حضرت آیت‌الله جعفر سبحانی در آئین رونمایی از آثار کنگره بین‌المللی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی»؛

اتهام‌زنی به تشیع ریشه تاریخی دارد

حضرت آیت‌الله جعفر سبحانی در آئین گرامیداشت و رونمایی از مجموعه آثار کنگره بین‌المللی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» در قم با اشاره به اتهام‌زنی‌ها به تشیع گفت: مساله اتهام زنی به تشیع ریشه تاریخی دارد.
اتهام‌زنی به تشیع ریشه تاریخی دارد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در قم، آئین گرامیداشت و رونمایی از مجموعه آثار کنگره بین‌المللی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» با پیام آیت‌الله مکارم شیرازی، سخنرانی حضرت آیت‌الله جعفر سبحانی و حضور جمعی از علما، طلاب و پژوهشگران پنج‌شنبه(29 مهر‌ماه) در مدرسه علمیه امام موسی کاظم‌(ع) برگزار شد. 
 
در پیام آیت‌الله مکارم آمده است: خداوند متعال را شاکریم که توفیق داد، شاهد باشیم زحمات جمعی از محققان علوم اسلامی پس از مدتی به ثمر نشسته، تا این گنجینه ارزشمند شیعه در این ایام مبارک که قرین میلاد با سعادت حضرت ختمی مرتبت حضرت محمد مصطفی(ص) و امام جعفر صادق(ع) می‌باشد منتشر گردد.

وی در ادامه افزوده است: امروز بسیار مشتاق بودم که در جمع شما عزیزان حاضر شوم‌؛ اما مع الاسف کسالت و سرماخوردگی عارض شد و توفیق حضور در جمع شما اساتید محترم سلب گردید.

در بخش دیگری از این پیام بیان شده است: بر خود لازم می‌دانم از حضور همه شما بزرگواران، علما و فضلای ارجمند، اساتید، طلاب و به‌ویژه صدیق ارجمند حضرت آیت‌الله سبحانی حفظه‌الله -که با سخنرانی خود این مراسم مهم را زینت می‌بخشند- تشکر نمایم. امید است این حرکت علمی، مرضی حضرت ولی عصر ارواحنا له الفداء قرار گیرد و به تفضل خویش قبول فرماید.
 
در ادامه این برنامه حضرت آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع عظام تقلید با اشاره به اینکه مساله اتهام‌زنی به تشیع ریشه تاریخی دارد، گفت: در زمان سید‌مرتضی و در قرن پنجم ایشان مطلع شد، تهمتی مطرح شده است؛ سید یکی از مبرزترین شاگردانش -که نجاشی بود- را مأمور کرد تا برای رد تهمت به تحقیق بپردازد؛ در اول «رجال نجاشی» به این نکته اشاره شده است.
 
وی اضافه کرد: این تهمت در آن زمان توقف نکرد و بعداً در قرون مختلف تکرار شد؛ ابن‌تیمیه در قرن هفتم نیز به این تهمت دامن زد. جرجی زیدان مسیحی -که یک نویسنده تاریخی است- می‌گوید شیعه اثر علمی چندانی نداشته و اگر هم داشته، از بین رفته است.
 
این مرجع تقلید تصریح کرد: سه تن از علمای شیعه در پاسخ به این مرد مسیحی واکنش نشان داده و کتاب‌هایی در جواب آن نوشتند؛ این سه تن، مرحوم آیت‌الله سید‌حسن صدر، مرحوم آقابزرگ تهرانی و سید‌محمدحسین کاشف‌الغطاء بوده اند.
 
حضرت آیت‌الله سبحانی بیان کرد: شیخ آقابزرگ تهرانی فهرستی از کتب شیعه تهیه کرد که این هم پاسخی به جرجی زیدان بود.
 
این استاد حوزه علمیه یادآور شد: حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی کار پُرعظمتی در معرفی آثار علمی دانشمندان شیعی پیگیری نمودند.
 
وی با اشاره به موضع‌گیری‌های جمهوری اسلامی ایران در موضوعات بین‌المللی همچون مساله فلسطین، گفت: بهتر است خلاصه‌ای از آثار تولیدی این کنگره به دو زبان عربی و انگلیسی ترجمه و منتشر شود تا در اختیار مردم دنیا به‌ویژه مسلمین جهان قرار گیرد.
گزارشگر
یونس عزیزی
کد مطلب : ۳۱۲۵۸۰
https://www.ibna.ir/vdcg7x9wzak9qn4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هفته کتاب 1400
بزرگداشت حافظ
بهارانه کتاب