بسته پیشنهادی کتاب ویژه روز مادر؛

بوی عطر یاس در «چهل دسته گل سفارشی» تا «کاش برگردی»

انتشارات شهید کاظمی به مناسبت فرا رسیدن سالروز ولادت حضرت زهرا (س)، روز مادر و روز زن، بسته مطالعاتی شامل کتاب‌های «چهل دسته گل سفارشی»، «مادر آفتاب»، «فاطمه نگین جهان و جنان»، «مادر مبارزان»، «ناتا» و «کاش برگردی» را با تخفیف ویژه به علاقه‌مندان عرضه کرده است.
بوی عطر یاس در «چهل دسته گل سفارشی» تا «کاش برگردی»
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، 20 جمادی‌الثانی مصادف با ولادت حضرت فاطمه (س) است، بانویی که گل سرسبد تمام بانوان عالم است؛ تنها زنی که پدرش معصوم، همسرش معصوم و خودش نیز معصوم بوده و پیامبر گرامی اسلام (ص) به او لقب ام‌ابیها داده است.

زندگی و سیره حضرت زهرا (س) به قدری آموزنده و جذاب است که هر زن آزاده ای در جهان او را همچون قدیسه ای تحسین می‌کند؛ زنی که از دامن خدیجه کبری (س)، همسر پیامبر گرامی اسلام متولد و در کانون نخستین خانواده اسلامی با نغمه‌های آسمانی و تسبیح قدسیان همراه شد و خداوند به او لقب کوثر را عطا کرد چرا که وی سرچشمه تمام خوبی‌های جهان است. تولد این بانوی گران قدر به ابتکار بنیان گذار جمهوری اسلامی، روز زن و روز مادر نام گرفت و البته اگر روزی باید روز زن یا روز مادر باشد، چه روزی والاتر و افتخار آمیز تر از روز ولادت با سعادت فاطمه زهرا وجود دارد؟

به مناسبت فرا رسیدن سالروز ولادت حضرت زهرا (س)، روز مادر و روز زن، انتشارات شهید کاظمی بسته مطالعاتی با این موضوع را به خدمت علاقه‌مندان عرضه کرده است.

«چهل دسته گل سفارشی» | اثر سید مهدی موسوی | انتشارات شهید کاظمی
روایت‌هایی کوتاه از ارادت‌های شهدا به حضرت زهرا(س)

این کتاب بُرش‌هایی است از خاطرات چهل شهید می‌باشد که در برگیرنده عشق و ارادت شهدا به حضرت زهرا سلام الله علی‌ها، و نیز عنایت آن بانو به این چهل دسته‌گل است. سید مهدی موسوی، برای توصیف این عشق و ارادت هم از زبان روایت بهره جسته و هم از زبان شعر. به قول خودش آن‌جا که زبان روایت تاب نمی‌آورَد، شعر از راه می‌رسد و بخشی از بارِ ماجرا را به دوش می‌کشد. بُرش‌های مناسب وکوتاه از خاطرات و همچنین تلفیقِ نثر و شعر، دو شاخصه‌ای است که کتاب را از کتاب‌های مشابه متمایز می‌سازد.

گزیده متن:
علی‌رضا ادامه داد: «فقط از خدا می‌خواهم روز شهادت بی‌بی شهید شوم»
سرانجام، آرزوی علی‌رضا هاشم‎ی نژاد در سال 1365 برآورده شد و روز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها، در شلمچه به دیدار معبود شتافت، آن هم در قنوت نماز صبح!
در نمازش علی‌رضا آخر
ربّنا گفت و کربلایی شد
او رضای علی و فاطمه را
برگزید و علی‌رضایی شد
 
«مادر آفتاب» | اثر مهرالسادات معرک نژاد | انتشارات شهید کاظمی
روایتی داستانی از زندگی حضرت فاطمه‌زهرا(س)

زندگی حضرت زهرا(س) این بانوی باعظمت اسلام که شهادت مظلومانه او سرآغاز دیگر مصائب تاریخ شیعه بوده و هست و تا همیشه‌ تاریخ در خاطره همگان باقی خواهد ماند، زوایای پیدا و پنهان دیگری دارد که پرداختن به آن‌ها و به تصویر کشیدن‌شان در بیش از هزاران کتاب بگنجد؛ اما به آن کمتر پرداخته شده است. زندگی نورانی و پر برکتی که می‌تواند داستان و رمان‌های زیادی از آن الگو بگیرد و به رشته تحریر درآید. این اثر جلد دوم از مجموعه 14 جلدی «چهارده خورشید و یک آفتاب» می‌باشد. روایتی مستند؛ که با قلمی نو و شیوا اما داستان‌گونه که از یکصد داستانک تشکیل شده و از ولادت تا شهادت را به تصویر می‌کشد.

گزیده متن:
از اهالی مدینه بود. در زد، وارد شد. سلامش کرد. از دلیل آمدنش پرسید.
گفت: آمده‌ام از شما خیر و برکت بگیرم.
فاطمه(سلام الله علیها) گفت: هرکس سه روز بر پدرم یا بر من سلام کند، خدا بهشت را بر او واجب می‌کند.
پرسید: تاوقتی زنده هستید؟
فاطمه(سلام الله علیها) جواب داد: هم در حیات، هم در ممات.

«فاطمه نگین جهان و جنان» | اثر محمدرضا رمزی اوحدی | انتشارات شهید کاظمی

این کتاب که حاصل سال‌ها تحقیق استاد محمدرضا اوحدی می باشد، حاوی احادیث و روایات و همچنین موارد مطرح شده در شناخت فضائل و کرامات حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها از منظر اهل سنت است.

در این کتاب بیش از یکصد و پنجاه اثر از راویان و نویسندگان اهل سنت استفاده شده است.

گزیده متن:
دینوری عالم سنی در 1165 سال قبل در کتاب الامامه به ماجرای حمله عمر به خانه امام علی علیه السلام و اعمال قنفذ مفصل اشاره کرده و حدود 20 نفر از علمای اهل سنت این را نوشته اند بیشتر مطلب با مدارک محکم در کتاب فاطمه (سلام الله علیها) نگین جهان و جنان می باشد. ابوبکر در وقت جان دادن گفت: ای کاش دستور حمله به خانه زهرا را نمیدادم. این مطلب را بیش از 30 نفر مورخ قدیمی سنی آورده اند که اسامی آن‌ها در کتاب فاطمه (سلام الله علیها) نگین جهان و جنان آمده در ثانی قرآن در آیه 27 سوره نور می‌فرماید ؛ ای مسلمانان بدون اجازه وارد خانه‌های یکدیگر نشوید. حضرت زهرا (سلام الله علیها) وقتی انحراف مردم را از راه امام علی علیه السلام دید در مقابل آنها ایستاد چون که میدانست دین خدا را نابود می‌کنند.

فخر رازی مفسر سنی در جلد 10 ص 540 تفسیر کبیر می‌نویسد: خلیفه اول در حکومت 10 ساله‌اش 94 حکم واجب و حلال خدا را تعطیل کرد و حضرت جلوی چنین کسی تا پای جان ایستاد.
طبری و یعقوبی دو مورخ سنی در 1151 سال قبل در کتاب تاریخ خود جلد 2 ص 126 و جلد 3 ص 202 ماجرای حمله به خانه حضرت زهرا (سلام الله علیها) را آورده¬‌اند، عجیب آنکه در کتب تفسیری اهل سنت 100 آیه در شان آن بانو نقل شده که همه آن 100 آیه در کتاب «فاطمه (سلام الله علیها) نگین جهان و جنان» آمده و عمر، خانمی را مجروح کرد که درباره او بیش از 100 آیه در قرآن نازل شده است.

«مادر مبارزان» | اثر مهدی طائب | انتشارات شهید کاظمی
تحلیلی گذرا بر مبارزات هوشمند حضرت ‌زهرا(سلام الله علیها)، بر گرفته از دروس تطبیقی حجت‌الاسلام مهدی ‌طائب

هر پژوهشگر و متفکر بصیری با مطالعه در تاریخ صدراسلام پی‌ خواهد برد که جریان انحرافات آن بُرهه در آنچه به ظاهر رخ داده خلاصه نمی‌شود؛ بلکه یک شبکه نفوذ سری به صورت حرفه‌ای و کاملا نامحسوس با سوء استفاده از بی‌بصیرتی آحاد جامعه‌اسلامی و دنیا‌طلبی برخی از صحابه، جامعه نو پای اسلامی را از مسیری که حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) تعیین فرموده بود، منحرف ساخته و شکافی تاریخی در امت‌واحده اسلام ایجاد کرده است که آثار شوم آن کماکان پابرجاست. بر این اساس باید تاریخ به گونه دیگری ورق زده و روشن شود. این اثر تلاش دارد که با روشن‌گری در این زمینه به برخی از وقایع تاریخی با محوریت زندگی و مبارزات هوشمندانه حضرت فاطمه‌زهرا(سلام الله علیها) بپردازد و پاسخی باشد به سوالات متداول در این زمینه.

گزیده متن:
و اینگونه بود که با رشادت‌ها و مجاهدت‌های یگانه بانوی اسلام، محور امامت و ولایت، توانست عزت‌مندانه و بدون اینکه بیعت ظالمانه جریان نفوذ بر گردنش بیاید استمرار پیدا کند. جریان نفوذ قصد داشت علی‌(علیه السلام) را یا ترور فیزیکی کند یا ترور شخصیتی. زهرای مرضیه‌(سلام الله علیه) با جانفشانی و فدا کردن جان خود، جریان نفوذ را در هر دو زمینه ناکام گذاشت..

«ناتا» | اثر زهرا باقری | انتشارات شهید کاظمی
رمانی تاریخی-مذهبی از صدر اسلام با محوریت بَردگی درآفریقا تا کنیزی و همسایگی با اهل‌بیت(ع)

نویسنده بر آن است تا تحولات اجتماعی ناشی از ظهور اسلام را با تکیه بر مسائل زنان و حقوق بردگان به تصویر بکشد. روایت داستان از دو زاویه دید متفاوت، تاثیرات مختلف اسلام را بر قشرهای گوناگون اجتماع ترسیم می‌کند. واقعه غدیر و وقایع سیاسی پس از وفات پیامبر(ص)؛ از دیگر مسائلی است که نویسنده به آن می‌پردازد. او تلاش می‌کند تا با ترسیم واکنش‌های شخصیت‌های مختلف داستان، وقایع این برهه از تاریخ اسلام را به نمایش بگذارد. باخواندن این رمان می‌توانید یک دوره‌ی اجمالی تاریخ اسلام را مرور کنید و با زندگی کنیزان و زنان در صدر اسلام بیشتر آشنا شوید.

گزیده متن:
برای خرید به بازار رفته بودم که باشنیدن صدایی دلنشین پاهایم سُست شد. عربی را به خوبی می‌فهمیدم؛ ولی این کلام شبیه کلمات مردم شهر نبود‌. انگار به قلبم نفوذ می‌کرد. به غلام همراهم اشاره کردم بایستد، او هم مشتاق شنیدن بود. زیرسایبان دُکانی ایستادم. جوانی بلند قامت، خوش‌چهره و خوش‌صدا این کلمات را می‌خواند. مسحور کلماتش شدم و اشک از چشمانم سرازیر شد. جوانان زیادی گرداگرد او ایستاده بودند. بعداز خواندن آیات با صدای دلنشینش گفت: «خدا ما را خَلق کرده است که او را بپرستیم و عبادت کنیم. دست از دزدی و فحشا برداریم. زنان وکودکان را محترم بشماریم. به سالخوردگان احترام بگذاریم و به تُهی‌دستان کمک کنیم».

«کاش برگردی» | اثر محمد رسول ملاحسنی | انتشارات شهید کاظمی
زندگی‌نامه شهید مدافع حرم زکریا شیری به روایت مادر

نویسنده این کتاب که قبلا با کتاب «یادت باشد» نگاهی عاشقانه به زندگی مدافعان حرم داشته است، این بار در کتاب «کاش برگردی» در نگاهی تازه، داستان زندگی یکی از شهدای مدافع حرم را از زبان مادر شهید به روایت می‌نشیند و در صفحات مختلف نکات تربیتی یک زندگی ساده را با روایتی داستانی و جذاب تقدیم خوانندگان می‌کند. کتاب یادت باشد پنجره‌ای عاشقانه بود بر از خود گذشتن، و کتاب کاش برگردی پنجره‌ای مادرانه است برای از کجا آمدن. کاش برگردی روایت تربیت حمیدها و زکریاهای عصر ماست. اگر با مطالعۀ کتابِ یادت باشد این سؤال برایتان ایجاد شد که چگونه می‌شود مانند حمید شد، یا چگونه می‌شود فرزندی چون حمید تربیت کرد، کتاب کاش برگردی را بخوانید. معتقدم این روایت نه‌تنها روایت مادر زکریا، بلکه روایت همۀ مادران شهدای سرزمین ماست.

گزیده متن:
دستش را که گرفتم یخ کرده بود، پاهایش می‌لرزید، رو به من گفت: «عزیز نمی‌تونم راه برم، منو بغل می‌کنی؟» یک‌دستی فاطمه را بغل کردم و با دست دیگرم دوچرخه‌اش را گرفتم و راه افتادم. فاصلۀ زیادی تا خانه نبود، ولی آن چند دقیقه خیلی سخت گذشت. فاطمه محکم دستانش را دور گردن من انداخته بود و آرام اشک می‌ریخت و من مجبور بودم مثل همیشه نقش مادری را بازی کنم که قرار است سنگ صبور این خانواده باشد. هرچه جلوتر می‌رفتیم فاطمه محکم‌تر مرا بغل می‌کرد. می‌دانستم آغوش پدر می‌خواهد. حال خودم هم تعریفی نداشت. غربت خودم و دختر شهید را حس می‌کردم و روزهای سختی که قرار است بعد از این داشته باشیم.

علاقه‌مندان برای تهیه کتاب‌هایی با محوریت «روز مادر، همسران و مادران شهدا»، می‌توانند به سایت انتشارات شهید کاظمی  https://nashreshahidkazemi.ir/  و یا سایت من و کتاب manvaketab.ir مراجعه و کتاب‌ها را با تخفیف ویژه و ارسال رایگان دریافت کنند.
کد مطلب : ۳۱۷۵۳۹
https://www.ibna.ir/vdcfmedm1w6dyta.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران