مراسم یادبود آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری برگزار شد

ری‌شهری نوعی گفت‌وگو بین نصوص علوم دینی با مسائل روز جامعه ایجاد کرد

حجت‌الاسلام مسعودی گفت: آیت‌الله محمد محمدی‌ری‌شهری نوعی گفت‌وگو بین نصوص علوم دینی با مسائل روز جامعه ایجاد کرد.
ری‌شهری نوعی گفت‌وگو بین نصوص علوم دینی با مسائل روز جامعه ایجاد کرد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از ستاد خبری سی‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب، مراسم یادبود آیت‌الله محمد محمدی‌ری‌شهری، با حضور عبدالهادی مسعودی و محمدتقی سبحانی‌نیا در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار شد. 

حجت‌الاسلام مسعودی در ابتدای مراسم یادبود بیان کرد: مقدمه‌ای برای دسته‌بندی تولیدات کتابی آقای ری شهری وجود دارد که به این صورت است: علمی، اخلاقی، سیاسی، اداری. برخی از کتاب‌های مرحوم ری‌شهری مخصوص علمای دینی است؛ کتاب‌هایی مثل مبانی‌های خداشناسی و... . حجت‌الاسلام و المسلمین ری‌شهری در دسته علم اخلاق کتاب‌هایی نوشته‌اند که خودشان آن را در زندگی‌شان تجربه کرده بودند. 

او ادامه داد: آقای ری‌شهری نوعی گفت‌وگو بین نصوص علوم دینی با مسائل روز جامعه ایجاد کرده بود. وی پنج عنوان کتاب در موضوع امور سیاسی مثل «سنجه انصاف» دارد. در زمینه انقلاب فعالیت‌های زیاد داشته است. وی خودش را موظف می‌دانستند که حمایت علمی از ادارات انقلاب انجام بدهند. 

حجت‌الاسلام مسعودی بیان کرد: مرحوم ری‌شهری کتابی دارند به نام «اخلاق اطلاعاتی» که در جمع مأموران اطلاعاتی نوشتند، ایشان حتی در امور حج هم صاحب‌نظر بودند. برخی از کتب ایشان مثل «مسئله اعتکاف» به مسائل روز می‌پرداخت، ما برای این دست از کتاب‌ها، عنوان فرهنگ‌نامه گذاشتیم. 

مسعودی با اشاره به اینکه ایشان برخی از کارهایشان را در هواپیماها انجام می‌دادند، افزود: در یکی از خاطرات خود می‌گویند که من این قسمت از کتابم را در پرواز تهران به عربستان نوشتم. اینطور برای کارهایشان برنامه‌ریزی داشتند. عرصه اداری از موضوعاتی است که آقای ری‌شهری درباره‌اش کتاب نوشته است و در آن به روابط اداری و رفتارهای اخلاقی در عرصه ادارات اشاره می‌شود.

ری‌شهری پشتکار فراوانی در تمامی امور داشتند
محمدتقی سبحانی‌نیا در ادامه این جلسه بیان کرد: آقای ری‌شهری یک‌سری ویژگی‌های شخصیتی دارد که ویژگی‌ها ایشان را به یک تلاشگر تبدیل کرده است بویژه پشتکار فراوانی در تمامی امور داشتند.

او افزود: نظم ایشان بسیار عالی بود. دقایق روزشان را هم حساب می‌کردند و برای همه آن برنامه داشتند. ایشان ذهن خلاقی داشتند، اینکه موضوعات روز را متناسب با اصول درست اسلامی تدوین می‌کردند، نشان از ذهن خلاق ایشان است.

ایشان خودشان را وقف جامعه کرده بودند
حجت‌الاسلام و المسلمین مسعودی با بیان خاطره‌ای اضافه کرد: فرزند ایشان در موضوع اوقات فراغت حاج آقای ری‌شهری هیچ حرفی نمی‌زنند و اصلاً اوقات فراقتی برای ایشان نمی‌شناختند. ایشان در سفرهای خود تا می‌توانستند، تجربه‌های زیستی کسب می‌کردند. از نوجوانی می‌آیند قم و پدر ایشان که نانوا بود، هزینه کمی به ایشان می‌دادند و ایشان از آن پول کم، درصدی را کنار می‌گذاشتند تا با آن کتاب بخرند. جدای از این مساله، ایشان دفتر خمس داشتند و هرآنچه جزو کارهای روزانه‌شان بود، می‌نوشتند. برای اینکه خسته نشوند، به مطالعه‌شان تنوع داده بودند؛ برخلاف امثال ما که به کارمان تنوع می‌دهیم.

او خاطره‌ای از آیت‌الله ری‌شهری بیان کرد و گفت: آقای ری‌شهری دو تا ساک سبز مخصوص جابجایی کتاب داشتند که الان در موزه خانوادگی ایشان است در مسافرت‌های خارج از کشور. این دو ساک همیشه با ایشان بود.

مسعودی افزود: آقای ری‌شهری یک عارف ممتاز بود، ایشان خودشان را وقف جامعه کرده بودند. گفتگو و مصاحبه با دیگران جزو تفریحات ایشان بود. آقای ری‌شهری اصلاً خصومت شخصی با کسی نداشتند. درست است که برخی از افراد می‌گویند که ایشان این همه کتاب را ننوشته‌اند، بلکه دیگران برایشان نوشته‌اند و ایشان صحه گذاشته‌اند، اما من می‌گویم که دست‌نویس‌هایی وجود دارد که حتی طراحی و نحوه چینش واژگان روی جلد کتاب‌ها را هم برای آن‌ها مشخص کرده‌اند.

ایشان طوری برخورد نمی‌کردند که آدم به کارش دلسرد شود
حجت‌الاسلام سبحانی با اشاره به اینکه آقای ری‌شهری عنوان کلینی زمان را داشته‌اند، افزود: اولین دایرة‌المعارف شیعه را آقای کلینی سامان داده‌اند که بسیاری از علمای تشیع از آن استفاده می‌کردند. اگر با این مقیاس آقای ری‌شهری را مقایسه کنیم، ایشان در عرصه حدیثی جریان‌ساز است. از طرفی، ایشان حدیث را از کنج بی‌توجهی درآوردند.

او گفت: اخلاق مدیریتی آقای ری‌شهری ویژه است. ایشان بیست سال نماینده رهبری در بعثه بودند. در تمام سمت‌ها و مسئولیت‌هایی که ایشان می‌گرفتند، اعضای زیرمجموعه ایشان اصلاً دوست نداشتند که ایشان از آن سِمت بروند. ارتباط عاطفی ایشان هم قوی بود و صرفاً امر و نهی مدیریتی نداشتند. اخلاق خوش و خوب ایشان جذبه خاصی ایجاد کرده بود. وی مدیری بودند که در طبقات زیرمجموعه خود محبوب بودند.
کد مطلب : ۳۲۱۸۴۹
https://www.ibna.ir/vdceez8xojh8wvi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران