه‌اي برخورد نمي‌كرد و شاعران جوان و پيشكسوت را به صورت برابر مورد حمايت قرار مي‌داد. 

تيمور ترنج در سال 1333 و يكي از روستاهاي چهارمحال بختياري متولد شد و دو سال بعد به همراه خانواده خود به خرمشهر نقل مكان كرد. 

وي در سال 1355 براي تحصيل در دوره‌هاي زبان، برق و الكترونيك به آمريكا رفت و در سال 1357 به خرمشهر بازگشت. 

اولين مجموعه شعر او با عنوان "صداي مردم ژرفا" در سال 1372 توسط نشر نويد منتشر شد. 

تيمور ترنج در سال 1379 به عنوان شاعر برگزيده دفاع مقدس مورد تقدير قرار گرفت و سرانجام در روز سيزدهم خردادماه سال 1383 به دليل بيماري كبد دار فاني را وداع گفت. 

دومين نشست هفدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس، صبح امروز(21 اسفندماه) و به ياد شادروان احمد زارعي، يكي از بنيانگذاران كنگره شعر دفاع مقدس آغاز شده است. 

مراسم اختتاميه هفدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس فردا (بیست و دوم اسفند) در بندرعباس برگزار مي‌شود.
کد مطلب : ۳۵۸۸۴
https://www.ibna.ir/vdchk6nx.23nm6dftt2.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هفته کتاب 1401