معاون اسناد و تاریخ شفاهی مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر ۱۷۵ هزار پرونده اسنادی در اختیار مرکز اسناد انقلاب اسلامی قرار دارد که شامل بیش از ۴ میلیون برگ سند است.
۱۷۵هزار پرونده اسنادی در اختیار مرکز اسناد انقلاب اسلامی است
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، حجت‌الاسلام غلامرضا قاسمیان رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با حضور در مرکز اسناد انقلاب اسلامی با حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی رئیس و نیز معاونین این مرکز دیدار و گفتگو کرد.

حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ابتدای این دیدار با بیان اینکه خوشبختانه اخیراً اقدامات ارزشمندی صورت گرفته است و گام‌های خوبی برداشته شده و امیدوار هستیم با آغاز به کار سامانه جدیدی که راه اندازی شده و روزبه روز نیز در حال تکمیل شدن است بتوان اسناد تاریخی کشور و بخصوص حوزه تاریخ انقلاب اسلامی را به صورت دیجیتال در اختیار محققین و پژوهشگران قرار داد.

وی افزود: این پروژه را می‌توان به عنوان یک حرکت عظیم و تاریخی عنوان کرد و نیز یک حرکت پیشران‌های است برای مجموعه کارهای اسنادی و پژوهشی کشور که می‌تواند برای مجموعه‌ای به مانند کتابخانه، موزه و اسناد مجلس شورای اسلامی و نیز بسیاری دیگر از مراکز علمی و پژوهشی کشور مفید واقع شود.

در ادامه این نشست علی فولادی معاون اسناد و تاریخ شفاهی مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۷۵ هزار پرونده اسنادی در اختیار مرکز اسناد انقلاب اسلامی قرار دارد که شامل بیش از ۴ میلیون برگ سند است گفت: یک بانک تصاویر موجود است که شامل ۳۸۰ هزار قطعه عکس از افراد و شخصیت‌ها و مراکز و اماکنی که به نوعی با انقلاب در ارتباط بوده‌اند می‌شود.

فولادی همچنین افزود: بانک چند رسانه‌ای در اختیار داریم که شامل ۵۰ هزار ساعت صوت و تصویر است که عمده این بانک به بخش تاریخ شفاهی اختصاص دارد و مابقی آن نیز شامل سخنرانی، مناظره، میزگرد و … می‌شود.

معاون اسناد و تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفت: سال گذشته ۲ پروفایل جدید به مرکز اسناد اضافه شد که یکی از این پروفایل‌ها به سایت‌های خبری اختصاص دارد که چیزی در حدود ۸۰ میلیون خبر، مقاله و گزارش‌های خبری و … در آن گردآوری شده است. پروفایل دوم کتابخانه دیجیتال نام دارد که هدف گذاری ما تا پایان سال ۱۴۰۲ این است که ۵۰ هزار جلد کتاب تمام دیجیتال در این پروفایل بارگذاری شود که تا امروز حدود ۱۹ هزار جلد آن انجام شده و هم اکنون در سامانه نیز قابل جستجو و مشاهده است.

در ادامه این نشست حجت الاسلام غلامرضا قاسمیان رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با تمجید از اقدامات صورت گرفته در مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفت: راه اندازی چنین سامانه‌ای کار بسیار ارزشمندی است و بسیار خرسند هستم از چنین اقدامی که صورت گرفته است.

وی در پایان ضمن تاکید بر افزایش همکاری‌های دوجانبه بین دو مرکز اظهار امیدواری کرد و افزود: تعامل و همکاری هر دو نهاد می‌تواند ثمرات بسیار ارزشمندی را به همراه داشته باشد.
کد مطلب : ۳۳۸۹۱۰
https://www.ibna.ir/vdcb8wbfgrhbf9p.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

دومین نمایشگاه کتاب‌های تاریخ معاصر ایران