در ویژه‌برنامه مجازی مشترک گلستان و خراسان رضوی عنوان شد؛

افسون امینی: شاهنامه فردوسی منبع عظیم خرد و اندیشه است

ویژه‌برنامه بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، به‌همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دو استان‌ گلستان و خراسان رضوی، نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی و با حضور نوجوانان شاهنامه‌خوان ایران، افغانستان، پاکستان و هند برگزار شد.
افسون امینی: شاهنامه فردوسی منبع عظیم خرد و اندیشه است
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در گلستان، به‌ مناسبت بزرگداشت فردوسی، ویژه برنامه فرهنگی‌ و ادبی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر حماسه‌سرای پارسی با حضور «افسون امینی» سرپرست معاونت فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور، انسیه موسویان مدیر آفرینش‌های ادبی هنری، «محبوبه رجب نسب» مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گلستان، «علی بختیاری» رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی، ابراهیم زره‌ساز مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی، رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو، کویته، اسلام‌آباد، کابل و جمعی از نوجوانان و علاقه‌مندان از کشورهای ایران، پاکستان، افغانستان و هند، عصر یکشنبه 26 اردیبهشت ماه به صورت مجازی برگزار شد.

در ابتدای برنامه، افسون امینی، سرپرست معاونت فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از توجه شاهنامه به‌ خردورزی و اندیشه کردن یاد کرد و گفت: خرد، انسان‌ها را نجات می‌دهد، چرا که خردمندی و خردورزی رهنما و راهگشای است. هر جا که انسان از خردورزی دور ماند، آن جامعه سیر نزولی پیدا کرد. جامعه و تجمع انسان‌ها بر اساس عقل اداره می‌شود. اگر خردمندی را در زندگی به‌عنوان سرلوحه قرار دهیم، بدون شک نتایج مثبت و بهتری خواهیم گرفت.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل شرایط امروز جهان، دوری از خردورزی است، از شاهنامه فردوسی با عنوان منبع عظیم خرد و اندیشه یاد کرد.

او در ادامه خطاب به نوجوانان حاضر در این نشست گفت: جامعه ما به تمرین فکر کردن احتیاج دارد و چه بهتر که نوجوانان ما خردورزی و فکر کردن را در خود نهادینه کنند.
 

 
سپس «محبوبه رجب نسب» مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گلستان ضمن قدردانی از عوامل برپایی این رویداد ادبی؛ در خصوص حوادث دلخراش افغانستان که بیانگر چهره زشت تروریسم و نقض حقوق بشر است و کشته شدن کودکان و دختران بیگناه و مظلوم ابراز تاسف کرد و به مردم عزادار افغانستان تسلیت گفت.

وی هدف اصلی این برنامه را گرامیداشت یاد و خاطره این شاعر نامدار، یادآوری و معرفی بیشتر این شخصیت برجسته در ادبیات فارسی، افزایش آگاهی علمی و شناساندن پیام شاهنامه، اثر بخشی اشعار وی در سطح ملی و بین المللی به نسل آینده ساز ایران و سایر کشورها دانست که موجب شد این برنامه در چنین سطحی طراحی و اجرا شود.

رجب نسب با بیان اینکه فردوسی احیاگر هویت ملی‌ است، افزود: این شاعر بزرگ با حفظ زبان پارسی، در گردهم‌آیی و وحدت همه‌ی ایرانیان با محوریت زبان مشترک نقش مهمی داشت و به معنای واقعی نقش زبان را در یکپارچگی و وحدت ملی نشان داد.

وی ادامه داد: اگر امروز فارسی زبانان دنیا با زبان مشترک اشعار شاهنامه با هم گفتگو می‌کنند به برکت این شاعر بزرگ است.

این مدیر فرهنگی در ادامه صحبت‌های خود گفت: فردوسی با خلق شاهنامه در سطح فراملی به عناصر کلیدی اشاره کرد و پیام‌های مهمی مانند صلح، نوع‌دوستی، کم‌آزاری، خدا محوری و خردمندی را به دنیا ارسال کرد.

رجب نسب در پایان، گفت: می‌خواهیم در این دورهمی شاعرانه از دریچه اشعار فردوسی به دنیا نگاه کنیم و پیام این شاعر بزرگ را با بیان شیوای نوجوانان تکرار کنیم تا دنیا را زیباتر ببینیم و برای جهان و جهانیان صلح، دوستی و آرامش آرزو کنیم.
 

 
در ادامه «ابراهیم زره‌ساز» مدیرکل کانون خراسان رضوی که از محل آرامگاه فردوسی در این نشست مجازی حضور یافته بود، در سخنانی کوتاه، تحقق و بازیابی هویت دینی را به وسیله فرهنگ و ادبیات بیان کرد و استفاده از این بسترها را نوعی خدمات برای پیشبرد اهداف دانست.

همچنین «علی بختیاری» رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی نیز با بیان اینکه در محضر بزرگترین شاعر فارسی‌زبان هستیم، نگهداشت زبان فارسی را مدیون همت و بزرگ‌اندیشی فردوسی دانست.

در این ویژه برنامه «نورا حقیقت» و «سامیه کمی» عضو مراکز فرهنگی‌هنری شماره دو گنبد کاووس و آق‌قلا، «لبابه زهرا صادق خان» نوجوان اهل کشور هندوستان، «حسینا حسینی» و «الهه امین» نوجوانان اهل کابل کشور افغانستان و همچنین اجرای گروهی نوجوانان کشور پاکستان به اجرای شاهنامه‌خوانی پرداختند.

اجرای زنده و ارتباط مستقیم با آرامگاه فردوسی و معرفی شخصیت این شاعر بزرگ توسط مربیان کانون پرورش فکری خراسان‌رضوی، پخش کلیپ شاهنامه‌خوانی توسط اعضای مرکز فرهنگی هنری بندرگز، نماهنگ اعضای کارگاه برخط شاهنامه‌خوانی فصل بهار در استان گلستان و ویدئوی شاهنامه‌خوانی اعضای کانون استان خراسان‌رضوی از دیگر برنامه‌های اجرا شده در بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی بود.
کد مطلب : ۳۰۶۲۷۵
https://www.ibna.ir/vdca0inem49nwu1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران