کتاب‌های قاصدک منتشر کرد؛

رعایت حقوق شهروندی در چهارشنبه‌سوری

مجموعه «آموزش فرهنگ و حقوق شهروندی» به قلم طاهره شاه‌محمدی و با تصویرگری ساناز کریمی‌طاری از سوی کتاب‌های قاصدک (موسسه نشر و تحقیقات ذکر) منتشر و راهی بازار نشر شده است.
رعایت حقوق شهروندی در چهارشنبه‌سوری
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، یکی از آیین‌های سالانه و دیرینه ایرانیان جشن سوری، چهارشنبه‌سوری یا به عبارتی دیگر چارشنبه‌سوری است. ایرانیان آخرین سه‌شنبه سال خورشیدی را با برافروختن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می‌روند. چهارشنبه‌سوری، یک جشن بهاری است که پیش از رسیدن نوروز برگزار می‌شود.

مردم در این روز برای دفع شروبلا و برآورده شدن آرزوهایشان مراسمی را برگزار می‌کنند که ریشه‌اش به قرن‌ها پیش باز می‌گردد که مراسم ویژه آن در شب چهارشنبه صورت می‌گیرد. در گذشته و در این آیین برای مراسم در گوشه و کنار کوی و برزن آتش‌های بزرگ می‌افروزند و از روی آن می‌پرند و ترانه (سرخی تو از من، زردی من از تو) می‌خوانند. «سور» در زبان و ادبیات فارسی و برخی گویش‌های ایرانی به معنای جشن، مهمانی و سرخ آمده است.

نزدیک چهارشنبه‌سوری می‌شویم. شب سه‌شنبه آخر سال سعی می‌کنیم هر چه سریع‌تر خودمان را به خانه برسانیم تا هدف تیروترقه‌ها و بمب‌های خانمان‌برانداز عده‌ای، قرار نگیریم! این تصور نسل ما از چهارشنبه‌‌سوری و آداب و رسوم آن است. شبی دلهره‌آور با صداهای مهیب؛ اما سراغ کتاب‌ها یا صندوقچه خاطرات بزرگ‌ترها که می‌رویم، روی دیگری از چهارشنبه‌سوری نمایان می‌شود. شبی پررنگ و نور با گرمای جمع خانواده و دوستان.

در این روز بهتر است برای اینکه هم خودمان و هم دیگران آسیب نبینیم، به حقوق یکدیگر احترام بگذاریم و باعث ناراحتی شهروندان نشویم. پدر و مادرها باید تمامی حقوق فرزندان‌شان را بدانند و به آنها هم آموزش دهند. در این چنین شرایطی، هم کودک می‌تواند به دیگران و حقوق آنها در اجتماع احترام بگذارد و هم، از حقوق خود مطلع می‌شود؛ در نتیجه نمی‌گذارد کسی حقش را پایمال کند.

تربیت اجتماعی کودکان یکی از مهم‌ترین وظایف خانواده و نهادهای آموزشی است. همچنین پرورش ابعاد اجتماعی کودکان باعث عملکرد بهتر ذهنی عاطفی و روانی آنها می‌شود. وقتی فرهنگ‌سازی به صورت یک فرآیند از سنین کودکی آغاز شود می‌توان منتظر اثر بخشی عمیق آن در آینده بود.

یکی از راه‌های آشنایی کودکان، مطالعه کتاب در زمینه حقوق شهروندی است؛ متاسفانه کتاب‌های حقوقی مناسب کودکان نیست و برای آموزش دادن به کودک باید یک حقوقدان به شما مشاوره دهد؛ بنابراین کتاب‌های قاصدک به کمک والدین آمده و با نشر مجموعه 6جلدی «آموزش فرهنگ و حقوق شهروندی» راه را هموار کرده است.

مجموعه 6جلدی «آموزش فرهنگ و حقوق شهروندی» نوشته طاهره شاه‌محمدی و تصویرگری ساناز کریمی‌طاری از سوی کتاب‌های قاصدک (موسسه نشر و تحقیقات ذکر) منتشر شده است. ایده نوشتن این مجموعه از سوی محمدمهدی سیدناصری پیشنهاد شد. این مجموعه برای کودکان 5 تا 8 سال درنظر گرفته شده‌ است. در این مجموعه تلاش شده تا به کودکان نکاتی برای کسب مهارت‌های زندگی شهری از راهی ساده و سرگرم‌کننده آموزش داده‌ شود. این مجموعه 6جلدی بر آن است آن دسته از مهارت‌هایی که هر شهروند برای داشتن زندگی بهتر در بافت اجتماعی لازم است را ساده و سرگرم‌کننده به کودکان ارائه کند.

این مجموعه درباره ثمین و امین خواهر و برادری است که با دنبال کردن سؤالات‌شان و همراهی پدر و مادر نکاتی که در تربیت اجتماعی هر کودک لازم است و از اولین اجتماع یعنی خانواده آغاز شده و به مرور به مهارت‌های آپارتمان‌نشینی مدرسه رفتن، شهرنشینی و حضور در فضای مجازی می‌رسد را به کودکان ارائه می‌کنند. امید است این مجموعه بتواند در بالا بردن کیفیت زندگی فردی و اجتماعی کودکان گام مفید و مؤثری بردارد.
 
آموزش فرهنگ و حقوق شهروندی در خانه
اولین جلد این مجموعه درباره رعایت حقوق شهروندی در خانه صحبت می‌کند که اولین اجتماع زندگی هر شخصی است. در این جلد به کودکان آموزش می‌دهد که هر قسمتی از خانه مناسب چه کاری است و چگونه می‌توانیم نظم و مقررات آن را رعایت کنیم. علاوه بر این به احترام متقابل و کمک به اعضای خانواده اشاره دارد.
 
 
آموزش فرهنگ و حقوق شهروندی در آپارتمان
در این جلد به آموزش فرهنگ آپارتمان‌نشینی می‌پردازد و اینکه هر کدام از اعضای آپارتمان چه قوانینی را باید در قبال هم رعایت کنند. در این کتاب چگونگی زندگی در آپارتمان را به کودکان آموزش می‌دهد تا همه همسایه‌ها بتوانند با رعایت حقوق هم با آرامش در آپارتمان زندگی کنند.
 
آموزش فرهنگ و حقوق شهروندی در مدرسه
کودکان بعد از خانه و آپارتمان وارد اولین محیطی که می‌شوند، مدرسه است. جلد سوم به رعایت حقوق کودکان در برابر هم‌کلاسی‌ها و معلمان خود اختصاص دارد. در این شماره به کودکان مواردی مانند لزوم تغذیه مناسب، استفاده درست از لوازم‌التحریر و ... آموزش داده می‌شود.
 
آموزش فرهنگ و حقوق شهروندی در شهر
در جلد چهارم حقوق کودکان در شهر را آموزش می‌دهد. یکی از موارد بسیار مهم در این جلد رعایت قوانین و مقررات در حین رانندگی و استفاده از اتومبیل است. در جلد چهارم به کودکان درباره زندگی شهری آموزش داده می‌شود.
 
آموزش فرهنگ و حقوق شهروندی در فضای مجازی
در این جلد به حقوق کودکان در فضای مجازی پرداخته شده است. یکی از دغدغه‌های بسیار مهم برای پدران و مادران نحوه و میزان استفاده کودکان از فضای مجازی است که در این کتاب با ارائه یک راهکار مناسب این مشکل را برای والدین برطرف می‌کند. نکته مهم بعدی در این جلد آموزش نحوه ارتباط درست کودکان با معلمان خود در کلاس‌های مجازی است.
 
 
آموزش فرهنگ و حقوق شهروندی در اجتماع
در جلد ششم که آخرین جلد از این مجموعه است، به آموزش حقوق کودکان در بزرگ‌ترین نهاد اجتماعی یعنی جامعه می‌پردازد. در این جلد به یکی از حقوق مسلم تمام کودکان جهان یعنی درس خواندن می‌پردازد؛ علاوه بر این در این جلد آموزش شغل‌های مختلف نیز به کودکان داده می‌شود.
گزارشگر
شیما کرمی
کد مطلب : ۳۳۴۱۷۰
https://www.ibna.ir/vdcfejdmxw6dmya.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده جایزه کتاب سال