در کارگروه هنر و ادبیات شهید الله‌دادی یزد مطرح شد؛

دسترسی به کتاب در یزد آسان نیست/ نویسندگان حوزه دفاع مقدس مظلوم واقع شده‌اند

کارگروه هنر و ادبیات شهید الله‌دادی یزد با محوریت «بررسی راهکارهای بهبود وضعیت نشر و توزیع آثار مکتوب دفاع مقدس» برگزار شد.
دسترسی به کتاب در یزد آسان نیست/ نویسندگان حوزه دفاع مقدس مظلوم واقع شده‌اند
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در یزد، کارگروه هنر و ادبیات پزوهشکده شهید الله‌دادی با محوریت «بررسی راهکارهای بهبود وضعیت نشر و توزیع آثار مکتوب دفاع مقدس» و با حضور مسئولان فرهنگی استان یزد برگزار شد.

عالیه مهرابی دبیر هنر و ادبیات پزوهشکده شهید الله‌دادی در این نشست با اشاره به تولیدات مکتوب حوزه دفاع مقدس گفت: متاسفانه این تعداد کتاب‌های چاپ شده در حوزه دفاع مقدس با مردم به خوبی ارتباط برقرار نکرده‌اند و شاهد این ارتباط نیستیم.

وی بیان کرد: نداشتن رسانه یکی از مهمترین عوامل در ناشناخته ماندن نویسندگان حوزه دفاع مقدس است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

مهرابی بیان کرد: رسانه‌هایی مانند خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) و بسیج رسانه به‌خوبی می‌توانند در راستای معرفی کتاب و نویسندگان گام بردارند و امیدواریم بتوانیم به‌خوبی از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

شاهد مظلومیت نویسندگان حوزه دفاع مقدس هستیم
علی‌محمد پارسائیان رئیس بسیج رسانه استان یزد نیز در این مراسم گفت: کتب دفاع مقدس باید مورد بررسی قرار بگیرند که به چه دلیل کمتر ارتباط با مخاطبین برقرار می‌کنند.

وی افزود: توجه به رسانه و برگزاری نشست‌هایی با حضور رسانه‌ها و همچنین حضور پرشور مردم می‌تواند ما را در این ارتباط کمک کند.

پارسائیان ادامه داد: نویسندگان دفاع مقدس در بحث رسانه بسیار موثر هستند که خود آنها نیز می‌توانند با ارتباطشان در معرفی آثار خود گام بردارند.

وی افزود: متاسفانه شاهد مظلومیت نویسندگان حوزه دفاع مقدس هستیم زیرا مراسمی‌ برای تجلیل از آنها نداریم و برنامه‌های مناسبتی بسیار کوتاهی برای آنها داریم درحالی‌که برای تقویت این حوزه می‌توانیم با برگزاری نشست‌های رسانه‌ای و تجلیل از نویسندگان به این هدف برسیم.

رئیس بسیج رسانه استان یزد گفت: معرفی شهدا از طریق نویسندگان حاذق می‌تواند در ارائه کتاب‌ها حوزه دفاع مقدس و ارائه رمان‌ها مذهبی ما را یاری کند.

پارسائیان گفت: بحث دفاع مقدس بحث فراجناحی است که ما باید با برنامه‌ریزی این دغدغه را برای اقشار مختلف به ویژه رسانه‌ها ایجاد کنیم.

ثبت بیش از 6 هزار ساعت مصاحبه شفاهی برای ثبت مکتوب آثار دفاع مقدس
منصور زارع رئیس بنیاد حفظ و نشر آثار و ارزش‌های دفاع مقدس یزد نیز در این نشست گفت: اداره حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با توجه به تعداد بالای رزمندگان و خانواده‌های شهدا و کم‌کاری در این بخش، برخی مواقع نتوانسته به‌خوبی ثبت مکتوب خاطرات و اتفاقات را داشته باشد.

وی افزود: دفاع مقدس همه اقشار مختلف مردم را دربرمی‌گیرد و همه باید پای کار باشند تا بتوانیم گامی‌مثبت برداریم.

زارع ادامه داد: متاسفانه ما به دلیل نبود امکانات نتوانسته‌ایم به‌خوبی در ثبت مکتوب اتفاقات دوران دفاع مقدس گام برداریم.

وی گفت: الان با توجه به کمبود امکانات باید جمع‌آوری آثار را داشته باشیم زیرا برخی از آنها در حال از بین رفتن هستند و در صورتی که این کار انجام شود به‌خوبی می‌تواند پس از گذر زمان آنها را به چاپ برسانیم.

بنیاد حفظ و نشر آثار و ارزش‌های دفاع مقدس  بیان کرد: از سال 92 تاکنون 76 عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس چاپ کرده‌ایم و ما 6 هزار ساعت مصاحبه از پیشکسوتان داریم اما توان پیاده‌سازی و ثبت مکتوب آنها را نداریم.

دسترسی به کتاب در یزد آسان نیست
حجت‌الاسلام مجتبی صداقت سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد نیز گفت: سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد تاکنون در خصوص خرید کتاب و ردیف بودجه کتاب، مصوبه‌ای نداشته است که امیدواریم در این زمینه ساماندهی مناسب را داشته باشیم و بتوانیم با برنامه‌ریزی حمایت از بخش کتاب و کتابخوانی را داشته باشیم.

وی افزود: متن و نویسنده کتاب در ترویج کتاب دو اصل بسیار مهم هستند و درصورتی‌که به آن‌ها به‌خوبی توجه شوند می‌توانیم رویکرد مناسب را برای کتاب‌ها پیش بگیریم.

سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد نیز بیان کرد: امروز یزد با نویسندگان انقلابی خود معرفی شده است ولی برای آینده نگران هستیم که در چند سال آینده چه اتفاقی در حوزه کتاب صورت می‌گیرد و آیا به تربیت نیروی و نویسنده انقلابی توجهی کرده‌ایم؟!

صداقت بیان کرد: مخاطب‌شناسی در کتاب نیز امری مهم است زیرا با این کار می‌توانیم با مخاطب خود به‌صورت مستقیم ارتباط برقرار کنیم.

وی افزود: فرهنگ کتابخوانی نیاز به مقدمه‌های دارد که یکی از موارد آن دسترسی آسان است که متاسفانه در یزد شاهد این امر نیستیم.

وی گفت: یکی از مشکلات امروز ما در استان عدم دسترسی آسان به کتاب است که باید برای آن تدابیری اندیشیده شود.
کد مطلب : ۳۱۴۵۰۲
https://www.ibna.ir/vdccx0q1i2bqsp8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خاکریز کتاب