رییس‌جمهور در پیامی به جشنواره بین‌المللی فارابی:

علوم انسانی باید بیش از گذشته در حیات جوامع انسانی نقشی هدایتگر داشته باشد

رئیس‌جمهور امروز در پیامی به جشنواره بین‌المللی فارابی گفت: امروز انتظار می رود که علوم انسانی بیش از گذشته در حیات جوامع انسانی نقشی جهت‌دهنده و هدایتگر داشته و پاسخگوی معضلات پرشتاب و چالش های نوظهور جهانی باشد.
علوم انسانی باید بیش از گذشته در حیات جوامع انسانی نقشی هدایتگر داشته باشد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی، ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی، صبح امروز یکشنبه ۲۷ تیرماه با پیام رئیس‌جمهور و معرفی و تقدیر از ۳۷ برگزیده داخلی و خارجی در حال برگزاری است.

متن پیام حجت الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی که توسط  محمدرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر جشنواره فارابی قرائت شد، به این شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم
خداوند را سپاسگزاریم که در روزهای پایانی دولت تدبیر و امید، توفیق داد تا مراتب تشکر و قدردانی خود را از اندشیمندان، نخبگان و پژوهشگران عزیز حوزه مهم و سرنوشت‌ساز علوم انسانی و اسلامی ابراز نموده و شاهد برگزاری این رویداد مهم فرهنگی در کشور باشیم.

برگزاری جشنواره بین­‌المللی فارابی، همواره فرصتی مغتنم برای بازشناسی علوم انسانی و اسلامی و معرفی استعدادهای برتر و پیشرفت­‌های علمی کشور و در واقع، گشاینده راه برای حرکت و نیل علوم انسانی به اهداف عالی، متناسب با ارزش‏های ایرانی ـ اسلامی بوده است.

امروز در جهانی به سر می­‌بریم که انتظار می­‌رود علوم انسانی بیش از گذشته در حیات جوامع انسانی نقشی جهت‏‌دهنده و هدایتگر داشته و پاسخ‌گوی معضلات پرشتاب و چالش‌‏های نوظهور جهانی باشد.

جمهوری اسلامی ایران به‌رغم همه محدودیت‌ها و تحریم‌ها، با اتکا به توان و نبوغ جوانان نخبه این مرز و بوم، به پیشرفت‌های چشمگیری در حوزه علوم انسانی دست یافته است. البته کارکردها و جایگاه پژوهشی علوم انسانی، باید به‌صورت شایسته‌تری شناخته شوند.

دولت تدبیر و امید با اهمیت فراوان به علوم انسانی، همواره کوشید علوم انسانی و توسعه علم و دانش را مورد حمایت قرار داده و شرایط را برای فعالیت‌های علمی و پژوهشی فراهم سازد. اکنون قدرت علمی کشور -که با اهتمام جامعه دانشگاهی در زمینه‌های گوناگون حاصل شده است- عمده‌ترین مبنای اقتدار ملی جمهوری اسلامی ایران در مناسبات جهانی است.

کشور ما در مقطع کنونی نیز همچنان با فرصت‌­ها و تهدیدهای جدید و جدّی روبروست و پرواضح است که در چنین شرایطی، مسئولیت خطیری بر عهده اندیشمندان و دانشمندان حوزه علوم انسانی و اجتماعی قرار دارد و باید جامعه را در فهم درست موقعیت حاضر و مسایل پیش­روی و نیز راه‌های گذر از مشکلات و معضلات بیش از پیش یاری کنند.

امروز آن‌‌چه که بیش از هر چیز از انگیزه و توان مدیریت کشور می‌کاهد، عدم اجماع بر سر برخی مسائل بنیادی کشور و هم‌افزایی در پیگیری مصالح و منافع ملی به‌ویژه در مناسبات بین‌المللی است. با این نگاه، به رسمیت شناخته‌شدن مرجعیت دانشگاه در مسایل کلان کشور، یک نیاز ملی بوده و همگان را به پیروی از آن فرا می‌خوانیم و یقین داریم در چنین فضایی، گذر از برخی معضلات کشور تسهیل و بسیارکم‌هزینه خواهد شد.

در پایان لازم می‌دانم از همه دست‌اندرکاران برگزاری این جشنواره بزرگ فرهنگی تقدیر نمایم و از درگاه خداوند متعال برای آحاد ملت ایران به‌ویژه جامعه دانشگاهی و اصحاب علم و دانش، تندرستی و بهروزی و پیمودن مسیر عزت و سرفرازی ایران اسلامی را مسألت دارم.
حسن روحانی
رئیس‌جمهوری اسلامی ایران»
کد مطلب : ۳۰۸۵۵۰
https://www.ibna.ir/vdciwvaput1auw2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

محمدرضا حکیمی
مشروطه 1400
سالروز درگذشت سیدهادی خسروشاهی