در آئین گرامیداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در باکو مطرح شد؛

شهید سلیمانی در ایده‌پردازی و ولایت‌مداری زبانزد بود

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان، گفت: شهید سلیمانی در ایده‌پردازی و ولایت‌مداری و عشق به ولایت، زبانزد عام و خاص بود و حضورش در همه میدان‌ها، همراه با عشق و صفای باطنی بوده و با محبت و عشق و ملاطفت مراوده می‌کرد و همین امر موجب ماندگاری یاد و خاطره وی شده است.
شهید سلیمانی در ایده‌پردازی و ولایت‌مداری زبانزد بود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، آئین گرامیداشت دومین سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، دوشنبه 13 دی‌ماه 1400 در محل رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو برگزار شد.
 
شهید سلیمانی در حوزه‌های نظامی و سیاسی شخصیت بزرگی بود
در این مراسم که بیش از یکصد نفر از دیپلمات‌ها، کارگزار و دیگر دوستداران «مکتب حاج قاسم» حضور داشتند، سید عباس موسوی؛ سفیر کشورمان در باکو ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزم و یار دیرین او ابومهدی المهندس، گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی هم در حوزه نظامی و هم در حوزه سیاسی شخصیت بزرگی بود که با حضور وی در کنار دیپلمات‌های کشورمان، دو بال دیپلماسی و میدانی سیاست خارجی ما تکمیل می‌شد و همواره موجب عزت و سربلندی کشور عزیزمان بود .
 
وی ادامه داد: شهید سلیمانی در ایده‌پردازی و ولایت‌مداری و عشق به ولایت، زبانزد عام و خاص بود و حضورش در همه میدان‌ها، همراه با عشق و صفای باطنی بوده و با محبت و عشق و ملاطفت مراوده می‌کرد و همین امر موجب ماندگاری یاد و خاطره وی شده است.
 
سفیر جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان، شهادت حاج قاسم سلیمانی را ضایعه بزرگی برای ایران و امت اسلامی دانست و افزود: شهادت وی همچون زمان حیات وی، موجب بالندگی نظام اسلامی و تربیت نیروهای ولائی و شجاع در آینده خواهد شد. شهادت سردار همچون موج بزرگی در دنیا همه وجدان‌های انسانی را به خود معطوف ساخت و قطعا مکتب سلیمانی بعد از این موج بیداری، نشو و نمای بیشتری خواهد یافت.
 


سردار سلیمانی، شهید راه انسانیت است
در ادامه این برنامه پورمرجان؛ رایزن فرهنگی ایران در باکو، ضمن تجلیل از شخصیت جهانی سردار دل‌ها، وی را نه فقط مختص ایران، بلکه متعلق به جهان اسلام و بلکه انسانیت دانست و گفت: شهید حاج قاسم به همان اندازه که به فکر تشیع و آزادسازی مناطق شیعی بود، برای آزادی اهل سنت و حتی انسان‌های دیگری که تحت ظلم و ستم قرار گرفته بودند، تلاش می‌کرد و آنچه برای او مهم بود، استکبارستیزی و ظلم‌ستیزی بوده و لذا او نه فقط  شهید راه وطن، بلکه شهید راه انسانیت است.
 
وی ادامه داد: افکار حاج قاسم در حوزه مقاومت، شهادت، ایثار، معنویت، عشق و صلح، متعلق به همه جوامع انسانی است و برای همین مخاطبین زیادی در همه جوامع پیدا کرده و مکتب شهید سلیمانی در حال رواج گرفتن و بسط یافتن است.
 


مکتب حاج قاسم، همان صدق و اخلاص است
جواد فروتن؛ وابسته نظامی سفارت کشورمان در باکو نیز ضمن تجلیل از شخصیت شهید حاج قاسم، وی را در حوزه نظامی و سیاسی و فرهنگی به ‌نوان یک الگو معرفی کرد که باعث قدرت گرفتن کشور در همه عرصه‌ها شد. مکتب حاج قاسم که در فرمایشات مقام معظم رهبری هم مورد تأکید قرار گرفته بود، همان صدق و اخلاص است که توانسته در دل‌های همه آزادگان رسوخ کند.
 
سردار سلیمانی، ملتی‌ترین و امتی‌ترین شخصیت در دوره معاصر بود
در بخش دیگری از این برنامه، حجت‌الاسلام والمسلمین میرسلام؛ معاون نماینده ولی‌فقیه در باکو، ضمن بیان گوشه‌هایی از شخصیت معنوی و عرفانی شهید حاج قاسم، او را در ولایت‌پذیری و معنویت یکی از الگوهای جامعه دینی دانست و گفت: شهید حاج قاسم و شهید ابومهدی المهندس هر دو زحمات و جانفشانی‌های زیادی در زمان جنگ تحمیلی و بعد از آن داشتند و موجب عزت ایران اسلامی شدند. تشییع پیکر این دو شهید شاید در تاریخ اسلامی کم‌نظیر باشد و این امر نشان می‌دهد که وی ملتی‌ترین و امتی‌ترین شخصیت در دوره معاصر بود که مقام معظم رهبری در فرمایشات خود به آن تأکید فرمودند.
 


شعرخوانی و مداحی چند تن از دوستداران مکتب حاج قاسم سلیمانی از دیگر بخش‌‌های این آئین بود.
کد مطلب : ۳۱۶۷۲۱
https://www.ibna.ir/vdchi-nxz23nzqd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران