?> ?> آیت‌الله حسن‌زاده آملی راه عقل و شهود را به‌خوبی پیمود | ایبنا
در پی درگذشت حکیم متأله و عالم فرزانه حضرت آیت‌الله علامه حسن‌زاده آملی، علما و مراجع تقلید رحلت این عالم جلیل‌القدر را تسلیت گفتند.
آیت‌الله حسن‌زاده آملی راه عقل و شهود را به‌خوبی پیمود
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(یبنا) در قم، حضرت آیت‌الله نوری همدانی در پیامی ارتحال علامه حسن‌زاده آملی را تسلیت گفت. در متن این پیام آمده است: جامع بودن در علوم عقلی و نقلی، تربیت و پرورش شاگردان برجسته و برخورداری از فرهنگ انقلابی در سطح بسیار بالا از ویژگی‌های ممتاز ایشان بود که تألیفات متعددی در حوزه‌های مختلف علوم در جهت ترویج و تبیین معارف اسلامی و نشر تعالیم اهل بیت عصمت و طهارت(ع) از خود به یادگار گذاشتند که حقاً در جامعیت و ذوفنون بودن کم نظیر بودند.

آیت الله علوی گرگانی از مراجع تقلید نیز در پیامی آورده است: ارتحال عالم پارسا و ذوالفنون آیت الله حسن‌زاده آملی -که عمر خویش را در راه تالیف و تبیین معارف الهی صرف نمودند- موجب تاثر گردید. تبحر در علوم مختلف فقه، اصول، فلسفه، عرفان، ریاضی، نجوم، ادبیات و تربیت شاگردان فرهیخته در کنار تهذیب نفس از خصوصیات این عالم وارسته می‌باشد.
 
این مراجع تقلید ادامه داده است: اینجانب این ضایعه مولمه را در درجه اول به محضر امام زمان(عج) همچنین به مراجع عظام تقلید، حوزه‌های علمیه، ارادتمندان و شاگردان ایشان و مردم شریف آمل و بیت مکرم آن عالم باتقوا تسلیت گفته، علو درجات را برای ایشان از خداوند مسالت می‌نمایم.
 
آیت‌الله جوادی آملی که پیامی به مناسبت رحلت علامه حسن‌زاده منتشر کرده است، به توان علمی این عالم ربانی پرداخته و آورده است: حکیم و عارف کم‌نظیر، آيت‌الله حسن‌زاده آملی جامع عقل نظر و عقل عمل بود؛ هم در مسائل علمی از چهار راه استفاده کرد؛ هم در مسائل عملی از چهار راه بهره برد؛ راه‌هایی که انسان می‌تواند از آن راه‌ها به فیض علمی برسد، چهارتا است و راههای عملی که می تواند از آن راههای عملی به فوز الهی بار یابد، چهار مورد است.
 
وی اضافه کرده است: خدای سبحان از دو راه به بنده‌اش فیض علمی و فوز عملی می‌رساند، یکی به وسیله رهبران الهی؛ یکی بلاواسطه؛ هم به واسطه رهبران الهی کتاب و حکمت را تعلیم می کند و هم بر اساس ﴿هُوَ مَعَکُمْ أَیْنَ ما کُنْتُمْ﴾، ﴿نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَیْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَریدِ﴾ و مانند آن، بلاواسطه فیض علمی را القاء می کند؛  اگر کسی بخواهد با خدا راز و نیاز کند و ارتباطی برقرار کند، آن نیز دو راه دارد، یا با توسل به انبیا و اولیا و رهبران الهی است یا بلاواسطه است؛ انسان می‌تواند بی‌واسطه بگوید یا الله، باواسطه هم می‌تواند بگوید یا الله. اگر کسی خواست با خدا رابطه برقرار کند چه فیض علمی و چه فوز عملی، دو راه دارد یکی مع‌الواسطه، یکی بی‌واسطه و اگر کسی خواست فیضی از خدا و فوزی از خدا، علماً و عملاً به او برسد، آن هم دو راه دارد، گاهی بلاواسطه فیض الهی می‌رسد گاهی مع الواسطه. این بلاواسطه، در علوم عقلی اثباتش آسان نیست؛ ولی در عرفان کاملا محقق است و حکیم و عارف گرانسنگی مثل آیت الله حسن‌زاده آملی، هم راه عقل را، هم راه شهود را به خوبی پیمود و توانست از این چهار راه، هم حرف خودش را به خدا برساند، هم فیض و فوز خدا را دریافت کند.
 
آیت‌الله جوادی آملی یادآور شد: امیدوارم ذات اقدس الهی به عنوان عطیه‌ای الهی، این سانحه و این سوگ سنگین را بر همگان آسان کند که بتوانند تحمل کنند و این بار سنگین را بکشند. روح پرفتوح آن حکیم الهی، آن منجم، آن ریاضیدان، آن عارف، آن فقیه، آن مفسر و آن محدث را با انبیای الهی محشور کند و صبر جمیل به عموم بازماندگان، شاگردان، کسانی که از کتاب‌های او فیضی بردند و می‌برند و از محضر و مکتبشان استفاده کرده‌اند، خصوصا مردم بزرگ و بزرگوار آمل -که متاسفانه وضع حالم مساعد نیست که در مراسم تشییع و در مراسم بزرگداشت این حکیم در کنار آنها شرکت کنم- عنایت فرماید.
 
آیت‌الله سیدمحمد سعیدی، تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) نیز در پیامی آورده است: عروج روح بلند و ملکوتی عارف واصل و علامه ذوالفنون حضرت آیت‌الله حسن‌زاده آملی که شخصیتی رشدیافته در مکتب اسلام بودند، رخنه‌ای جبران‌ناپذیر به شمار می‌رود و موجب اندوه و تالم فراوان است. وی از جمله شخصیت‌های بزرگ تاریخ هستند که عیار علمیت ایشان را آیندگان درک خواهند کرد. تبلور بصیرت آن عالم وارسته در آن جمله معروفشان به یادگار مانده که فرمودند: گوشتان به دهان رهبر باشد که گوش ایشان به فرمان خاتم الانبیاء(ص) است.
 
در ادامه پیام‌های تسلیت، آیت‌الله علی‌رضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور نیز پیامی صادر کرد. بخشی از پیام وی به شرح زیر است: تبحر و تسلط آن دانشمند فرهیخته بر علوم و حوزه‌های مختلف دانشی نظیر تفسیر و علوم قرآنی، کلام، فلسفه، فقه و اصول، عرفان، ریاضیات و نجوم در کنار وصول به مقامات والای معرفتی و معنوی در سایه عبودیت و اطاعت الهی و تهذیب نفس، از ایشان شخصیتی گرانقدر در عصر حاضر ساخته بود. آن فقید سعید به عنوان الگویی شایسته و الهام‌بخش در اذهان دانشوران حوزوی و دانشگاهی باقی خواهد ماند.
 
آثار ارزشمند، فاخر و ماندگار آن عالم برجسته که در زمینه‌های مختلف به رشته تحریر درآمده، حاصل سال‌ها تلاش و مجاهدت علمی مداوم و کسب فیض از محضر عالمان بزرگی چون علامه شعرانی (ره) و علامه طباطبایی (ره) بوده و چراغ راهی فراروی پویندگان راه دانش خواهد بود.
 
افزون بر همه مراتب علمی و معرفتی و معنوی ایشان، حضور این عالم پارسا در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی و مردمی و نقش‌آفرینی در صحنه‌های انقلاب اسلامی و همراهی با انقلاب اسلامی و امامین انقلاب اسلامی درس آموز و الهام‌بخش و سخنان نغز و دلنشین ایشان در مسند خطبه و خطابه و وعظ و ارشاد راهنمای جویندگان مسیر سعادت بود و پس از سال‌ها خدمت و نورافشانی و در ایام اربعین سالار شهیدان (ع) به لقای الهی شتافت.
 
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز با صدور پیامی ارتحال علامه حسن‌زاده آملی را تسلیت گفت. در این پیام آمده است: ارتحال فقیه عالیقدر و حکیم فرزانه، حضرت آیت الله حاج شیخ حسن حسن‌زاده آملی(طاب ثراه) موجب تألم و تأثر گردید. ایشان مدرسی برجسته در حوزه علوم منقول و معقول بودند و تألیفات متنوع و ارزشمندی به یادگار گذاشتند.
 
 این دانشمند فاضل با سلوک معنوی و اخلاقی و مجاهده علمی، خود را به مکارم اخلاق و صلابت و اتقان علمی آراسته ساخت و شاگردان بسیاری را از بینش و دانش خود مستفیض و بهره‌مند گرداند.
 
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رحلت این عالم ربانی و فقیه پرهیزگار را به محضر حضرت بقیة‌الله الاعظم (عجل‌الله‌ تعالی فرجه الشریف)، مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، مراجع عظام تقلید (دامت‌برکاتهم)، حوزه‌های علمیه و همچنین به بیت مکرم، شاگردان و ارادتمندان ایشان تسلیت عرض نموده و برای روح مطهر آن بزرگوار علو درجات، غفران و رحمت الهی را از خداوند متعال خواستار است.
 
یادآوری می‌شود علامه حسن حسن‌زاده آملی، دانشمند برجسته و عالم شاخص دینی روز گذشته به دلیل نارسایی قلبی پیشرفته در ۹۳سالگی در بیمارستانی در شهر آمل استان مازندران درگذشت.
گزارشگر
یونس عزیزی
کد مطلب : ۳۱۱۳۸۴
https://www.ibna.ir/vdch6znxk23nzxd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه مجازی کتاب استان آذربایجان غربی
بزرگداشت حافظ
تقدیر از مروجان کتابخوانی